bugün

a101 marketlerde telefon, tablet, kulaklık, bilgisayar faresi, araç içi kamerası gibi ürünleri ile karşılaştığımız bir teknoloji markası.
Bir şekilde evrim geçirip tuzlu suda yaşamaya alışırlarsa (ki Amazon nehrinin Atlas okyanusuna karıştığı deltada her yıl daha çok deniz tarafında kalabiliyorlar) yandık demektir. Atlas okyanusundan cebelitarık'a, oradan hop doğu akdeniz ve Ege. Marmara ile Karadeniz biraz soğuk olur onlar için.

Bazı andavallar akvaryum piranhalarını haha diyerek gidip çoğalsınlar diye sapanca gölüne iznik gölüne atıyorlar. Bir gün çüklerini koparırlar umarım.
valla onu da kızılırmak'ta (onu oraya salan da biziz tabi) yakalayıp, mangalda bir güzel pişirip, afiyetle yediler.

milletçe denizden çıkanı affetmeyiz.
denizden baban çıksa.. *

eyy piranha sen kimsin yaa?!
halk arasında pirana olarak bilinen etçil ve yırtıcı hayvandır.
Pirhanalar üç ısırışta insan elini bileğinden koparabilirler.
Gol 3 isimli atarinoyununda brezilya milli takiminin ozel sutunu cektigi andaki topun donustugu hayvandir.
kardeşimle fifa atmamı sağlayan,

fakat dün bozulduğunu ilan eden joystick markam.

nası fifa 11 oynucam şimdi ben.

yıl olmuş 2016 ben 5 yıl geriden geliyom o ayrı.

ucuzluk diye almıştım galiba,

5 ay falan iyi dayandı.

görsel
Bir oto teyp ve ses sistemi markası. Beyler almayın. Markanın en kaliteli malından birini aldım. Önce çıkışı hoparlöre ses vermemeye başladı, bir şekilde hallettiler. Güya sesli dinliyormuşum, napacam bozulmasın diye yarım sesle mi dinleyecem amk. Sonra kendiliğinden donmaya ve kapanmaya başladı. Bir aydır garantide daha haber yok. Boşuna paranızı heba etmeyin zik gibi sistem yapıyorlar araca.
önemli olanın boyunun olmadığını, işlevinin olduğunu bizlere gösteren balık.

o çük kadar balık insanı nasıl yer arkadaş? yiyemez yani. yok öyle bir dünya.
sanılanın aksine büyük çogunlugu vejeteryan olan balıktır.
bilinenin aksine farklı türleri vardır ve genellikle akvaryum ortamında besleneni pygocentrus nattereri'dir ve en uysalıdır.

daha güçlü yapısı ve saldırganlık olarak sıralama yaparsak;

serrasalmus türleri başı çeker.
ayrıca serrasalmus türleri yine bilinenin aksine tek yaşar. sürü ile yaşamak bünyelerine aykırıdır. güçlü olan güçsüz olanı hemen tüketir. piyasada kırmızı gözlü piranha olarak da adlandırılır.

pygocentrus piraya hemen ardından gelir.
bu balık tam bir canavar diyebiliriz. pervasız olan bu tür doğal ortamında 40 cm boyuna kadar ulaşabilen ve tek bir hamlede bir insan parmağını kolaylıkla kopartabilecek kuvvette olduğu söylenmektedir. yani diğerlerinden farkı iri olmalarıdır. sürü ile yaşar. her piranhada olduğu gibi sürüsüne sonradan gelen veya sürüde zayıf olanı tüketirler. (yani acımadan yerler)

pygocentrus cariba
evet geldik kızıl orduya. kalabalık olmayı seven bu canavar pygocentrus piraya kadar büyük ebatlara ulaşamasa da tv'lerde gördüğünüz o ortalığı tozu dumana katan türdür. farklılığı; düzgün hatlara sahip olması, solungacının oradaki siyah nokta ve göz alıcı kırmızı karnıdır.

