1. 1.
  tayyip erdoğan'ın verdiği ayarın sonuçlarını gördükçe daha da bir kuvvet kazanan komplo teorisi.

  sonuç nedir?

  bugün gazze'de türk bayraklı, tayyip erdoğan posterli miting düzenlendi. zaten var olan türkiye sempatisi adeta tavan yaptı.
  bunu iki şekilde okuyabiliriz. ya türkiye kendisi suriye ve iran gibi devletleri de yanına çekerek bir denge unsuru olmaya çalışmaktadır ya da gazze'deki iran etkisini kırmak veya zayıflatmak adına bölgeye türkiye empoze edilmeye çalışılmaktadır.
  ilk durum şu konjonktürde ihtimal dahilinde gözükmüyor, ama ikinci durum mümkün.

  iran için hamas ve hizbullah öncü kuvvettir. iran biliyor ki o bölgede israil hegamonyası altında sağlanacak bir barış ortamı hedefe iran'ı oturtmak anlamına gelmektedir.

  işte bu aşamada israil'in planı devreye girmiştir artık. önce perez ağır bir konuşma yapacak, tahrik edecek. ee tayyip erdoğan da boş duracak değil ya, cevap verecek. ilişkiler gerilecek, ama ne kadar da gerilse kopmayacak, zira köklü ve geçmişi olan bir ilişki var bu iki ülke arasında. gerilen ilişkiler de türkiye'yi bölgeye dahil edecek.
  hamas ve gazze üzerindeki iran etkisi dost ve müttefik türkiye'ye adeta hediye edilecek.

  aslında bu çalışmalar gazze saldırısı ile başladı, ama erdoğan'ın dünkü konuşmsı ve sonrasında yaşananlar ile doruk noktasına ulaştı. evet artık türkiye resmen gazze'ye girmiştir. israil'in belki de en çok istediği şey olmak üzere. iran etkisi kırılmak veya tamamen yok edilmek isteniyorsa gerçekten bundan iyisi düşünülemezdi.

  şu aşamada olayları dikkatli takip etmek gerekmektedir. eğer türkiye'nin amacı iran'ı bypass etmek olursa iran da boş durmayacaktır ve en önemlisi türkiye yok yere bir düşman kazanacaktır, ama iran ile ortak bir oluşuma gidilirse bu defa da israil ile gerilim yaşanacaktır. yani gazze'ye girdik girmesine de elimize verilen değneğin iki tarafı da b.klu afedersin.

  en iyisi şu durumda kontrollü bir siyaset izlemek. çok ileri gitmeden, ama çok da arka planda kalmadan.

  EK: bu dediklerim tayyip erdoğan'ın verdiği ayarın derecesini düşürmez, ama biraz da derin düşünmek gerekir.
  olayları değerlendirirken sonuçlardan veya olası sonuçlardan gidersek ve bunun kimin işine yaradığını tespit edersek daha sağlıklı bir çıkarım yapabiliriz.
  evet tayyip tarihi bir ayar vermiştir, ama bu ayar türk ve gazze halklarına moralden başka birşey vermez.(ben de çok sevinçle karşıladım bu ayarı) fakaaat israil lehine bu ayarın çok ciddi sonuçlarının olabilme ihtimali çok yüksek.
  yamuluyorsam lütfen düzeltiniz.
  2 ... mirnettin
 2. 2.
  (bkz: davos tiyatrosu)
  -1 ... moltisanti
 3. 3.
  yalçın küçük den duymayı beklediğim gülecek organ bulamadığım olay.
  -1 ... eurasia