bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  başkasının malını birine bağışlamak; verilmemesi gereken bir şeyi uygunsuz bir amaçla veya yersiz olarak birine vermek

  (bkz: peskes)
  ... clark
 2. 2.
  Özelleştirmeyle karıştırılmsından rahatsız olduğumuz kavram.Zira özelleştirmenin amacı optimalitedir.Devredilen kurumlar peşkes çekilmekten öte bir hizmet için yönetim değişikliğine gider.
  1 ... italiano
 3. 3.
  peşkeş, ortaçağda uyuşturucu meraklısı gençlerin kendi aralarında kullandığı bir tabirmiş. sürekli uyuşmaktan keş moduna geçen zavallı gençlerin, artık uyuşturucuyu bırakmak için:

  "abi benden bu kadar pes!" diyerek serzenişe geçtiği ve ardından da arkadaşlarının "sen de mi hüso peşkeş aman peskeş ediyorsun" diyerek söylendiği durummuş. ilginçtir ki, zamanla uyuşturucuya bağımlı oldukları için canı uyuşturucu çekenler kendilerini kötü hissettikleri için aralarında; "ya abi sen de mi peskeş durumundasın ben de aynısından çekiyorum" diye diye, kelime tamlanmış ve sonunda "peşkeş çekmek" halini almıştır.

  tam bu zamanların yakın bir zamanında da, bu durum başka alemlerde bambaşka bir şekilde kullanılmaya başlanılmış. sadece pesimist insanların yaşadığı bir cennet kasabası varmış. öyle ki buradaki insanlar birbirlerine sadece "pess" diye hitap ederlermiş. günlerden bir gün, kasabanın orta yerine bir banka açılmış. halk bu duruma sevinmiş başlarda ve hatta bu bankaya paralarını yatırıp hesap açtırmışlar falan filan. neyse günler, aylar geçmiş ama bu insanların pesimist durumları bitmek bilmemiş. bankadan sürekli para çekmek onları iyice "pess"liğe itmiş ve vahimleşmişler. birbilerine hitapları bile değişir hale gelmiş. artık bankaya giden bir kasabalıya;

  "yoksa cash çekmeye mi gidiyorsun? ne olcak, pess herif cash çekiyorsun işte sen de peşkeşçiii" diyerek kahkahalara bürünüyorlarmış. bu durum onları nasıl olduysa "pess"likten çıkarmış. duyumlarıma göre de bankanın ismi sonradan "pesscash bank" olarak değişmiş.

  yerseniz...

  ve yıllardan 2007, türkiye'de bu durum pek bi kaynağa dayanamamış. ağzına gelen cümle içinde rahatlıkla sarfetmiş. şöyle ki;

  - özelleştirme = peşkeş çekmek

  - para babalarına peşkeş çekmeye devam ediyor

  - yabancı sermayeye peşkeş çekiliyor

  - altın tepsi içerisinde peşkeş çekme noktasındayız

  -teyzem hergün peşkeş çeker, benim huyum değildir

  gibi gibi bir çok kullanım yapılmış, yapılıyor da. ama anlaşılması mümkün mü çözemedik. esas bir anlamı varsa da tdk bilir, ben bilmem. velhasıl, ne olursa olsun bu tabirin sözlük ahalisine ait olmadığına inanır dururum.

  habideconikeşvardıbiama *
  ... endless
 4. 4.
  Bu günlerde Bodrum'da çok popüler olan bir konu.. (bkz: http://www.bodrumdahayat....newmid=383&NewsID=523)
  1 ... laf atan toma
 5. 5.
  aşkı, hayatı, kendinizi, eşinizi, tüm değer verdiğiniz her şeyi ben değiştim uğruna, darmadağın bir daha toplayamaz hale getirecek şekilde dağıtmak.
  1 ... no remorse
 6. 6.
  yaygın kullanıldıgı halde anlamını bilmediğim pek az kelimeden biridir peşkeş çekmek. elinin altında google var tdk var ogrensene be kadın denildigini duyar gibiyim ama bu durumu bir oyun haline getirdim ve keyif alıyorum. and içtim bunun anlamını öğrenmeyeceğim. tüm kahvehanelerde ve ucuz tartısma ortamlarında herkes birilerinin peşkeş çektiğinden bahsederken(üstelik ş harfinde güçlü bir vurguyla) ben bunun bir yemek tarifi oldugunu düşünmekten daha memnunum.
  sarı saclı mavi gozlu, milyonların sevgılısı o buyuk insanın dedıgı gibi - dur lan cocugum iki dk ataturkten bahsetmıyorum kurt cobaın den bahsedıyorum- oh well, whatever, never mind.
  ... kuresel keriz
 7. 7.
  türk filmlerinde genellikle hancı rollerine çıkan kısa boylu, bıyıklı, esmerce tenli abinin gerçekleştirdiği bir operasyondur.
  1 ... usualsuspects
 8. 8.
  bugün aldığım algida dondurmamda akşamdan sabaha 120 dakika konuşma şifrem var. acaba hangi sevgilisi olan arkadaşıma versem? peşkeş değil la bu, sevap sanırım.
  ... sallapati
 9. 9.
  küfür içersinde kullanıldıgı taktirde pek okkalı oluyor.
  * *
  ... taze mi bitti topik
 10. 10.
  zamanımızda şereflice yapılabilen iğrenç davranış.
  -1 ... secretgirl