1. 1.
  pelekanon (eskihisar) savaşı (1329):

  1329 tarihi, osmanlı tarihinin dönüm noktalarından birisini belirler. osmanlılar, 1305-1329 döneminde adapazarı'nda ve sapanca'nın doğusunda yerleşiyor, bursa, iznik ve izmit'i abluka altında tutuyorlardı; iznik açlıktan düşmek üzere idi. bu durum, bizanslılara bir ölüm-kalım noktasına gelindiği inancını verdi. osmanlılar, orhan döneminde (1324-1362) iznik ovasını tümüyle ele geçirdikten sonra istanbul'a en yakın iki mühim şehri, iznik ve izmit'i almak için son bir atılım yapacaklardır.

  kuşkusuz, 1329 pelekanon savaşı, istanbul'un fethi gibi, bizans ve osmanlı tarihinin dönüm noktalarından biridir. beylik, bu savaşı kazandıktan sonra 1331'de iznik'i, ondan altı sene sonra da izmit'i alacaktır. bu arada gebze ve hereke dahil, sahildeki tüm küçük hisarlar, osmanlı'nın eline geçecek, böylece, anadolu tarafından türkler istanbul boğazı'na dayanmış olacaklardır. yarımadada sınır o zaman pendik kuzeyinde aydos hattı üzerindedir.

  iki taraf orduları, 1329 baharında gebze limanının yakınında pelekanon denilen yerde, bugün eskihisar yakınında düzlükte karşı karşıya gelecektir. osmanlı ordusunda bizzat orhan kumandayı ele almıştır. karşı tarafta bizans ordusuna imparator iii. andronikos kumanda etmektedir. andronikos'un düzenli ordusu 2000 kişidir ve buna düzensiz eyâlet askeri de katılmaktadır.

  imparator buraya, iznik'i kuşatmadan kurtarmak için gelmiştir. iznik, 30 yıldır abluka altındadır. bursa'nın fethinden (6 nisan 1326) sonra osmanlıların baskısı tehlikeli bir hal aldığı için iznik teslim olmak durumundadır.

  imparator, ordusuyla üsküdar'a geçip pelekanon'a geldi. açık maksat, izmit körfezi'nin öbür tarafına geçip yalakdere vadisi'nden inerek iznik'i kurtarmaktı. bunu öğrenen orhan, imparator gelmeden eskihisar'daki tepeleri ele geçirdi. bizans ordusu denizi geçmeye bırakılmayarak, pelekanon'da yenilgiye uğratıldı, imparator yaralandı, kaçtı.

  bu savaşın bizans kaynaklarından tam tarihini de biliyoruz. savaş, 1329 yılı mayıs sonu haziran başına rastlar. bu zaferin ilk sonucu, iznik'in teslim olmasıdır. böylece, osmanlılar 1300'den beri osman gazî'nin amaçladığı gayeye erişmiş oldular. bursa ile iznik'in düşmesi artık osmanlı beyliği'nin doğrudan doğruya bizans'ı tehdit eden bir güç haline geldiğini göstermekte idi.

  kaynak: devlet-i aliyye - osmanlı imparatorluğu üzerine araştırmalar 1 / halil inalcık.
  2 -1 ... hepinizi sevmiyorum
 2. 2.
  bir bizans imparatoru'nun orduya kumanda ettiği son çarpışma.

  11. konstantinos paleologos bir istisna tabii ki.
  3 ... muhendis tarihci