bugün

10 kg peynir 700 tl ne yiyelim biz milletçe y....
efendimiz azda konuşurmuş sen çok konuşma...
işte başında erkek olmayınca böyle zor kadın başına.

Oysa başında bir erkek olsa erkek.

Hiçbir şeyini eksik etmez, peynir zeytin sucuk tahin helvası çemen pekmez bunlar mutfağından eksik olmazdı.

Huzur koca kucağında evet.
helal olsun kardşm bundan sonra akıllı ol ağağahah..
hadi sözlüğe biraz kalite katalım ve konuyu siyaset hamaset politika ideoloji din kimlik parti vb gibi gereksiz ve lüzumsuz konular açıdan tartışmayalım.

pardon ama 70 liraya peynir mi kaldı?
peynir derken hangi peyniri kast ediyorsunuz?

kaç kilo sütten kaç kilo peynir çıkıyor?
sütün kilosunu hesap edin ve 1 kilo peynir almak için (ürettiğiniz peynir çeşidine göre farklılık gösteren) kaç kilo süt kullanmak lazım?
üstelik bu peynir yapımında iş gücü, enerji, depolama, soğuk zincir maliyetini hesap edin.
en büyük maliyet ise süt parası, işçi parası, depo parası, üretimde ve depolamada sıcak-soğuk enerji maliyeti, vergiler, dağıtım, ambalaj değildir.
en büyük maliyet peynirin dinlendirilmesidir.

malumunuz; eğer peynir yemek istiyorsanız en az 9 ay dinlendirilmesi lazım.
gıda olarak içinde sağlık ve dengeli beslenme lezzet açısından vitamin mineral bakteri kombinasyonu için olmaz ise olmaz şarttır.

düşünsenize peynir veya araba ya da cep telefonu billgisaray vb ne üretirseniz üretin, ürettiğiniz ürünü 9 ay satmıyor tutuyorsunuz.
finansman maliyeti açısından bu üretici için cehennem demektir. ürettiğiniz ürünü elinizde tutmak piyasa şartları, maliyet, tedarik zinciri, tüketici, pazar payı, yasal mevzuatlar (vergiler enslasyon faiz oranları vb maliyet etkenleri) açısından çok büyük yük getirir.

daha basit olarak her zeka ve eğitim seviyesinde insanın anlayacağı şekilde örnekleyelim:
ben peynir üreticisi olsam ve ürettiğim peyniri dinlendirmek saklamak istesem devlet bana senin soğuk hava depolarının saklama maliyetini buraların 9 aylık enerji giderinin, soğuk zincir farklarını maliyet farklarını ben karşılayacağım. ürettiğin peyniri bu günkü fiyatla 9 ay sonra sat dese (gıda üretimi dağıtımında bunun ne olduğunu, nakliye ambalaj vb açısından ne kadar yüksek maliyet farkı olduğuna değinmiyorum) vb açısından devlet 9 ay sonra ki fiyat farklarını ben karşılıyorum dese bile üretici iflas eder.

öyle ya, devlet 9 ay dinlendirme maliyetini ödemiş olsa bile ekseriyetle biyolojik olarak sonbahar da süt verimi en yüksek seviyelerde olan hayvanlardan alınan süt ile yapılan peynir ile önümüzde sene alınan süt ile yapılan peynir maliyeti aynı mı olacak?
işletme giderleri aynı mı olacak?
süt maliyeti aynı mı olacak?
finansman maliyeti aynı mı olacak?
vs.
vs.
biraz iktisat-işletmeye giriş dersi gibi oldu ama idare edin.
bunun için 70 liraya yediğiniz şeyin peynir olduğu ve sağlıklı dengeli beslendiğiniz ihtimali %10.

öğünmek gibi olmasın, bir işletmeye kapıdan içeri girince oranın maliyet analizini o işletmenin kuruluş işletme aşamasında fizibilitesini çıkarırım da...
o bir şey mi? Yeşil biberin kilosu 28 lira markette. biberleri inceledim altın kaplama falan değildi düz biber. hayret ettim.