bugün

biri size bir ürün satmaya çalışıyor. diyelim ürün 20 lira. sen hemen 5 lira veririm diyecen. satıcı 15 e düşecek. sen 10 lirada anlaşalım diyecen. satıcı kabul edecek. olay bu kadar basit.
biri size bir ürün satmaya çalışıyor. diyelim ürün 20 lira. sen hemen 5 lira veririm diyecen. satıcı siktir git lan dalga mı geçiyon diyecek.
adana'da şöyle ;
- elma kaça lan ?
+ 10 lira abim.
-olmaz, 5 liraya verecen lan !.
+peki abi sana 5 lira.
- hayır 2,5 VERECEN LAN !
+ peki abi sana 2,5.
o sırada adanalı, elmacıya bir kafa atar ve ;
- kavgasız ticaretin amuğa koyarım lan !..
Bir esnaf gözüyle açıklayacak olursam.

Bir ürünü satarken, Pazarlık payı, enflasyon, kâr marjı vs gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Pazarlık sonu Nihai fiyat, üründen yeterince kâr edebileceğiniz düzeyde olmalıdır. Pazarlık sonrası, 10 liraya aldığınız bir ürünü 10 tl ye, hatta 15 tl ye, satmışsanız zarar etmişsiniz demektir. Günlük değişebilen enflasyona karşı, sürpriz yaşamamak için ürünü sattığınız fiyata tekrar almamanız gerekiyor. Bu nedenle anlık piyasa takibi şart.

Ayrıca, 1 sene önceki kâr marjı ile şu an ki, kâr marjının yükselen enflasyonla birlikte değer kaybettiğini unutmayın. Yani 1 sene önce bir üründen 5 TL kar etmişseniz. An itibariyle aynı üründen 15 TL kâr etmiş olmalısınız ki, ticaret yapabilesiniz. Aksi halde, yandı gülüm keten helva. Geçmiş olsun..
Benim bi arkadaşım var aradı Türk telekomu bla bla bla ben 5 senedir sizi kullanıyom vodafon daha uygunlu kapatın Vodafona geçecem dedi. Evet noktası virgülüne kelimesi kelimesine aynen böyle dedi. Müşteri hizmetleri de durur mu aman efendim canım efendim kapatmayın n’olur gitmeyin falan filaN indirim yaptılar buna.

Ben de bundan gördüm ya karnıma ağrı girdi. Ben de arayıp indirim almalıydım. Hemen aradım Türk telekomu. 3 tane hattım var 15 senedir abonenizim. Vodafone’un filanca tarifesi daha cazip, boşuna bu kadar para ödemek istemiyorum hatlarımı kapatın vodafone’a geçicem dedim. Çok afedersiniz amk kevaşesi tıbi ifinim himin kipitiyirim dedi. O gün bu gündür lise bebesi gibi kontörlü hat kullanıyorum. Ahey ahey…!
güncel Önemli Başlıklar