bugün

peygamber efendimiz'in üzüm yeme biçimi, şekli veya tarzı sünnet kapsamında değildir. çünkü kur'an'da böyle bir emir yoktur. "üzümü dosdoğru yiyin" gibi bir emir olsa idi biz de sorardık nasıl yiyelim diye. işte o zaman, peygamberin üzümü yeme şekli sünnet olurdu. özetle; peygamberin her yaptığı sünnet değildir. sadece kur'an'ı uygulama biçimi sünnettir.
Hadis yalandır uydurmadır vs demiyorum. Belki gerçekten yapmıştır. Ya da yapmamıştır. Önemli olan soru şu: bunun dindeki yeri nedir de bu dinin bir meselesi gibi görülüyor?

Antioksidan geyiğine hiç girmeyeceğim çünkü konu üzümün faydası, zararı, yenip yenmeyeceği falan değil. Konu peygamberin üzümü nasıl yediği... Yok efendim sol eliyle tutar sağ eliyle yerdi falan. Bundaki hikmeti (!) ben söyleyeyim: çünkü hz muhammed sağlaktı. Bu!... Ben de solağım. Misal olsun diye demiyorum, gerçekten solağım. bu yüzden sol elimle yiyorum ve sağ elle salkımı tutuyorum. Böyle konulardan dini bir çıkarım yapmaya çalışmak sadece saçmalamaktır.
nefes çekerek.

(bkz: nefes çekmişler)
ağzıyla.
(bkz: ya bi siktirin gidin ya)

bi gerizekalı vardı. çay nasıl demlenir diye televizyonlarda nutuk atan.

fatma anamızın eliyle diyerek atacakmışız çayı, besmeleler eşliğinde gelip suyu kaynatmaya başlayacakmışız. beklerken, töbe estağfrullah diyecekmişiz vs vs vs

işte asıl şirk bu sizin yaptığınız saçmalıklardır. müslümanlar böyle şeylerle uğraşırken, adamlar dev bir uzay gemisi yapıp gidecekler bu gezegenden. sizde peygamber şöyle yapardı, hah böyle bak, ekmeği sağ eliyle koparıp sol eliyle yerdi, gibi saçmalıklarla geberip gideceksiniz.

ulan adamlardan 400 yıl geriyiz. bi şu müslümanların uğraştığı işlere bakın, birde öte yandan tablet pc yapan, hastalıklara ilaç bulan yabancı bilim adamlarına.

allah akıl vermiş. en büyük ibadet bunu kullanmak. ama yok, siz yatın kalkın allah allah diyin.
şarap yapılmadan önce yerdi.
hatıralara götüren soru cümlesi.

dejavu yaşatan durum be.

hiç unutmam birkaç ay kadar oldu, arkadaş sohbetlerinden birinde biri sormuştu peygamber nasıl üzüm yerdi diye.

ananın amı gibi yerdi dedim de neredeyse kavga çıkıyordu.

bugün de sonuca varamayacağımız aşikar.
üzüm-filistin'den yürüyelim. başlıkta beni rahatsız eden şey aslında, bir hadisin gerekli ya da gereksiz olduğu yönünde konunun erki ya da fetva makamı gibi hüküm verilmiş olması. sahih hadisin ne olduğunu ya da hadisin, en azından ibadet şekillerinde bir ortaklık oluşturması adına ne kadar önemli olduğunu vs. söylemenin anlamı yok. ben hergün sabah sokakları süpürmek zorunda olan bir çöpçünün ya da bebe beliğin ilk ne anladığına bakarım başlıktan. sahih ya da değildir diye bir not bile düşülmeyen hadisin; sahihliğinin varsayımı ile ne anlatılmaya çalışıldığını ya da neden bugüne kadar iletildiğini anlamaya çalışmak değil mi mesele? bilim, antioksidan vs. geyiği ondan değil mi?

yazarken dikkat etmek lazım bazı canalıcı noktalara. tüm hadisleri reddedercesine yazarsan başlığı; anarşist ya da saygısız-saldırgan-ateist damgası yersin. yoksa belik yapmak, saç uzatmak, gümüş yüzük takmak vs. de sünnettir ama tamamını yapan din alimi/diyanet görevlisi görmedim. keşke herkes senin gibi mürekkep yalamış olsa da neyi nasıl paylaşacağını daha iyi bilse dimi hacı abi?
üzüm - filistin meselesine kafayı takanlar var. dinin bizden istediği tek şey bütün insanlara islamı, yani selameti, barışı, huzuru getirmek; fıtrata uygun bir şekilde yaşamasını sağlamak ve böylece bütün insanların huzurlu bir hayat yaşamasını sağlamaktır. dinin bütün kuralları sadece bu amaca yöneliktir. bu amacın dışında peygamberin söylediği şeyler de var elbette. biz söylememiştir demiyoruz. ama peygamberin her söylediğini din zannedip de bir kuralmış gibi kabul ederek dini karmakarışık, anlaşılması ve yaşanabilmesi zor bir katı kurallar yığını haline getirirsek asıl odaklanmamız gereken meseleleri kaçırırız. gereksiz detaylarla uğraşarak vakit kaybederiz.

