1. 1.
  toplanın sözlük ahalisi bilgi entarisi zamanı. evet.
  bu entrymizde avrupa'da neden hindiye turkey denildiğinden bahsedeceğiz.

  osmanlı devleti gelişmiş zamanlarında asya'dan avrupa'ya giden neredeyse tüm ticaret yollarını elinde bulunduran bir devletti. bu sebrple avrupalılar bu yollardan ülkelerine giren ilk hindilere "turkey cock" yani türkiye horozu demeye başladılar. bu kullanım gitgide daraldı ve en sonunda "turkey" olarak anılmaya başlandı. böylece hindi'ye neden turkey denildiğin öğrenmiş olduk. ama daha garip bir şey var. biz neden hindiye hindi demiştik?

  bunun temel sebebi aslında yine tamamen aynı. türkler anadoluya ilk girdiğinden beri gelen hindiler hindistan tarafından ülkeye giriyordu. biz de gelen bu hayvanla zamanla bölgenin adından mütevellit "hindi" demeye başladık. ee hindistan tavuğu diyecek değildik ya.. biz de haklıyız tabii.

  durum burdan sonra daha da hoş bir hal alıyor.. peki hindistan'da insanlar hindiye ne diyordu? hindistan'da insanlar hindiye "peru" diyor arkadaşlar. evet evet ülke olan peru.. hindi aslen amerika kıtasına özgü bir hayvandır. ancak zamanla deniz ticaret yollarından hindi hindistan bölgesine gelmiş. hintliler de peru'dan gelen bu hayvanlara geldiği bölgenin adını vermişler yani "peru" demişler. ne de güzel demişler, beyendim yani.

  neysen sayın ulusözlük ahalisi eyyorlanmam bu kadar. ister okuyun az kültürlenin, isterseniz uzun entry diye eksi çakıp geçin. okuyan yiğitlere selam olsun.
  6 -2 ... asyali praetor
 2. 2.
  bence tüm hindileri toplayıp marsa bırakırsak sorun çözülür.
  1 ... eylulsabahi
 3. 3.
  peki perulular hindiye ne diyormuş diye sormadan geçemeyeceğim.
  2 ... tecoogluteco