1. 1.
  günümüz koşullarında gelişen yepyeni bir iş kolu olan dinini,imanını, karısının kapalı başını, kızının adı konmamış inancını hatta namusunu ortaya sererek bunun aleni reklamını yapanlara taktığım "pazarcı" yakıştırmasında yepyeni bir boyuttur.

  evet efendim mevcut şartlar altında palazlanıp serpilen bu güruh kendince ibadet eden, dini imanı allahla vicdanı arasında yaşayan masum vatandaşlarımızın arasına karışmış dolayısı ile sapla saman olmuşlardır. bugüne kadar güya baskı(!) altında oldukları için yapamadıkları ibadetleri şimdi reklamını yapa yapa, pazarlaya pazarlaya aleni bir şekilde ortaya koymuş ve herkesden daha inançlı, daha müslüman olmuşlardır.

  madde'yi değilde maneviyatı önemseyen dinimizin ipek türbanların, keten urbanların, kia audi bmw marka arazi taşıtlarının, 7 yıldızlı otellerin, lüks villaların saltanatında yıldızını parlatmışlardır.

  bugüne kadar güya baskı (!) altında olan islam alimleri ve onların tarikatları bilim dünyasına bir güneş gibi doğmuş adam kayırma, köşe dönme, yetim hakkı yeme, hatta ve hatta devlet nasıl satılır gibi başlıklarda yaptıkları çalışmalarla insanlığın bir çok derdine deva olmuşlardır. hatta eski ilam bilginleri gibi astronomi'de tıpta matematikte kafir dünyasını geçmişlerdir.

  kafir batı dünyasıyla olan ilişkilerimiz aslında bozulmamış gibi gözükse de, ne hikmetse artık yüzümüz arap ülkelerinin şeyhlerine krallarına diktatörlerine dönmüştür. kendini beslemekten aciz malezya ile tarım ihracaatı yapmakta olduğumuz ise akıllara zarar bir durumdur.

  hal bu halde iken bile kendilerine bazı konularda ki rahatsızlıklarını gideren biz zavallı kullarına "ne be. şunu yapmak bizimde hakkımız", "şu giymek bizimde hakkımız" şeklinde ki serzenişleri içleri burkmakta ve "ah zavallılar hala çekiyorlar" şeklinde ki üzüntülü duygularımızın tetiklenmesine neden olmaktadırlar.

  evet evet emin olun herşeyi yapmak hepimizin hakkı. birşeyi yapıp yapmamak ise vicdanımızın, cebimizin ve hatta dinimizin izin verdiği imkanlarla mümkün. mesela kul hakkı yiyerek alınan ipeğin, hırsızlık yaparak binilen arabanın, vatanı satarak elde edilen villanın hesabını benden daha iyi bilirsiniz ki ahirette hesabı sorulacaktır.

  temiz bir vicdanla edilen dua ne zamandan bu yana lüks otellerin salonlarında kılınan namazın yerini tutmaktadır. evet sevgili pazarcılar. ve evet siz imanlı kardeşlerim. herşeyi her şekilde yapmak emin olun hepimizin hakkı. düşünün bunları. hadi imanınızı pazarlıyorsunuz bu dünya'da bari başkalarını günaha sokmayın.
  ... golhiat