bugün

(bkz: payitaht abdülhamid vs diriliş ertuğrul/#35458916)
görsel
tarihi ve tarihi dizileri pek sevmem.

ancak tarihi kisiliklerle ilgili bir dizi yapiliyorsa buna garip tepkiler vermek anlamsiz.hele bunu " elestiri " adı altında yapmak iki kere manasızdır.

muhtesem yuzyil dizisine verilen tepkiler ve bu diziye verilen tepkiler anlamsizdir.
abdülhamid gibi bir dehanın dizisi olsun çoluğa çocuğa ulaşsın. biz kitaplardan öğreniyoruz kendisini zaten. günahıyla sevabıyla bizimdir. tabi dizide peygamberden daha temiz gösterilirse hiç şaşırmam.
izlemeye değmez

--- spoiler ---

14-15 karısı olan sürekli rom içen binlerce altını olan darbeyle indirilen,istanbulun tek yakasından hiç çıkamamış osmanlı badişahı döneminde 1,5 milyon km² vatan toprağı kaybedildi

--- spoiler ---
ben ön yargılı bakmıyorum. iyi de olabilir kötü de.

ama bülent inal tercihi bir nedir arkadaş. dünyanın en kötü aktörü.

bülent inal isterse bir dizi de ya da filmde jackie chan'i dövüyor olsun, yine de merak edip bakmam direk çeviririm.
Pek dizi takip etmeyen birisi olarak, 2. Abdülhamid'i konu edinmesi sebebiyle takip etmeyi düşündüğüm dizidir. Sürükleyici bir dizi olacağını umut ediyorum. Belki değerlendirmek için çok erken ama, bülent inal yerine kenan imirzalioğlu oynasa imiş heralde fevkaladenin fevki olurdu.
yeni gaz verme dizisi. evet.
Bunları yapıp yapıp atıyorlar kanallara sonra elalem de sanıyor ki Osmanlı yı bir daha kurabiliriz.
harameynmiş osmaniymiş payitahtı hümayunmuş bunların üstünde ülke ayaktaymış dedim de siktirin kardeşim. öyle osmanlıca konuşarak abdülhamiti aklayamazsınız. ver kurtul yaparak ülkeyi ayakta tutulan ülkeyi uyduruk esaslar üstünde ayaktaymış gibi göstermek yaşlının eline bastonu verip duvara dayamaya benzer.

2. bir diriliş ertuğrul işte isminden belli. geberiş vahdettin diye de bir dizi çıkarsalar da bari iki bölüm doğruculuk yapsalar.
Bülent inal yakışmayacak gibi ama dizi güzel olacak Filinta izleyicisine ilaç olacak hemde.
Muhteşem 100 yıla öyle bir kanuni yok diye eleştiri getirenlerin kendi Abdülhamid ini anlattığı dizi.
Abdulhamidin başkenti - ülkeyi yönettiği yer - osmanlının kalbi - islamın mihengi.
yeni bir başkanlık propagandası.
evet yine bir osmanlı dizisi.
Anlatılan tarihin çoğunun çarpıtılmış olduğu zaten bilinen birşey. bunun yanında tarihi kendi çıkarlarına göre değiştirme çabasında olanların yayın kanalı trt'de, çokta iyi bir yapım çıkmayacaktır. Karşımıza konulan abdülhamit bir yükselme devri padişahı tadında izleyiciye yedirilip, "600 sene dünyaya hükmettik." palavrasına devam edeceklerdir.
Bol bol dış mihrak göreceğimiz dizi olacaktır.
Yeni uyuşturucu.

Bu film başladığı zaman artık gönül rahatlığıyla istediğinizi yapabilirsiniz ülke de.

Dipnot: film yayınlanma saatleri içerisinde tabi.
Şu başrol trt nin yeni biten son destan dizisinde de oynamıştı. Trt den iyi para kaldırıyor. Aferin..
"türkiye cumhuriyeti" devletinin resmi kanalı olan trt de bilmem kaçıncı sayıdaki osmanlı dizilerinden sonuncusu olanıdır. ulan bu işte bir tezat var ama du bakalım..

yapmasınlar demiyorum gene yapsınlar da hani ne bileyim araya bir kaç tane cumhuriyeti anlatan dizi, belgesel falanda sıkıştırsalar hani. belki vardır ben denk gelmiyorumdur bu da benim ayıbım olsun öyleyse..
Muhteşem Yüzyıl ve Diriliş Ertuğrul her ne kadar farklı kesimlere hitap etse de ikisinin de tarin danışmanları, sahnesi, dekoru iyi. Bu dizinin ise oyuncularının geneli berbat. Gram sevmem. Danışmanı ise mide bulandıran bir isim. Tarihten gram anlamayan adamı danışman yapacağına Abdülhamid'i artı ve eksileriyle değerlendiren, bu konuda uzman Vahdettin Engin'i danışman atasalardı bu oyunculara rağmen izlerdim.

Neyse ki tarihi dizilerden öğrenen biri değilim. https://youtu.be/i1sXB7UdiaE ilber hocanın makalesinden özet olan bu videoyu izlemenizi öneririm. Abdülhamid konusunda nokta atışları var.
--spoiler--
payitaht değildir. (bkz: azrail)
--spoiler--
seyirci kitlesini düşünecek olursak, abdulhamit zamanında yapılan toprak kayıpları ekrana yansımayacaktır. aynı zamanda ilk bira fabrikası ve ilk genelevin kurulduğu da yansımayacaktır. sadece tahmin. yamulursam mesajlayın.
senaryosunda;

gelibolulu mustafa ali' nin "künh - ül ahbar" adlı eserinde de bahsettiği şu tespitlere de yer verilecek mi acaba dediğim dizidir.

"civanlarla arkadaşlık etmek aşikar olmuş, çekinmeden oturak alemlerinde yolculukta her yerde yanlarında dolaştırmaya başlamışlar, aynı dönemde ay yüzlü kadınları asla yanlarında taşımaz birlikte bulunmazlarmış."

"çünkü sevilen kadın bölüğünün namahremleri avan korkusundan gizli tutulur. şimdi ise civanlarla arkadaşlık onlarla düşüp kalkma yolunda bir kapıdır ki bu kapı gizli, aşikar hep açıktır."

"güzelliği ve cazibesi eksik olanların ise çeke çevire tazelikleri ve tatlı kılan naz ve cilve ile sevimli gösterir. ama kürt tüysüzleri, anadan doğma evbaş olanların tecrübesine göre sağlıklı, yumuşak ve uysal imişler ve her ne teklif olunsa dinleyip yapmaları çok olurmuş. hele bellerinden aşağısını kına ile boyatır, dizlerine ininceye kadar boyanarak kendilerini süslerlermiş."

bunlar eserdeki dikkatimi çeken notlar. dizinin senaryosu bunlara da değinsin büzüğü sağlamsa.
reklam arası osmanlı propagandası modasında son nokta. saray içinde geçip duracaktır. savaşlardan bahsetmeyecektir yenilgi ve toprak kayıpları görmezden gelinecek yada bu padişah değilmişl çevresi suçlanacaktır. merak ediyorum mehmet akif ve namık kemal gibi büyük karekterler gözden düşürülmeyemi çalışılacak.