bu sadece bir örnekti. hem de en basit, en masum görünen örneklerden. ancak islam dünyasını bireysel ya da toplumsal anlamda önemli ölçüde oyalayan, hızını kesen, enerjisini ve gücünü tüketen o kadar çok detay var ki!

filistin'in kurtuluşu ancak bu gereksiz detayları atlamakla mümkün olabilir. ilk entrydeki fotoğrafı facede paylaşan insanlar, müslüman toplumların birlik olması gerektiğini emreden ayetleri ve emirleri paylaşsalar en azından bundan daha faydalı bir iş yapmış olurlardı. bu halimiz oyalanmak, vakit kaybetmek ve gittikçe daha da dibe batmak değildir de nedir?
Her sünnetin ayrı bir yararı bulunur. Üzüm yemenin de usulünü peygamber efendimizden öğrenmemiz bizlerin yararına olacaktır. Bugün üzümü sağ eliyle veya sol eliyle, hatta farklı bir şekilde yiyen bir insana, "neden üzümü bu şekilde yiyorsunuz?" diye sorsanız, size yüksek ihtimalle "böyle daha kolayıma geliyor, keyif" tarzında yanıt gelecektir.
Ancak resulullaha (s.a.v) sorulsa, mutlaka mantıksal açıdan yararlı bir açıklaması olacaktır. En azından bu kadar önemsenmese bile bizim küçük de olsa yararımıza bir şeyler çıkacaktır.

Örneğin ayakta su içilmemesini söylerken, bunun bilimsel açıklamasında nelerin çıktığını ve ne kadar haklı olduğunu biliyoruz.

düzenleme: eksi oy basmanız gerçeği değiştirmez, vesselam.
bunu yazma veya paintte süsleme gereksinimi duyan vatandaşlara laf söylenmemesi lazım en azından bunu duyar duymaz önemli bir konu zanneden hıyarlar olduğu sürece.

sonrada neden tüm 3. dünya ülkelerinde islam gibi, hinduizm gibi ajitasyon ve bilim dışı düşünce ve ahlak akımları çok populer diye sormayalım.

adamlara üzüm yerken solla tut sağla hüplet diye hadis yazılmış, kesin aralarında üzüm tanelerini götüne sokarak yada ayakları ile yemeye çalışan vardır.
sünnetullah allah'ın sünneti'dir. yani doğada kurmuş olduğu doğa ve fizik kanunları ve ayrıca insanlara vahiy gönderme sistemleridir. peygamberin yaşam tarzını sünnetullah zanneden insanlar, kime taptıklarını bir kez daha gözden geçirsinler.
çiğneyerek...
sahihliğini araştırmamakla beraber ilk aklıma gelen; bilinen en iyi antioksidan üzümdür. çekirdeği ezilir kanser ilacı diye satılır. faydaları anlatılmakla bitmez. demekki hikmetleri bilindiği için vurgu ya da hatırlatması vardır. danacan süzmeleri sizi, gidip otuzbirinizi çekin bırakın bu işleri.

edit: doktorlar da anlatır nasıl yenmesi gerektiğini. çekirdeğini özellikle kırın ağzınızda derler. neki lan bu kadar zorunuza giden? son peygamberin herşeyi bilmesimi?

edit: ne alaka lan üzüm-filistin? aç oku yazar heryerde bilinen en iyi antioksidan diye. antioksidan nedir vs. diyeceksen, bilinmesi için bilimadamı olmaya gerek yok. götün varsa ve niyetliysen ne sikim olursan ol, ateist, budist, siyonist materyalist. mazlumdur eziliyodur diyosan git sen kurtar lan filistini.
bir gereksiz hadis konusu. müslümanlar böyle detaylarla uğraşmaya devam ettikçe daha çok ezilecektir.

--spoiler--
esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu ey cemaati müslimin! bugün sizlere çok çok önemli bir mes'ele hakkında bir hadis-i şerif nakledeceğim inşaallah! öyle önemli ki, islam dininin temelini oluşturan bir mesele. bu hadisi inkar eden ya da bu hadise uymayan insan kafir, zındık, münafık, fasık falan olur!
--spoiler--

görsel

edit: bilimden çok iyi anlayan bir müslüman kardeşimiz çıktı. üzümün faydalarını sayıp duruyor. acaba filistin'in kurtulmasına da faydası olur mu bu üzümlerin? bir zahmet bu konu için laboratuvarda üzümü incelesin, bilgi versin de hepimiz aydınlanalım.
güncel Önemli Başlıklar