bugün

uluslararası ham petrol fiyatlarında 147 doları bulan rekor fiyatlar sonrasında meydana gelen hızlı düşüştür.

fiyatlar 128 dolar civarına düşmüştür.

enerji fiyatlarında meydana gelen artışı bahane edip elektrik fiyatlarını %22 zam ( 2008 yılı başından itibaren %40'ı bulmakta ) yapan ekonomi yönetiminin fiyat indirimi yapıp yapmayacağı merak konusudur.
(bkz: benzinin ucuzlaması)

(bkz: kıyamet senaryoları)
petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşün kalıcı olup olmadığı henüz anlamak zordur. ancak 147 dolardan 128 dolara ciddi bir düşüş vardır.

bunun kısa vadede düşüşün kalıcı olup olmadığını anlamadan benzin fiyatlarında ciddi bir düşüş beklemek yanlış olur.

ancak eğer düşüş sürer ve petrol fiyatları 100 dolara doğru gerilerse , elektrik fiyatlarında bir gerileme yapılıp yapılmayacağı merak konusudur.
147 dolardan 128 dolara gerilemiş , şimdilerde ise 124 dolar civarına gerilemesidir.
kesinlikle bize yansımayacağını tahmin ettiğim düşüştür. hatta tam tersi; çok sevgili müttefikimiz abd' nin para birimi uf oldu diye, yardım amaçlı benzine yapılması bile muhtemeldir.
120 dolar'a yaklaşmıştır.uluslararası piyasalarda 120 doların kritik bir seviye olduğu söylenmektedir.120 dolar aşağı kırılırsa 100 dolar civarında olabileceği konuşulmaktadır.

opec başkanına göre ise petrol fiyatları için uygun fiyat 80 dolardır.
120 doları aşağı doğru kırmış görünmekte.118 dolar civarındadır. tabii tam olarak aşağı kırıldığını anlama için bir süre dha beklemek gerekmektedir.

ancak 147 dolardan 118 dolara gelmesi iyi bir gelişmedir.
113 dolara gerilemesi ile 120 doların aşağı kırıldığı söylenen durum.

80 dolarların görülüp görülmeyeceği tartışılmaktadır.
doların kendini güçlendireceğinin piyasalara duyurulmasıdır.
ülkemizde akaryakıt pompa fiyatlarına yansımayan düşüştür.

petrol fiyatları hızla yükselirken konjonktür gereği benzinin, mazotun fiyatı arş-ı ala'ya çıkar, ama aynı petrolün fiyatı yerin dibine geçse dahi bizim pompa fiyatları yerlerinden milim kıpırdamaz.

durmak yok, dünyanın en pahalı benzinini kullanmaya devam.
"vardır bir bit yeniği" yorumlarına neden olacak durumdur.
(bkz: kardeş orası hangi gezegen)
tayyipciğim için çok kötü olan durumdur.

neden? kendisinin millete çemkirirken kullandığı en büyük argümanlardan biri daha elinden alınmıştır.

11 eylül saldırılarından sonra dünyada oluşan likidite bolluğundan her ekonomi gibi bizim de yanlış şekilde olsa da faydalanmamızı kendisine pay biçip "biz çoh eyi yönettik ekönömiyi, bahın ne gadder böyüdü yauv" deyip durmuştur, kendisi döneminde türk ekonomisinin büyüme oranı ortalama %6,5'tur. bir şey daha, cumhuriyet ilan edildiğinden beri türkiye'nin büyüme oranı ortalaması %6,5 zaten. şaka gibi değil mi? tayyipciğim ortalamayı tutturunca, kendisini fasulye gibi nimetten sayıp millete celalleniyor, eknomiyi bilmemekle itham ediyor. yine geçtiğimiz yıl temmuz ayına girerken borsa 60.000 sınırına dayandı ve tayyipciğim zıpladı "bu ak parti hükümeti'nin başarısıdır" aynı borsa, 10 ayda %50 değer kaybedip 30.000'e dayanınca, "bu dış dalgalanmaların etkisidir" vay vay vay. yükselirken ak parti hükümeti başarısı, düşerken dış dalgalanmalar. kapatma davası açılır, borsa düşer tayyipciğim zıplar "bu piyasalara darbedir" tesadüfen dow jones ve tokyo borsaları düşünce bizim borsamız da düşer, tayyip bunu kapatma davasına bağlar, halka öyle anlatır. yavrucuğum söylesene, dow jones'a bir şey olmazsa imkb'ye de bir şey olmaz, bizim hiç alakamız yok diye? kapatma davası kabul edildi, borsa zerre kıpırdamadı hatta yükseldi o gün. başsavcı davayı açtığında, daha ne oluduğu bile belli değilken düşen borsa, mahkeme üyeleri davayı kabul edince dibe doğru hızla harekete geçmez mi? iyi olunca "biz yaptık" kötü olunca "dış dalgalanmalar, ak parti'ye olan saldırılar vs. vs."

