bugün

kırığı çıkığı bilemem de, direk namuya inen çorbadır. kızlar her ne kadar bu çorbaya iiiyk ööyk dese de "ooooo paça, alırım bi dal" diyen hatunlar 5 adım öndedir nazarımda herdaim .)
aça çorbasıyla alakalı unutamadığım 2 anım vardır.

1-) bir hafta sonu gezmek amacıyla kütahya'ya gidiyorum. sabah'ın kuşluk vakti yola çıktım inegöl'den, sabah ezanına doğru domaniç'e geldim hava çok soğuk hatta yolun kenarında birikmiş kar birikintileri var neyse sabah ezanı vakitleri domaniç garajına girdim arabamla, afedersiniz lavaboya gittim neyse sonra o vakitte fırın varsa sabah taze çıkmış börek, çöreki poğaça ne varsa alayım dedim ama domaniç kasaba kadar bir yer yok fırın bulamadım neyse garajda bir lokanta varmış ve adam o saatte açmış abi ne var dedim paça ve mercimek çorbası varmış. sen bana bir paça ver dedim Allah'ım o buz gibi havada ve sabahın o saatinde içine ekmek doğrayıp afiyetle içtiğim o sıcacık paça çorbasını hiç unutamam, üzerine'de bir bardak sıcak çay içtim.

2-) 6 şubat 2016 gecesi hafta sonu ankara'ya gidiyorum neyse hava buz yine, bilenler bilir bursa-ankara yolu üzerinde ankara'ya yaklaştıkça karadeniz lokantası adında bir yer var arabayı çektim oraya indim sıcacık paça çorbası aldım yanında da mükemmel pide getirdiler elhamdülillah afiyetle yedim içtim üzerine'de iki bardak çay içtim...

özetle ben bu yaşıma kadar paça çorbası içmediğim için kendime çok kızıyorum ancak 34 yaşımda keşfettim bu güzel çorbayı. herkese şimdiden afiyet olsun.
iki gündür, anne zoruyla, defalarca içtiğimdir.
Yırtık kasıma, donmuş omuzuma, şifa olacağı söylenendir.
Kokusu ve tadıyla, hayattan soğutsa da,şifa olacaksa, kazanlar dolusu içeceğimdir.
şifa deposudur.
asla bir işkembe olamayacak çorbadır.
Olması gereken saat de sol framede bile eksik olmayan çorbadır. Doğru yerde doğru zamanda. O değilde az için amk.
Sarımsaklı, sirkeli ve toz biberli olanı makbuldür asıl, hıh.

En sevdiğim çorba. Çorbaların şahı.
lezzetlidir.
kelle'si yüksek lisans tez konusu olan çorbanın ismi.

literatür sıkıntısı çekileceği için iyi yapan ustalarının teze "kaynak kişi" olarak girme ihtimali pek yüksek.

olası bir replik:

- cemil usta! seni dipnotta görmüşler

+ dipnot ne la!
Türk bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre kemiğe faydası yokmuş.Aksine paça çorbası fazla tüketilmesi halinde karaciğer ve böbreklere zarar veriyor ve tansiyonu yükseltiyormuş.

http://www.hurriyet.com.t...0856032&utm_term=post
Öncé güzelce bir içeceksin böyle çakırkeyf olacaksın, sonra arkadaşlarından biri veya sen hadi lan çorba içmeye gidelim diyecek. Hemen akın edeceksiniz çorbacıya. Sonra koyacaklar önüne çorbanızı. Basacaksın sarımsağı limonu. Hadi afiyet olsun.
Öncelikle hayatımda sakatat yememiş bir insan olarak paça çorbasını da elbette hiç tatmadım. Görsem ıyyy der koşarak uzaklaşırdım. Ama duydum ki çok iyi kolajen takviyesiymiş doğal yoldan direk saça ve deriye iyi geliyormuş. Umarım tadı çok kötü değildir çünkü içmeyi düşünüyorum önümüzdeki aylarda düzenli olarak.
Çok lezzetli ve faydalı ancak bir o kadar da yağlı olan çorba.
Evde denediğimdir. Çok bereketli değil sanki, çabucak bitiyor; ama doyurucu. unsuz ve isteğe göre gayet güzel ayarlanabilir. Kasaptan alınmış temizlenmiş paçayı yıkayın, tencere ya da düdüklüde bir saatin üzerinde kaynatın. Sirke, sarımsak, pul biber ve limonu en son ekleyin. Sağlıkla tüketin...
sabah içilir.
işkembeyi tercih ederim.
Evet arkadaşlar.

Kışın haftada bir içmemiz şart.

Her derde deva.
güncel Önemli Başlıklar