bugün

“En derin olan tendir.”
dünyanın en büyük şairlerinden, en büyük sanatkarlarından. şiirini musiki üzerine bina etmiş, bir hayal dünyası ile yoğurmuştur. bazı ahmakların dediği gibi kutsal, ilahi bir söz söylediğini iddia etmemiş, şiir işçiliği yapmıştır.
her gün saat 4te uyanmış ve ölene dek pazarları dahil olmak üzere her sabah saat 7 ye 8e kadar çalışmış olan şair. şiirin duygusu ile değil sistemi ile ilgilenmiştir hep.
en bilinen özelliklerinden biri alçakgönüllülüğü olmuştur. çevresi tarafından zekası hep kabul görmüştür. hatta adını hatırlayamadığım ünlü bir şair onun için şöyle demiş.

--spoiler--
valery yi okurken zeki olmamıza gerek yoktu, o bizim yerimize de zekiydi zaten.
--spoiler--
şiirleri bir yana, birinci dünya savaşının derin sebeplerini ele aldığı "ruhi buhran" * adlı kitabı okunmalıdır. hayranıyam!
Yaşamaya bakın beni dinlerseniz, yarını beklemeyin,
Bugünden toplayın bugünden yaşamın güllerini!
(bkz: 20 nci yüzyıl fransız edebiyatı)
aforizmaları eşsiz fransız filozof, ozan.

- kimsin sen?
- olabildiğim insan!

- tanrı, evreni hiç yoktan yarattı... ama hiç kendini belli ediyor!
Fransız şair ve yazarı. Bir Akdeniz limanı olan Sete de doğmuştur. Hukuk öğrenimi görmüş, genç yaşında çeşitli işlerde çalışarak hayatını kazanmış, bir taraftan da eserlerini yazmıştır. ilk şiirlerinde sembolistlerin etkisi altında kalmıştır. Şiirin dışında, felsefe, estetik ve politik konuları ile ilgilenmiştir. Başlıca eserleri şunlardır, Eski Mısralar Albümü Ruh ve Dans, Deniş Mezarlığı, Bugünkü Dünyaya Bakış.
"kendimi şiirlerime hiç sokmadım," dermiş, "yalnız, 'deniz mezarlığı'nda birz kaçırdım." o şiirinde ise onu hangi dizelerde arayıp bulacağımızı kestirmek çok güç olsa gerektir. bu durumda, şairi, ancak şiirlerinin bizde bıraktığı etki ya da izlenim ile tanımak olanağından başka bir ipucu elimizde yok demektir. gerçi onun çeşitli konularda yazdıklarını okumakla kişiliği üstüne birtakım kanılara varabiliriz, ama şiir dışında hiçbir şey yazmasaydı, onu tanıyanlardan da bir şeyler duymasaydık ne yapacaktık?
'politika metafizigin en kaba bicimidir. her politik doktrin bir peygamberlik , bir gaipten haber vermedir.' paul valery
fransız şair ve deneme yazarı.