bugün

çocuklar için su katılarak hazırlanmış,küçük abdest renginde olan cay.
mal gibidir. Çay dediğin içi ısıtmalıdır.
halkın paşalara olan öfkesini, eğlenceli bir benzetmeyle dışa vurmasının ürünü olan deyimdir
çocukları kandırma amacı güden ve adı da alengirli olsun, kandırması kolay olsun paşa çayı konan iğrenç içecek
bir nevi imamın abdest suyu dur. çocuklar haşlanmasın diye anneler tarafından geliştirilmiştir.
azerilerde subay çayı kisvesi altında hayat bulmaktadır.
çocukları kandırmak için kullanılan terim:
örnek olay:
-anne ben de çay istioooom*
-teyzesi paşama bir paşaçayı*
-tosun paşşaaaaa*
genellikle soğuk su katılarak ılıtılmış ve çocukların içimine uygun hale getirilmiş bir çay servis şekli.
neden "paşa çayı" denmiştir, genelde yanlış bilinmektedir.
şöyle ki, efenim, paşalar yoğun mesaileri ve çalışmaları arasında, kendilerine çay servis edilfdiğinde çaylarını içmeyi unutup, daha sonra hatırladıklarında artık çoktan ılımış durumda içmek durumunda kaldıklarından, ılımış çaya aziz halkımız tarafında "paşa çayı" denmiştir. olay bundan ibarettir.
üzerinize döküldüğünde bepanthene sürmenize gerek kalmayacak olan çay.
yarısı soğuk su,diğer yarısı da çok acık çay olan çayımsı madde.
Bol şekerli, bol sulu çocukların nasıl sevdiğine anlam veremediğim, çayın en kötü hali. *
çayın en güzel hali. ama o çocukların içtiğinden bahsetmiyorum. çok açık renkli suyu bol ve sıcak olanı. aynı zamanda 10 küp şekerli olanı.
çayın bol köpüklü olanıdır.
altı beyaz, üstü siyah olan çay şekli olarak aklımda kalmış çay çeşididir. sıcak ya da soğuk olabilir. hemen tarifini vereyim:

Öncelikle bir çay bardağına 3/4 oranında sıcak su doldurulup, isteğe göre şeker ilave edilir ve karıştırılır.
Daha sonra bir elimize demliği, diğer elimize de bir çay kaşığı alınır.
çay kaşığını, çay bardağının üstüne gelecek şekilde tutup, demlikten çok yavaş şekilde, çay kaşığına çay dökülür.
kaşıktan taşan çay, bardağın içine dökülür ve sıcak suyla çok fazla karışmadan iki renkli çayımızı elde etmiş oluruz.
**
Afiyet olsun.
özellikle teyzemlerin,ocağı açmamak için çayı soğuk verdiklerinde,bunu bize paşa çayı diye yutturmaları.ailemizin vazgeçilmez espirilerindendir.
eski osmanlı padişahları çayı soğutarak içmelerinden dolayı kalan soğuk çayın diğer bir adıdır.
çocuklara özgü olan çaydır.

benim oğlum paşa gibi den yola çıkılarak bildiğiniz çayı ılıklaştırarak çocuğun büyümüş olduğunun ispatlanmasıdır.

kahveye çocuğuyla giden babanın kakao dan sonraki ilk tercihidir.
bu aralar en çok hapishanede tüketilen çaydır.
ofisteki bi arkadaşımın kocaman bi kız olmasına rağmen, hala içmekte ısrar ettiği çaydır.

(bkz: çay aromalı sıcak su)
adı üstünde paşaların içtikleri çaylardır. günümüzde daha çok çocuklar içmektedir. fakat sağlık açısından daha iyi olduğu bir gerçektir.
alt kısımda şekerle kaynatılmış suyun karışımı üstte ise tatlı sıcak suyun üstüne çayın, çay kaşığına yavaşça dökülerek üstte durdurulmasıyla yapılır. alt taraf su, üst taraf çaydır.
çocukların içmesini anlarımda.. kazık kadar adamın paşa çayı istiyorum demesine hayranım. ne şekil yapyon imamın abdest suyunu koy önüme desene sen.
abi paşa çayı deyince insanın aklına küçük çocuk gelmiyor lan.

insan farklı bişey bekliyor . ne öyle imamın abdest suyu gibi .
Naıf ınsanların cayı ıcıs tarzıdır.
görsel

görsel

şöyledir. yapmayı öğrendiğimde bir süre bütün çaylarımı bu şekilde, alevli meyve tabağı tadında içmiştim.

edit: ekleme.