bugün

frikik anında yapılan, tehlikeli bir nokta olması ve gol yeme ihtimaline karşı alınan bir önlemdir, hatta refleks olmuştur.
aşağı ok tusuna basıp aynı anda orta yapma tuşunu sonuna kadar doldurarak atılan 10 sutun 9 unun gol olması açığını kapatmak adına yapılan refleksleşmiş harekettir. tıpkı aut atışı sonrası defans oyuncusunun yanına koşmaya çalışmak gibi.
rakip oyuncunun da aynı süre zarfında şutu aniden ayarlayıp,siz daha adamı kaleye yollamadan şutu çekmesiyle adeta bir gerilim sirkülasyonu yaşatmasıyla sona erer.
bence ayıp. ayıp ayıp. olmaz . böyle hareket delikanlıya ters gelir.
vuran oyuncuyu değiştirdiğinizde, kaleci ile direk arasına konuşlanmış oyuncunun kaybolduğunu görürsünüz.

çok seri bir şekilde şutunuzu da çekerseniz, rakibiniz tekrar oraya adam yetiştirene kadar, çoktan golünüzü atmış, rakibinize okkalı bir el hareketi çekmişsinizdir bile. **
2011den önceki serilerde işe yarayan ancak 2011de bir halta yaramayan.
pes 11'de tam tersi bir şekilde, gol olmayacak cılız bir vuruşun bile gol ile neticelenmesine sebep olacak davranış. ben koydum, sonra bana koydular, ordan biliyorum.
rakibin ihtimal verilmese de topu barajdan aşırıp oraya atabilceğine inanmaktır aslında içten içe g't korkusudur. lakin ofsaytın bozulduğu göz ardı edilmesi hatta o kadar gözardı edilmesi ki rakibin bile aklına gelmemesi durumudur. bence sokak aralarında da ofsaytla oynanırsa bu ülke futbolu gelişir.
yapılmaması gereken harekettir. Tecrübelerimden biliyorum kalecinin atlayacağı varsa bile atlamıyor o topa. Ya Nasıl olsa oyuncu var diyor ya da kalecinin önüne engel oluyor o eleman. Yapmayın adam gibi ipnelik peşinde koşmadan oynayın şu oyunu.
pes 2012'de işe yaramayan eylemdir. şöyledir ki kaleci ile direk arasındaki adam kalecinin müdahalesine engel olur ve kaleci herhangi bir harekette bulunmaz, golü yersiniz. bunun yerine yapılması gereken şudur;

left 1 + sağ analog'a dik bir şekilde basarak kontrol kaleciye geçirilir, kaleci biraz ortaya çekildikten sonra tekrar aynı kombinasyonu yaparak kontrol tekrar oyuncuya verilir. frikik ne kadar köşeye giderse gitsin standart bir kaleci o golu yemeyecektir.
kurnazlık, uyanıklık göstergesidir. eğer kişi iyi bir pes oyuncusuysa işe yarayan bir tekniktir.
özellikle we 8 ve pes türevlerinde işe yarayan yöntemdir.

oyuncuların en kalasının seçilmesi daha iyi bir sonuç verebilir.
zaten oyuncunun atacağı varsa giriyor denedim gördüm kaleye yedekler dahil tüm kadroyu diz hatta tüm stadı diz yine giriyor.

(bkz: oyun hataları)
beyler denk geldimi vidic ve lampardı kullanın kafayla inanılmaz toplar çıkarıyorlar.
Ben koyuyordum eskiden hep ama o koyduğum adam yüzünden kaleci kaç defa topa uzanamadı, o direğin kenarındaki mala çarptı, gol yedim kaybettim. Yazıklar olsun sana direk yanındaki adam.
minandinho'nun bile ronaldinho gibi frikik attığı saçma oyunda götü kurtarmak için yapılan son yöntem.
saçma çabadır, özellikle pes2013 'de artık aynı şartlarda ve aynı mesafeden atılan frikiklerin bile nereye gideceği belirsiz olduğu bir dönemde o top girecekse her türlü girecektir.