bugün

anka ekibi'nin pardus'dan ayrılarak oluşturduğu yeni proje. duyurusuna http://www.ozgurlukicin.o...-calismalar/25455/?page=1 adresinden ulaşılabilir. bakalım nasıl olacak.
Pardus, isim hakkı tübitak'ın kontrolünde. Tübitak, her zaman ki gibi kendini düşündüğü ve dava açma riski olabileceği için bu çatallanma oldu. Pardus kurumsal, debian tabanlı bir türev olarak hayatına devam ediyor; ama çıkacak sürüm ne olur, nasıl etki eder ? Hala kesin olmasa da. Tanıtım reklamları vb. gibi pazarlama stratejisini düşünen tübitak, topluluğun kendi çabalarına dava ile cevap vermesi muhtemel.

Pisi linux, ismi biraz tartışmalı. Daha akılda kalıcı ve insanların hafızasında yer edinebilecek bir isim verilse daha iyi olurdu. Ama pisi linux ile yola devam. Tübitak, kendi işlevini yapamıyorsa bari işini yapanlara engel çıkarmayı bırakmalı.

Pardus anka ve pisi linux yine yollarına devam ediyor. Muhtemelen Ubuntu ve linux mint gibi aralarında ufak farklar olabilir. Esas sıkıntı, iki farklı versiyonu çıkartabilecek kadar geliştirici, destekleyen kitle var mı ?
indirmeniz için, kalıp iso dosyası yayımlanmıştır. indirerek ve sonuçları söyleyerek, geliştiricilere destek olabilirsiniz.
ilk kararlı sürümünü sonunda duyurmuş biricik dağıtımımızdır. Uzun çabalar sonucu bir hayal gerçekleşmiştir.
32 bit'e uyarlanmamıştı en son.
1.2 versiyonu çıkmak üzere olan yerli işletim sistemi.
1.0 sürümünü laptopta kullandığım dağıtım. Hafiften sapıtıyor gibi.
Takipdeyim mintten kolay vazgeçecegimi sanmiyorum ama.
Logosunun oldukça itici olduğu 1.2 sürümü çıkan türk malı distro.
Dağıtım yerine ben de özgün işletim sistemi olmasını isterdim ama böylesi daha iyidir şuan. Öteki türlü olsaydı kazık çok olurdu gibime geliyor. Pisi Linux'un simgesini de adını da seviyorum. Sevimli yapmıştır.
linux dağıtımı ama orjinal türktür arkadaşlar. çekirdek evet linux, arayüz evet kde. Ama işletim sisteminin esası kendisi tamamen türk.

Hatırlarsanız 2005 yılında pardus'un ilk çıktığı zamanlarda herkes çok sevmişti. Sonra o projenin içine edildi, çalışanları tübitak'tan kovuldu ve bugün pardus adı altında aslında debian tabanlı bir işletim sistemi çıkartıldı. eski pardus tamamen türk mühendisler tarafından geliştirilmişken, yeni pardus eski geçmişini tamamen sildi. eski pardus bizimdi evet ama yeni pardus için aynı şeyleri söyleyemeyiz.

işte bu eski pardus'un mirasını bu arkadaşlar aldı üstüne kattı ve ortaya pisi linux çıktı. tamamen türk üretimi eski pardus da böylece kaybolmamış oldu. kendilerine başarılar dileriz. fakat işleri çok zor. bir finansal destekleri, katkı sağlayanları olmadığı sürece gerçekten zor. eğer biz pisi linux'ün kurumsal olarak devam etmesini istiyorsak ki istiyoruz, bu değerli arkadaşlara sponsor olacak kişileri bulmalıyız. yoksa bir ekibin akşamları işten gelerek bir işletim sistemi hazırladığı yapıyla bir noktaya gelemeyiz. Ve bir süre sonra o işten gelen insanlar evlenir ve bir daha da akşamları pc'yi açmazlar.

umarım bu çalışma daha büyük bir kurumsal yapıya ulaşarak (tıpkı ubuntu gibi) devam eder. tarihin karanlıklarına gömülen bir linux dağıtımını daha (hele ki yerli bir dağıtımı) düşünmek çok acı verici.

ayrıca son olarak kendilerinden mate arayüz istiyoruz. hem gnome 2'nin mirası, hem kolay, hem güzel.
Geliştirici sayısı bir elin parmakları kadar. 2. Sürüm çalışmaları başlayınca eski sürüm güncelleme almaz oldu. Ne yani hiç mi güvenlik güncellemesi yok. Hiç mi güvenlik yaması yayınlanmadı. Kararlılık ile alakalı hiç mi bir gelişme olmadı da kararlılık güncellemesi yok. Allah yardım etsin. Belkide pardus'un sonlandırılması ile çok büyük bir bekleyişe girdik.