1. .
  son günlerde gündemi iyice işgal eden zamdır. fiyatların sürekli değiştiği %130 civarında zam yapıldığı söylentiler azasında.
  1 ... umutsuzlar parki
 2. .
  fakirin ekmeğini elinden almaktır. tabi sonra torba torba dağıtarak gönüllerde taht kuracaklar o ayrı.
  önce sik sonra sev.
  3 -1 ... amele spor
 3. .
  bir tarım bakanlığı faciasıdır.

  evet, dünyada önceki yıllara göre pirinç üretiminde düşüş vardır, buna bağlı olarak pirincin zamlanması normaldir fakat, dünyada %20 ila %30 fiyat artışı görülen pirincin türkiye'de %100 ila %130 arasında oranlarla fiyat artışına uğratılması tek kelimeyle rezalettir.

  bunun başında, toprak mahsülleri ofisi'nin elindeki 30.000 ton pirinci hiç gereği yokken piyasaya sürmesidir. piyasaya sürme derken, elindeki pirincin %80'ini 5 şirkete, geri kalan %20'sini yaklaşık 50 şirkete dağıtmasıdır.

  tarım ve köy işleri bakanı mehdi eker de, muhteşem bir öneri getirmiştir. "birkaç gün pirinç yemeyiverelim, ölür müyüz?"

  bunlarla beraber, şeker ihracatçısı türkiye, ab ülkelerinden suni tatlandırıcı ithal eder pozisyona getirilmiştir, pamuk ihracatçısı türkiye 10 milyonluk nüfusu olan, pamuk üretimini 1980'lerde öğrenen yunanisan'dan pamuk ithal eder duruma getirilmiştir, buğday ihracatçısı türkiye, iran'dan buğday irhal eder pozisyona gelmiştir... bir de dış ticaretten sorumlu bakan, tekstilcilere "kapatın fabrikaları, mısır'a gidin" demez mi?

  güle güle kullan türkiye...
  3 -2 ... paleface
 4. .
  toprak mahsulleri ofisinin spekülatörlere 1,8 ytl'den satmış olduğu otuz bin ton pirincin yüzde 95'inin dört firma tarafından satın alınmasıyla, tekele geçen bu gıda maddesinin fiyatının bir anda üç kat artmasıdır.

  tmo şu anda halka da 1,8 ytl'den pirinç satmaktadır ve stokları yetmeme tehlikesiyle karşı karşıya kalınca yurtdışından gümrüksüz yüz bin ton pirinç ithalatına izin çıkmıştır. bakalım kimler bu ithalatı gerçekleştirecek, hazır talep tepeye vurmuşken. diğer bir vergi avantajı kapsamında piyasaya malum kişilerce sürülen gıda maddesi için (bkz: likit yumurta).

  tmo bir hata yapıp bu pirinci spekülatöre satmıştır ve ithalat yapılmasının zorunlu hale gelmesiyle şemsiyeyi de açtırmıştır. hükümetin çiftçiye vermediği desteğin doğal sonucu olarak pirinç ekiminin kısıtlı kalmasıyla, türk insanının kendi çiftçisine vereceği pirinç bedeli, ithalat vasıtasıyla ihracatçı dış ülkelerin çiftçilerinin cebine girmiştir.

  işbu entry'deki bilgiler, az önce sinan aygün'ün bizzat ali kırca'ya canlı yayında yaptığı açıklamalar kaynak olarak kullanılarak yazılmıştır.
  2 ... caesaraug