bugün

permütasyonda x renk pantalon ve y renk kazağı giyebileceğin gibi, y renk pantolon ve x renk kazak da tercih edebilirsin.
kombinasyonda ise x küpesini sadece kulağına takabilirsin, boynuna takamazsın.
matematik değil mi hepsi aynı bunların.
kombinasyon yeterlidir, permütasyon gereksiz. sonuçta üç tane a var, ben ikili seçim yapıyorum. bu seçtiklerim iki ad alsın b ve c, ha b yi sağa koymuşum ha c yi. neden bir daha bunu yapıyorum?
lanet olsun dostum, bu çok gereksiz.
permutasyon, kombinasyonun düzenlenmiş(sıraya sokulmuş) halidir.
Permütasyon Perma ile alakalı değildir. Kombinasyon da kombi sevmez.
permütasyon şu ayak tırnaklarına yapılandı galiba. bir de mutasyon vardı ama neyse dur daha fazla karıştırmayalım..

ömrümüzü yediler lan bunlarla ömrümüzü. açmayın şu mevzuları gene beynimiz sızlıyor.
kombinasyon kötü gün dostudur, permütason iyi gün dostudur.
permütasyonda (a,b) ile (b,a) farklı iki seçimdir. yeri önemlidir.
kombinasyonda ikisi de aynıdır. a ve b'nin bulunduğu yer önemli değildir.
C(n,k) x k!= p(n,k)
Permütasyon sıralama, kombinasyon seçmedir.
permütasyon ve kombinasyon arasındaki fark permütasyonda sıra önemli,kombinasyonda sıranın önemli olmamasıdır.
örneğin;
+ bir sınıfdan kaç farklı başkan ve başkan yardımcısı seçilebilir. <- bu bir permütasyon sorusudur çünkü sıra önemlidir. birinci seçeceğiniz kişi başkandır ikincisi ise başkan yardımcısı.

+ bir sınıfdan yarışma için kaç farklı öğrenci seçilebilir. <- burda sıra önemli değildir. çünkü yarışmaya gidecek kişiler a - b şeklinde olsada b - a şeklinde olsada aynıdır. bunun için kombinasyondur.

banada konuları tekrarlatırdınız ya helal olsun size **
biri seçmedir. **
diğeri seçip sıralamadır. **
özellikle açıköğretim istatistik sınavında kaç farklı şekilde diye sorulan sorularda kombinasyon hesaplamak gerekir.
Permütasyonda sıralama veya diziliş söz konusudur. seçimden çok, seçilmiş olunan nesnelerin sıralanışı veya dizilişi önemlidir.

Kombinasyonda ise, seçim veya seçme söz konusudur. Sıralama ve diziliş yoktur, nesneleri seçmiş olmak yeterlidir.