bugün

(bkz: peygamber efendimiz)
(bkz: kime göre neye göre)
there is no higher religion than the truth.
Aç'ı doyurun, hastayı ziyaret edin, esirleri hürriyetine kavuşturun.
[Ebu Davud, 3105]
hadis: söz, fiil, takrir, yaratılış veya huyla ilgili bir vasıf olarak hz. Muhammed'e (veya sahabe ve tabiuna) izafe edilen her şeydir.

peygamber efendimizin kadın-erkek ve çocuklar hakkındaki bazı hadisleri;

- kadınlar konusunda allah'tan korkun. çünkü sizler onları allah'ın emanetiyle aldınız.
- kadınlar hakkında size hayrı vasiyet ediyorum
- iki zayıf hakkında sizi uyarıyorum: yetim ve kadın.
- sizin hayırlı olanınız ailesine hayırlı olandır. ben ailesine en hayırlı olanınızım.
- kâmil imana sahip müslüman ahlâken güzel olandır. en hayırlı mü'min de eşine karşı ahlâkı en iyi olandır.
- cennet anaların ayakları altındadır.
- hediyede çocuklara eşit davranın. eğer ben birisini hediyede üstün tutacak olsaydım kızları tutardım.
Öyle bir devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı oduğuna hiç aldırmayacak.
[Buhari, 23]
hadisin en hakikisini bu sözlük içinde demiştir. şöyle ki,uludağ sözlükte sürekli cinsel içerikli başlıklar açanlar bizden değildir, zaten adam da değildir.
"peygamber efendimiz muhammed mustafa sallallahualeyhüvessellem zamnında çok güzel buyurmuşlar" şeklinde bir girişle söylenen sözlerdir.
Allah için çok çok secde etmeye bakın. Çünkü Allah için yaptığınız her bir secdeye karşılık, Allah, sizi bir derece yükseltir ve hatalarınızdan birini bağışlar.
[Müslim, Salat 225]
sözlükteki muhaddisleri öğrenmemizi sağlayan hadislerdir. genel olarak takriri ve kavli örnekler verilir.
Haberiniz olsun, ben rüku ve secde halinde Kur'an okumaktan men edildim. Öyleyse rükuda Rabb Teala'yı tazim edin, secdede ise dua etmeye gayret edin, (zira secdede iken yaptığınız dua) icabet edilmeye layıktır.
[Müslim, Salat 207]
pozisyona, siyasi duruma, şahsın işine gelip gelmemesine, 600 küsür sayıda olan islam fraksiyonunun bakış açısına göre, birde ayıptır söylemesi okuyanın tamamen sikinin keyfine göre yanlış yada batıl olduğu iddia edilen kuranı kerimin tek başına anlaşılmayacağı hadislerle desteklenmesi gerekliliği genel geçer bir kural iken kimsenin arkasında durmadığı bir garabet haline gelmiş hadislerdir.

hani dinci dinci diyoruz ya işte bunları silahı bu hadislerdir, bu ipneler değirmenlerini böyle işlerine gelen ve gelmeyen hadisler diye ayıra ayıra gördürürler.
yalan yanlış bilgileriyle, bir eksik iki fazla hadislerle koyun yerine koydukları tebalarını sömürürler.
hocam, bana bu kafayla istediğiniz herşeyi emredin inşallah üstesinden gelirim. ordumuz baki olsun. kılıcımız da sülümanın kılıcı kadar keskin olsun. olsun mu? olsun.
"kıyamet mazlumların kurtuluşa ereceği gündür." yani??? yani dinimizi şirketleştirenlerin günü değildir. yani fetocuların günü hiç değildir.
Erkeğe karısını niçin dövdüğü sorulmaz.
- Ebu Davud: Nikah 43.
insanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez .
Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslüman’ı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslüman’ı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter.
[Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 59; Ebû Davud, Edeb, 38; Tirmizî, Hudûd/3; Ahmed, Müsned, 2/91.]
Savaşta edindiğiniz köle kadınları satmadan önce dışarı boşalmamak şartıyla ilişkiye girebilirsiniz.

- Buhari: Nikah 96, Büyü 109, Irk 13, Megazi 32, Kader 4, Tevhid 18/Müslim: Nikah 125/Ebu Davud: Nikah 49/Tirmizi: Nikah 40/Nesai: Nikah 55
Peygamber’in döneminde, “gece baskınları” düzenlenirdi. Peygamber’in emriyle, “Öldür, öldür!” nidaları haykırılırdı. Sonra da yağmaya girişilirdi.
- Ebu Davud: Cihad 102/ibn Mace: Cihad 30.