bugün

eline geçen her parayı çikolata ve cipse yatırma saplantısına sahip bir çocuğun, elinde sımsıkı tuttuğu parayla beklediği kuyruğun öyküsüdür bu. daha oruç tutmuyordur ama evde oruç tutan anne babası, abisi vardır. ona sıkı sıkı tembih etmişlerdir "sakın pide almadan gelme" diye. içi burkulur çikolata alamadığı için ama annesinin gözlerindeki açlığı görmüştür ve gem vurur hayallerine. sıra yavaş yavaş akar, sıra aktıkça pideye bir adım daha yaklaşır. kendisiyle hesaplaşır, adım adım büyür çocuk. sıra kendisine geldiğinde parmak uçlarına basarak parayı fırıncıya uzatır. fırıncı çocuğun kucağına kocaman bir pide yerleştirir. kolları yanar çocuğun, koşarak eve giderken pideden bir parça koparmayı reddeder. çünkü evde o pideyi bekleyenler vardır. haksızlık olur onlar oruçken pideden yemek.
(bkz: ramazan yaklaştı pide sorunsalı başladı)
(bkz: firinlarin onunde olusan pide kuyrugu)
ramazan aylarında fırınların önünde aç bünyelerin oluşturduğu kimi zaman hararetli tartışmaların çıktığı, kimi zaman sıraya kaynakların olduğu fakat her durumda eğlenceli ve huzurlu bir bekleyişin olduğu sıradır...
kasapların önünde oluşması imkansız kuyruktur.
(bkz: ramazan dışında pidenin fazla talep görmemesi)**
elinize aldığınızda pidenin sıcaklığını kaybetmemesi için*montunuzun içine sokarak eve kadar koşturduğunuz, ramazanın vazgeçilmez bekleyişlerinden biri olan kuyruktur. sıra size gelene kadar buram buram yeni çıkmış pide kokusunu duyup, açlığınızı daha çok hissedersiniz. **
bir ramazan klasiği.
pideler daha çıkmamışken ya da tekrar çıkmaktayken içeriden gelen "pide almayacak olan gelsin!" sesiyle pide almayacak olanların yanından hehehehe diyerek geçtiği kuyruktur.
beklemekten sıkılan bey amcaların*sıranın önüne geçerek soğuk*pideyi alıp gittiği kuyruk.*
çocuk sömürüsüne maruz kalmış başlık. edebi metin yazıyormuş edasıyla uzun uzun gereksiz betimlemelere boğulmuş başlık. "o kadar fakirdik ki, acınacak derecede" gibi bir şey. ama bunun gibi şeylerin olması çok normal. hiç bir değere sahip olmayan halkımızın tek sığınabileceği tek sarılabileceği değerler bunlar. sömüreye açık. zavallı halkım her bayram iki yüzlü coca cola ve bilumum çikolata - şeker reklamlarıyla ağlamak zorunda. o yüzden aslında buradaki sömürüler çok da yadırganmamalı. olağan bir şey haline gelmiş artık.
önceden sipariş verip özel pide * * yaptıranların kötü bakışlara maruz kaldığı kuyruk. ayrıca uzun zamandır iki çift laf etmediğiniz komşularla da kaynaşma ortamıdır.
iftarda illa da sicak pide yemek gibi kotu alıskanlıkları * olan toplumumuzun olmazsa olmazlarından , kacınılmazlarındandır. Talebin oldugu yerde kuyruk olur efenim.
ramazanın olmazsa olmazlarındandır iftara az vakit kala gidip pide kuyrugu beklemek...
insanın iştahını kabartan kuyruklardır.
(bkz: olsa da girsek)***
ramazanın güzelliklerindendir. hele bir de kışın oldumu süper olur. soğukta 10-15 dk beklersin, üşürsün, sıranın sonlarına gelince sıcacık fırının * içine girersin, misler gibi kokan çıtır çıtır pideni alır eldivenlrini takar evin yolunu tutarsın.
Susam manyağı olmuş lavaş için girilen kuyruk...
her çeşit insanı bulabileceğiniz kuyrukdur.kuyruk uzadıkça çeşitlilikte artar ama ben kategorize etmek istedim
birinci grup genellikle sıranın ortalarında olan 45 50 yaşında amcalar konuları genellikle ülkenin durumu olur işsizlik zamlar eski ramazanlar bunlar konu başlıklarıdır
ikinci gurup apaçi gençleri yada ergen gençleri oluşuran grup bu grup genellikle evde başka bir işle uğraşırken annesi tarafından buraya gönderilen gruptur akdenizdeki türleri zehirlidir.
üçüncü grup ünversiteli gençler grubu bunlar genelikle saçları uzun ve kulaklarında küpe bulunur yanlarında kızıl şaçlı bir kız arkadaşları olmadan varlık gösteremezler.
dördüncü grup kaynakçı teyzeler bunlar genellikle herkes salak bir ben akıllı lafına uyan kişilerdir sıradaki genellikle çocukların yanına yavrum bana 2 pide alırmısın işim var diyerek çocuğa para uzatır o parayı çocuk almayınca sıradaki herkesi teker teker yoklarlar.
Keşke kuyruk oluşsa bizim burda millet karman çorman duruyor işte kim daha çok bağırırsa o erken alıyor.
beklenilesi kuyruk sıcak sıcak almak için.
(bkz: 21 yy de pide kuyruğu)
(bkz: internetten pide siparişi)
http://www.bolsusamlipide.org.tr * *
birde pide kuyruğu vardır ki * * yemesini hiç sevmem.
Pidecilerin önünde çok fazla talepten dolayı olan sıra, kuyruk.

Aynı zamanda 80'lerde moda olan saç modeli. bir gençlik akımı.