1. 16.
    ilk defa duyduğum rengiyle beni benden alan tatlı.
    ... mastor
  2. 15.
    Dünyanın en güzel tatlısı bu. Diğer gezegenlerdeki seçenekleri henüz bilmiyorum. Mısır unu ve siyah kokulu üzüm ikilisi ile cennetten çıkma bir lezzet. Şahane olmuş, kendime 10 puan veriyor ve gömmeye başlıyorum.

pepeçura
    3 ... serenity painted death
  3. 14.
    pepeçura
    pepeçura
    2 ... jimmy tudeski
  4. 13.
    Pepeçura, bir çeşit muhallebidir. Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesinde ve Yunanistan'da yapılır. Yunanistan'da Moustalevria olarak bilinir.
    ... turkmen balasi
  5. 12.
    laz pudingi olarak adlandırdığım ve babanemin süper yaptığı tatlı.
    2 ... soyle sebastiyan
  6. 11.
    az fasülyeli olanı makbuldur.

lazca adı termon.
    2 ... uruk
  7. 10.
    dogu karadeniz’e özgü nefis bir muhallebi. sadece o bölgede yetişen kara ve hoş kokulu, kalın kabuklu üzümlerden yapilir. bütün karadeniz tatlıları gibi cok hafifdir.
    2 ... posei doon
  8. 9.
    güzel bir tarife benziyor. hemen yapayım bari. *

--spoiler--
    Pepeçura Malzemeleri
    1 kg. siyah üzüm
    5-6 bardak su
    1 bardak toz şeker
    3-4 yemek kaşığı mısır nişastası

Siyah üzümü iyice yıkayın. Tanelerine ayırın. Geniş bir kaba alıp üzerine 1 bardak şeker ekleyin ve bir kaşık yardımıyla bastırarak ezin. Sonra 4 bardak su ekleyip karıştırın tencereye alıp kaynatın.

Ateşten aldıktan sonra üzüm suyunu süzgeçten geçirin. Süzülmüş üzüm suyunu 1 bardak suda erittiğiniz nişastayla birlikte pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın.

Nişastalı üzüm suyunu tencereye geri boşaltın ve tekrar ocağa alın. Sürekli karıştırarak yoğunlaşana kadar pişirin. Porsiyonluk veya bütün bir kaba henüz sıcakken boşaltın.

Buzdolabında iyice soğutarak katılaşmasını sağlayın.

Üzüm ve nane yapraklarıyla servis edebilirsiniz.
    --spoiler--
    1 ... jean piaget
  9. 8.
    lazcadır.

diğer adı "termon"dur.
    1 ... yetkisiz temsil
  10. 7.
    kırmızı üzümden yapılan efsanevi karadeniz tatlısıdır. kıvamı pudingi, rengi sümbülü andırır.
    ... squirtlesquad