bugün

herkesin iftar saati gelip sıcak sıcak pide aliyim dediğinde olusan olay.
fırın pidesini pastane pidesine tercih edenlerin daha fazla sıra beklemeleri durumu. fırınlarda sıra çok uzun olur, pastanelerde sıra olmaz*
eger karadenizliyseniz veya karadenizde oturuyorsanız sadece ramazanlarda değil pazar günü de beklersiniz .. samsunda kapalı kıymalı , doğu karadenız de peynirli pide sıraları meşhurdur fırın önlerinde.

(bkz: pazar pidesi)
ramazan çilesi mi diyelim ayrı bir zevk mi bilemedim. bu kuyrukta açlıktan bayılıp ölenlere direk cennete transit geçiş varmış.

(bkz: yersen)
bir pide için o kadar işkence çekmeye razı zihniyetin hareketi. ekmek yemekle yetinmezsen beklersin tabi ki.
Yarim saattir bulundugum durum daha da bulunucaz boyle giderse.
Ramazanın güzelliklerindendir.
Sabır ister. Kimsenin hakkına girmemeyi gerektirir. Bunun bizim ülkemizde zorunlu ders olarak okutulması gerektiğini düşünüyorum!
Adam gözümün içine baka baka önüme geçiyor, "sıra bende" diyor, oruçlu oruçlu hiç sıkılmadan yalan söylüyor. Ben susuyorum, orucumun feyzi kaçmasın diye. Konuşmuyorum, öfkelenir küfrederim günaha girerim diye. O önüme geçerek kendini çok zeki, beni de çok aptal sanıyor! Sonra evine gidip "ben bugün oruç tuttum" diyecek. Basit bir sıra bekleme olayı, çok önemli değil benim için. 10 kişi de beklerim. Ama Kul hakkına girdin farkında değilsin! Orucun bozulmadı mı? Kul hakkı yemek oruç bozmaz mı?
Sabır işidir. Kendimden örnek vermek gerekirse dün 50 kişilik sırada sonuncuydum. En öne gelene kadar sıradan çıkma isteği hep aklımı kurcalamıştı. Yarım saat bekledim neredeyse iftarı kaçırıyordum.