bugün

Pilav çatalla yenir.. Lütfen..
evdekilere yapıyom anlamıyorlar amk.
Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın. Saplar geçerim.
kişinin pilavı kaşıkla yediğini gösterir. kaçın.
sanırım tokmakçı arayanlar yapıyor.
''Benimki de böyle vakitsiz dikeliyor buba, artık ever beni''
Anlamına gelen gönderme.
bir başka gönderme şekli de gerinmektir. çocuklar babalarının yanında gerinirlerse "vaktim geldi baba , beni evlendir " anlamınadır.
hatta bir köyde evin oğlu babasının karşısında gerinir ve önu kısa sürede evlendirirler. oğlanın küçük bacısı da bunu bildiği için bir gün babasının karşısında gerinir. baba ;
- ne oldu kız ! deyince , kız ;
+ abim gibi oldum baba. der.
everin ulan artık beni manasında bi hareket.
pilavın pişip pişmediğini anlamaya yönelik bir pratik hareket.
manidar bir harekettir.
kızlar içinse bakınız: saksıya biber dikmek. yanılmıyorsam hülya koçyiğit'in bir filminde geçiyordu.
"baba olcem abazaliktan" demektir
pilava kaşığı saplar, dik durdurabilirse, birde zerdali den kaşıklarsa, oğlan olmuş demektir.

acele evlendirmekte yarar vardır, yoksa evi geneleve çevirmesine az kalmıştır
(bkz: yemek fetisizmi)
(bkz: sofra kuralları)
(bkz: nimet)
evlenme çağı gelen er kişinin aile bireylerine verdiği sembolik mesajdır.

(bkz: babanın ayakkabısına çivi çakmak)
elmaya bıçak saplamak kadar zevk vermeyen eylem. akabinde kaşığa vurursanız havaifişek misali pilavı sağa sola saçabilirsiniz bir de.

(bkz: mancınık)
kaşık düşmeden durabiliyorsa, pilav olmuş demektir.
günümüzde yavaş yavaş terkedilmeye başlamış adetlerimizden birisidir. tekrar canlandırılması için devlet pirinç fiyatlarında indirim yapmalıdır.
(#388494)
etkili olmaması durumunda babanın ayakkabısına su doldurmakla devamı getirilecek olan evlenme isteğinin aileye bildirilme şekli.
bunun anlami $udur:

"baba benim çüküm artik erekte olabilecek (ka$igin dik durmasi) seviyeye geldi, bana kari bul."
eskiler pilava, zamanın yazarları ise sözlüğe kaşık saplamaktadır. hayrolsundur nereye kadardır.

(bkz: sözlüğe kaşık saplamak)
(bkz: sözlük bana pilav getir allahsız)
"züğürt ağa" filmde şener şen'in babasının "karı istirem ben karı?" nidasının sözsüz dışa vurum halidir. zamanla geleneksellişmiştir adet, anene olmuştur, iyide olmuştur.
derin bir tabak veya tencere olursa olur. aksi halde evde kalırsınız.
(bkz: ulubatli souness)
annenin pilavı ekstra lapa yapması durumunda, oğlanın tepkisini gösterme şeklidir.