elektrik fiyatı artar "efendum petrol fiyalaru artiyür o sebepten mecbur galduk. 4,5 yıl zam yapmaduk ama birikti" 6 ayda bileşiği %44 oturt, sonra da otomatiğe bağla bir %15 zammı daha yola çıkar, tabi doğalgaza bağla elektriği önce.

petrol ürünlerine zam gelir "efendum zammı biz yapmayuruz ki? tüpraş yapiyur, özel sektör" tüpraş'ı ben sattım sanki.

likidite bitti, petrol fiyatı düşüyor, dolar değer kazanıyor, enflasyon artıyor, üretim bitmiş, cari açık karşılanamaz boyuta gelmiş, takke düşüp kel görünmek üzere. millet keli görünce şaşmaması lazım, malum adam demokrasi meteoru.

parti de kapatılmadı, bakalım ekonominin kötü yönetilişi konusunda ne gibi bahaneler üretecek bu demokrasi meteoru.
uzun zaman sonra 110 doları aşağı kırmış ,105 dolara inmiştir.
petrolün varilinin 100 doları aşağı doğru kırmayı denediği durum.
savas beklentilerinin dinmesiyle alakalidir.

soyle anlatayim, savas esnasinda araclar, benzine yani petrol mamullerine ihtiyac duyarlar. savas cikacagi ve savas cikmasi akabinde petrolun cok ihtiyac duyulacagi gercegi, petrolun fiyatini yukselten etkendir.

gurcu-rus savasinin ardindan savas beklentileri kaybolmustur. olasi bir israil-iran gerginligi su anda petrol fiyatlarini yukseltecek tek olaydir. kisisel gorusum amerika daki secimler dolayisiyla olasi bir iran gerginliginin su anlik ihtimal dahilinde olmamasi nedeniyle petrol fiyatlarinin dustugudur.
içinde bulunduğumuz yüzyılda petrol fiyatlarının düşeceği aşikardır. petrol ucuzlarken su fiyatları artacaktır.
(bkz: manipülasyon)
74 dolara inmiş ve hızlı düşüş devam etmiştir.
hiç bir meta sonsuza kadar yükselmez/düşmez.
147 dolardan 66 dolara çok ciddi bir düşüş gerçekleşmiştir.
5 yıl içinde önceki girilerdeki gibi bir ralli yine yaşanacaktır oran olarak 30 dolar 25 dolar gibi bir değer ön görmekteyim. Sebebi hibrit araçlara geçiş olacaktır. Bununla birlikte elektrik değerlenecek ve elektrik sistemleri pahalanacaktır. Geçmiş nasıl petrolse gelecek elektrikle şekillenecek. Nükleer enerjiyle birlikte rüzgar güneş ve hidroelektrik santraller gelecekteki bağımsızlığımızın temelini oluşturacaktır. Gelecek daha aydınlık durmakta benim gözümde yeterki bu teknolojileri kendimiz üretebilelim bunları dışardan destekle yaparsak petrol ithal etmeye dönecektir. Sadece burada petrolle ilgili olarak hibrit ve elektrikli araçlara ne kadar çabuk geçersek petrol o kadar çabuk iniş yapacaktır. Ayrıyetten efendim güneş enerjisini evinize monte etme zamanı hatta güneş enerjisinden elektrik üreten çatıları kullanmalıyız artık.

Mutlu ve güçlü türkiye dileğiyle...