1. 1.
  Genel bir yanılgı olmasıyla beraber. ''Petrolün 50 yılı daha var'' diye sürekli bahsedilen olaydır.
  Elbette birgün petrol doğalgaz hatta su bile bitecektir bu kesindir. Fakat bazı zihniyetler daha petrol ve doğalgazın nasıl üretildiğini bile araştırmadan yada soruşturmadan petrol biticek kardeşim demesi sinirlerime dokunan bir mevzudur.
  -Üretilen petrol yada doğalgaz kuyularının bugünkü teknoloji ile yalnızca rezervuarın
  %50 si kullanılabilmekte geri kalanı ise yer altında bırakılmaktadır. Buda şunu gösterirki her geçen gün artan petrol ve doğalgaz ihtiyacı gelişen teknoloji ile birlikte geri kalan yüzde 50 lik kısmada el atacaktır.
  Sonuç olarak Petrol falan bitecek gibi değil şu anki rezervler bile 50 yıl diyor ki her saniye yeni rezerv bulunmaya teknoloji gelişmeye devam ediyor.
  4 -1 ... ethem
 2. 2.
  petrol ve doğalgaz gibi kaynakların dünya üzerindeki kullanım geçmişi çok da fazla olmamasına rağmen miktarındaki hatırı sayılır azalma nedeniyle, şimdiden bunların yerine geçebilecek enerji kaynaklarının geliştirilmesi gerektiğinin bir göstergesidir. aman da bitti bitiyor nerdeyse gibi düşünceler abartılı tabi ki ama mutlaka sonunun geleceğini bilmek de gereklidir.
  1 ... kara gozlu bezelye
 3. 3.
  alternatif enerji kaynakları geliştirildigi sürece korkulmaması gereken düşüncedir. zati ne kadar petrol ve dogalgaz kaldıgıda meçhuldur. 20 yıl kaldı deniyor, 20 yıl geçiyor yok 50 yıllık daha var deniyor.
  1 ... unexpected paradox
 4. 4.
  (bkz: PETROL VE DOĞALGAZA OLAN iHTiYAÇ BiTECEK DÜŞÜNCESi).
  1 ... kurremkarmerruk
 5. 5.
  alternatif enerji kaynagindan ziyade petrolun baska bir kullanim alani olan plastigin alternatifi olmamasi yuzunden ileride insanlari inin inim aglayacak dusuncedir.
  bugun kullandiginiz ( araba, bilgisayar, kalem, her sey ), giydigin elbiseler ( polyster ), siktiginiz parfum ( petro-kimya urunuleri) cignediniz sakiz ( petro kimya ) gibi akliniza gelebilecek hersey petrolun bir yan urunu vardir.
  1 -1 ... sanalist
 6. 6.
  (bkz: peak oil/@limon cicegi kolonyasi)
  ... limon cicegi kolonyasi
 7. 7.
  yanlış bilmiyorsam okyanusların diplerinde ve antartika'da çok büyük yer altı zengiklikleri vardır. dünya'da bilinen rezervlerden kat kat fazladır. sorun bu yakıtlara ihtiyacın devam edip etmeyeceği. dünya'nın insan eliyle uğradığı bu katliam nedeniyle büyük ihtimalle alternatif enerji kaynaklarına yöneleceğiz. bu sayede petrol, doğalgaz kömür gibi yakıtlara olan ihtiyaç ortadan kalkacaktır. *
  ... seviyeli26m
 8. 8.
  organik yaşama geçmenin kaçınılmaz olduğu durum.
  insanın üzülesi gelmiyor, bu duruma doğrusu.
  buzların erimesi durumunda dünyanın yeni bir nuh tufanı yaşayacağı da düşünülürse, herşey yeniden başlayacaktır.
  sil baştan yani. bir çeşit dünyanın bahar temizliği.
  sonra gelsin yine, mesela özgürlük anıtını uzaylılar mı yaptı sorunsalı.
  artık onu da, o kadar yolu yeniden yürüyecek olanlar düşünsün.
  ... melekgirmezli
 9. 9.
  ortadoğu'ya demokrasi getirmeye gerek kalmayacaktır.
  1 ... olmecardi
 10. 10.
  (bkz: give me liberty or give me more oil) *
  ... gunesi parlatan adam