bugün

Amerikan filmlerindeki klasik hesap sorma klişesi. Amerikanın tutucu eyaletlerinde böyle şeyler vardır bence.
kiliseler her zaman ilgimi çekmiştir ama bir cami yapmazlar benim gözümde. camilerin kubbesi yeter mesela.
Şakacı John, "Ben islamiyet'e geçtim peder" diye küçük bir kilise latifesi yaparsa, peder'de bir kalp spazmına sebebiyet verebilir.

Her şaka biraz gerçeklik payı barındırır. Ay hadi inşallah.
-Evet abi bugün değişiklik olsun camiiye gideyim dedim.
+pazar günü seni kilisede göremedim John?
-aziz peder ben John değilim Mustafa Ceceli'yim.
+Allah Allah, ben de peder falan değil müezzinim.
-o halde burada ne duruyoruz hayde camiye gidelim
+ilahi de söyler miyiz?
-Güzel aşık cevrimizi çekemezsin demedim mi...
Sözlükteki John'ların sorunsalıdır.
görsel
Bir Amerikan filmi repliğidir.
musluman mi bu john. degilse kafirdir.

kafir birini sözluge koyan yazarda onun kadar kafirdir. dinsizler.
Bir adet Amerikan film klişeside olur ayrıca.
pederin sürekli bana söylediği şey. sonunda kiliseyi yaktıracak bana.
çünkü o saatlerde karının yanındaydım.
Sonra hepsi johna.
Kasaba baskısı.
Ben ne okudum az önce?
-pazar günü seni kilisede göremedim john.
+başka kiliseye gitmiştir muhterem peder
-evladım sen john'un avukatı mısın?
+hayır. sen pederi misin?
-hayır, peki bu john mu?
+yoo

hadi siktirip gidelim buradan.
Her türlü haltı işleyip sadece pazar ayinlerinin kıçı kurtaracağını sanan amerikan kültürünün sözcüsü papazın sinema vasıtasıyla yaptığı hristiyanlık reklamı ve misyonerlik faaliyyeti. Bu fikriyat aslında pavlustan beri böyle. O tarihlerde Hristiyanlığı bozan paganist egemen güçler, şimdilerde tüm ilahi dinlere düşman. Materyalist düşünce sisteminin üreticisi emperyalizm, tüm dünyaya Maneviyatsız yüzeysel aslından özünden allahtan uzak seküler bir din olgusu pazarlama peşinde. Neden mi? Din sadece kilisede mi yaşanır? ibadethane dışındaki tüm hayata ait olması gereken ilahi buyrukları tek bir hareketle devre dışı bırakan ateist zihniyetin tüm dinleri bertaraf etme ve bozma planı. Sinsice ve ustaca kurgulanmış hâli. dini sadece inanç eksenine hapsetme. Çünkü aksi taktirde devletlerin kontrol edilmesi için kullanılan faizle işleyen ekonomiye bankalara ve finans sistemlerine, ahlakın çökmesi ve milletlerin sömürülmesi için kullanılan fuhşiyata içkiye ve uyuşturucuya, rüşvete kumara geçit vermeyecek ilahi düsturlara sahipti tüm ilahi dinler. Yahudiliği bozdular. Hristiyanlığı bozdular. Sırada islam vardı. Ona gerek kalmadı. Zira müslümanları bozdular yetti de arttı bile.

Ohhh johnn, çok safsın biliyor musun..!?! Gel gel, peder seni bekliyor, gell hadi. Bak günahlarını da çıkartıcak rahatlayacaksın johnn..! John'um benimm..
Amerikan filmlerinde pederin hafta içi yolda gördüğü john'a hesap sorma klişesidir.

Bunu imam yapsa ya Mustafa'ya. Nerde? Batının hep kötü şeylerini alıyoruz, biraz da iyi noktalarını alsak ya.

Bu pazar söyleyeceklerim bu kadar.
pederin imtihana çeker gibi sorduğu soru. sanki polis departmanında dedektif... bi' işler çevirdiğinden şüphelenir gibi gözleri kısarak sormalar falan... alt tarafı bir iki defa gitmemiş, niye bu kadar zorluyorsun ki.
"cümaye niye gelmedin la götlek"in amerkancasıdır.
- pazar günü seni kilisede görmedim john?
- ben artık müslüman oldum peder. kiliseyle işim olmaz...
- sordurdum, cuma günü camiye de gitmemişsin...
- tamam bea...
pek sevdiğim bir amerikan filmi repliğidir. küçük kasabaların pederleri tarafından dile getirilir. peder efendi dinden soğumuş kahramanımızı ilk yakaladığı yerde "niye kiliseye gelmiyorsun ulan" kabilinden, üstü kapalı bir şekilde bu soruyla sıkıştırır. "seni göremedim" demek, "gelmedin" demektir. kimse de bu soru üzerine pedere allah ne verdiyse girişip laiklikten, tanrı-kul ilişkisinden falan bahsetmez. gerçi onlarda sistem farklı, yan hakemin bayrak sallayıp faulü işaret etmesi gibi peder kısmı da tanrıyla kul arasına girip pul parası, damga vergisi allah ne verdiyse birşeyler koparmaya çalışıyorlar.. format bildiğimiz şekilde.

din olgusunu bu şekilde yumaşatmış batılı din adamları. dışlamadan, ötekileştirmeden. cami imamları, diyanet işleri
politikacılar bu iletişim şeklini yakaladıkları zaman, gelişmişliğin ilk adımlarını atmış olacaklardır..
ankaragücünün maçı vardı jonathan.
"rutsi hala bunu öğrenseydi eminim çok üzülürdü" diye devam eden standart amerikan filmi repliği.
hristiyan nüfusun olduğu ülkelerde hiç bir zaman rastlanmayan diyalogtur.