1. 1.
  şu hikayedir, önce izleyelim inşaallah;
  https://www.youtube.com/watch?v=q5PK1fVwp7A+

  evet, hikayeye göre bir adam geliyor, "hünkarım bana borcunuz var" diyor.
  abdülhamid soruyor, "sana nereden borcum var anlat bakalım".
  adam anlatıyor, "ben battım, iflas ettim, her gece yatmadan evvel dua ederim, dün gece de dua ettim, rüyamda hz muhammed'i gördüm. bana dedi ki hamidimize söyle her gece bana getirdiği salavat ve zikri unuttu, git ihtiyacın olan parayı ondan iste..."

  evet, adamın biri geliyor ve hz muhammed'i rüyasında gördüğünü ve abdülhamid'e gidip lazım olan parayı ondan istemesini söylüyor.
  abdülhamid de bunu duyunca bir kese altın çıkarıp veriyor, sonra adama "tekrar et" diyor, adam tekrarlıyor bir kese daha altın veriyor, bir daha, bir daha...

  bu saçmalığın sonunda abdülhamid adama tam 4 kese altın veriyor.

  eyvallah. güzel senaryo. tabi çakma, uydurma bir hikaye.

  ama bari bunda orijinal olsaydılar keşke...
  bu hikayeyi de çalmışlar.

  çünkü bu bilinen bir hikaye ve abdülhamid'e değil, yavuz sultan selim'e ait.
  payitaht abdülhamid de anlatılan çalıntı hikaye

  şimdi sultan selim döneminde anlatılan bu hikayeyi gidip abdülhamid'e uyarlamak hangi akla, projeye hizmettir.
  biri devleti yücelten, osmanlıyı dünyanın bir numarası haline getiren yavuz sultan selim.
  diğeri osmanlıyı "hasta adam" haline getiren abdülhamid...

  ulan dizi yapıyorsunuz, bari hırsızlık yapmayın...
  14 -11 ... tengir budun
 2. 2.
  Dizinin danışmanı osmanlı torunu ya hikaye ailede kalsın istemiştir.
  1 -1 ... flat head
 3. 3.
  abdülhamit "....rüyamda peygamber efendimizi gördüm git abdülhamit sana para versin dedi...." diyen adama inanacak kadar aptal olsaydı osmanlı imparatorluğu daha 1870'lerde batardı...

  ben rizeli ulu liderimizin huzuruna çıkıp "....rüyamda peygamber efendimizi gördüm git reco sana para versin dedi...." desem bana inanır mı acaba? rizeli müteahhit hemşolarına ve kürt kankilerine kaydırdığı milyarlarca dolardan bir-iki kese de benim önüme atar mı?
  4 -1 ... arbutus unedo
 4. 4.
  abdulhamit zamanında kasada o kadar altın olsa ülke batmazdı.
  çat çat çıkardı altınları asdfghjsadgfsdj
  -1 ... adrian monk
 5. 5.
  Hikayeler de babadan oğula geçiyor ne cahilsiniz be.
  -2 ... yaz yaz yaz geldi
 6. 6.
  çalıp çırpmadan dizi bile yapamayan malum kitlenin yeni icraatıdır.

  bunların 15 temmuz gazisi diye maaş bağladıkları adamın da, aslında 15 temmuz'dan 2 gün önce kayınçosundan dayak yediği için kolunun çatladığı ortaya çıkmıştı.
  2 ... petrauskas
 7. 7.
  Şu tengir i hala ciddiye alanlar var amk adam troll işte.
  -4 ... uludag trollu
 8. 8.
  senaristler iktibas yaparken intihal duruma düşmemek için kulaktan dolma afaki söylem bilgi ile hareket edemezler.
  replikler her ne kadar senaryoya sadık kalarak hazırlansa da veya oyuncular doğaçlama yapsalar da tarih akışı içinde muallak olan olay kişi mekanları gerçek olarak yansıtılamaz.
  bunun için film sonu veya başında, konu içerik olarak veya filmin bir sahnesi bölümünde adı geçen kişi-olay vb durumda kaynak gösterilmeli.

  burada söz konusu din teması (aslında bir kase altın) işlenmesi, isim vermeden dizinin o bölümünde osmanlı sultanlarının bazı dönemlerde yaşadığı ilginç ibret alınacak olaylar arasında gibi filmin başı-sonunda 2 saniyelik bir yazı böyle tartışmaları yaptırmaz.

  evet, yapımcılar senaristler kalitesiz ama onlara kızamıyorum. kalite, arz-talep dengesinin yansımasıdır. anonim yapıya evrilmiş bir söylem-hikaye sanki olmuş gibi bırakın her hangi bir tarihi dönemde bir padişaha yamanmasını, bir kaynak gösterilmeden yarın kılıçdaroğlu veya erdoğan için de işlenebilir.

  fatih sultan mehmet gibi padişahın yüzlerce yıl önce yediği midye istakozun bile sipariş listesi, mutfak masrafı ödeneği kaynakları var iken bir padişahın kese kese altını babasının malı gibi dağıtması neden kaynak olarak vesikalarda yok?
  bunu bile sorgulayacak bilgisi olmayan beynini kullanmayan, muhteşem yüzyıl diye çekilen ve osmanlı'nın rezil yüzyılı olan, osmanlı devletinin çağı yakalamasında son şans olan en değerli evladını devlet adamlarını bilim adamlarını asarak boğarak kökünü kurutan yıkılmasının temelini atan kanuni'nin öz oğlunu boğdurduğunu 400 küsur sene sonra öğrenen ve bursa da muradiye külliyesine akın eden bir kitleye ne verseniz alıyor.

  adamlar kalkıp eli yüzü düzgün bir film çekseler kafir vatan haini osmanlı'ya hakaret ediyor diye set falan bırakmaz, oyuncuları linç ederler.
  tabi ki öncelikle senarist yapımcı oyuncular silivri postası olmasa...

  bu sırada osmanlı hanedanı üyeleri bu vb nice rezaletleri osmanlı torunuyuz diyen cahilleri bu benzeri basitliklere dava açmıyor müdahil olmuyor.
  ne abdülhamid ne de başka bir padişah mezarından kalkıp telif hakkı da istemiyor.
  ... thebiggraywolf