pygocentrus nattereri
en uysal piranha türü. uysal dediğime bakmayın insan derisini ısırdığı zaman normal bir dikiş bu yarayı kapatmaya yetmeyecektir. aç olduğu zamanlarda daha bir pervasız olurlar. bu zamanlarda leş de tüketirler. akvaryum ortamında üremesi sağlanan tek piranha türüdür.

not: çok daha fazla çeşidi vardır fakat ben en bilinenleri yazdım.
aşmış tableti var
(bkz: piranha aristo 2 tab)
dişlerinin keskinliğinden dolayı tırsmaya sebebiyet veren, mümkünse içinde bulunduğu sulardan uzak durulması gereken etçil balık.
Portekizcede kaşar kız demektir.
diğer ürünlerini bilmem ama tabletler için "dandik çin malı" diyerek ön yargılı davranmamak gerekiyormuş, "ucuz tabletler" sınıfında, f/p olarak piyasadakiler arasında kötünün en iyisidir. "business tab 7" modeli 1 yıldır üzmemiş, tıkır tıkır çalışmaya devam etmektedir.
En son Arjantin'in adını hatırlayamadığım bir nehrinde sıcaktan bunalıp nehre serinlemek için girenlere sürü sepet saldırmış korkunçlu hayvan. Bir çocuğun parmağını köküne kadar yemişler, 70 kişiyi de yaralamışlar.
çalışanlarını 4 ay sigorta yapmadan kaçak çalıştıran, dolandırıcı ve tam anlamıyla tüketiciyi sikme politikası yürüten bir firmadır.
görsel
garip şekilde ciddi müşteri memnuniyetine sahip, fiyat/performans oranı oldukça yüksek bir firma.

genellikle mp3/mp4 playerlerı yıllarca bana mısın demeden çalışır, başarsoft haritasıyla sundukları ve sürekli güncelleme alan navigasyon cihazları zaten oldukça iyi.

en az 2 kat daha pahalıya satılan baştan aşağı çin'den ithal ürünlerdense kendilerine bir şans vermek gerekir. en azından çin'de üretim yaptırsalar da ciddi müşteri hizmetlerine ve teknik servise sahipler...
9. sınıfta aldığım mp4'ü ile liseyi bitirmeye yaklaştığım markadır. bir kere makineye girdi, şarj süresi azalması dışında bir sorun olmadı.
aynı akvaryumda normal balıklarla beraber beslediğim,akvaryumu ortadan ikiye bölen cam dan öteye 2 numaralı bakışlar fırlatan, üstteki boşluktan fırlayıp bir balığımı kemirirken yakaladığım ecnebi balık.
pirananın vefatından sonra aradaki camı kaldırmama rağmen öte taraftaki masum balıklar mazinin hatıralarına binaen akvaryumun diğer kısmına geçmeye cesaret edememişlerdir. (u: ( bu olay balıkların hafızalarına laf söyleyenlere kapak olsundur)
Piranha adına çıkan bir sürü flim olan hayvan.
Özellikle bu işe fazlaca zaman ayırabilecek hobiciler için beslenmesi en çok zevk verecek balıklardır, kırmızı karınlı piranha olarak bilinen natteri korkusuz büyütüldüğü zaman insan eline bile saldırabilir.
Orda burda kırık dökük reklamlarından anlayabildiğim kadarıyla Piranha 3DD'de su dışında da insanları kovalayabilen balık. Yakında Alien vs Predator vs Piranha diye bir film gelirse şaşmayın.

Havada, karada, suda şaapacaklar ebemizi.

Edit: iri piranhalar suyun ortasında bulunurlar ama ille orada kalırlar kıyıya yüzemezler diye bir kaide yok.*
iri piranhalar suyun ortalarında bulunur, bu yüzden sahilde dolaşabilirsiniz.
güncel Önemli Başlıklar