1. 1.
  cennet pudingi diye tanımlanabilecek koyu pembe bordo karışımı renginde olan üzümden yapılan tatlı.
  3 ... limoncuk
 2. 2.
  rengi kadar tadınında mükemmel oldugu tatlı.*
  4 ... afrodit hera
 3. 3.
  Rengi, kokusu, tadı ve hafızadaki hoş anılarıyla tatlıların şahıdır. Mümkünse Mısır unu ile yapılmalıdır. Tadan ya çok beğenir ya da bir daha yanına bile yaklaşmaz. Bağımlılık yapar, dikkatli tüketiniz!
  7 ... serenity painted death
 4. 4.
  eski kadınlardır bu tatlının hakkını veren. Bir rize'li olarak bayıldığım tatlı. O biçim severim.
  18 ... onlyhope
 5. 5.
  karaqdeniz tatlısıdır yapılışı şöyledir :Karadenize özgü siyah kokulu üzümden 2 kilo alıyoruz. Üzümleri yıkadıktan sonra salkım salkım tencereye koyuyoruz. Üzeri dolana kadar su koyuyoruz ve kaynatmaya başlıyoruz. Üzümler iyice kaynadıktan rengini suya verdikten sonra başka bir tencereye süzgeç ile süzüyoruz. Süzgeçteki üzüm posasını iyice eziyoruz bütün suyunu çıkartıyoruz sonra posasını atıyoruz. Sonra süzdüğümüz kara üzüm suyuna yaklaşık 1 kase mısır unu 1 kase şeker koyarak, muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Sulu olursa mısır unu katı olursa azcık normal su ilave edebiliriz. Muhallebi kıvamına gelince kaselere boşaltılıp, soğutulduktan sonra afiyetle yenilir.
  ... kara bayrak
 6. 6.
  http://www.lafisyanda.org...2011/01/pepe%C3%A7ura.jpg
  ... kara bayrak
 7. 7.
  kırmızı üzümden yapılan efsanevi karadeniz tatlısıdır. kıvamı pudingi, rengi sümbülü andırır.
  ... squirtlesquad
 8. 8.
  lazcadır.

  diğer adı "termon"dur.
  1 ... yetkisiz temsil
 9. 9.
  güzel bir tarife benziyor. hemen yapayım bari. *

  --spoiler--
  Pepeçura Malzemeleri
  1 kg. siyah üzüm
  5-6 bardak su
  1 bardak toz şeker
  3-4 yemek kaşığı mısır nişastası

  Siyah üzümü iyice yıkayın. Tanelerine ayırın. Geniş bir kaba alıp üzerine 1 bardak şeker ekleyin ve bir kaşık yardımıyla bastırarak ezin. Sonra 4 bardak su ekleyip karıştırın tencereye alıp kaynatın.

  Ateşten aldıktan sonra üzüm suyunu süzgeçten geçirin. Süzülmüş üzüm suyunu 1 bardak suda erittiğiniz nişastayla birlikte pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın.

  Nişastalı üzüm suyunu tencereye geri boşaltın ve tekrar ocağa alın. Sürekli karıştırarak yoğunlaşana kadar pişirin. Porsiyonluk veya bütün bir kaba henüz sıcakken boşaltın.

  Buzdolabında iyice soğutarak katılaşmasını sağlayın.

  Üzüm ve nane yapraklarıyla servis edebilirsiniz.
  --spoiler--
  1 ... jean piaget
 10. 10.
  dogu karadeniz’e özgü nefis bir muhallebi. sadece o bölgede yetişen kara ve hoş kokulu, kalın kabuklu üzümlerden yapilir. bütün karadeniz tatlıları gibi cok hafifdir.
  2 ... posei doon