bugün

"Bir köyün orta yerinde bir fabrika kurmaktansa, oraya veba tohumları saçmak, su kaynaklarını zehirlemek daha iyidir." Diyen sosyalist yazar.

Onurlu bir Veba ölümünü, Kapitalist sistemin dişlileri arasında onursuzca ölmekten yeğ görüyor yazar.

Marx'ın damadı da böyle olmalı zaten.
marx'ın kendisine mektup yazarak, kızıyla ilişkisi konusunda uyardığı düşünce adamı.

marx bu mektupta "fikrimce gerçek aşk, ihtiyat, tevazu ve hatta aşığın maşuğa karşı çekingenliği içinde ifade edilir." diyerek ondan kızının refahı için fedakarlık bekler.
bir şeylerin mücadelesini vermiş ve kaç yaşına kadar yaşayacağı konusunda kendisine sadık kalmıştır.

eseri için:

(bkz: le droit a la paresse/#26746200)
Lafargue, işe yaramayacak ölçüde yaşlanmış bir kişinin yaşamasının anlamsız olduğunu düşünen, bu düşünceyle de karısı Laura (Karl Marx'ın küçük kızı olur) ile intihar eden, Küba doğumlu Fransız siyaset adamı. Marksist hareketin Fransa'daki örgütlenme çabalarına öncülük etmiştir.
kendine 70'ini geçmemek üzere söz veren paul lafargue, ayrıca marx' ın damadıdır, eşiyle birlikte bir koltukta yaşamlarına son verirler.
Paul Lafargue (1842-1911); Fransız uyruklu düşünür ve eylem adamı. Küba'nın Santiago kentinde doğdu. Dokuz yaşındayken ailesiyle birlikte göçtüğü Fransa'da Tıp Akademisi'ne yazıldı. Üniversitede, kralcı hükümete karşı giderek genişleyen gençlik devinimine katıldı. Yine aynı dönemde yoğun bir okuma uğraşına daldı. Hegel'den Feuerbach'a, Fourier'den Comte'a kadar pek çok düşünürün yapıtlarını okumasına karşın, özellikle Proudhon'dan etkilendi.

1865'te Marx'la tanışmasının, üzerindeki Proudhon etkisinin kırılmasında büyük rolü oldu. Marx "yakışıklı, zeki, enerjik ve sportif" bulduğu bu gencin, kızı Laura'yla evlenerek aileye katılmasına da izin verdi.

Siyasal etkinlikleri nedeniyle Akademi'den uzaklaştırılınca, öğrenimini Londra'da tamamladı ve karısı Laura'yla birlikte yeniden Paris'e döndü. Art arda üç çocuğunu da yitirmesi üzerine tıptan soğudu; kendini tümüyle sosyalist düşünce ve eyleme adamaya karar verdi. Fransız Sosyalist Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı, işçi devinimlerinin örgütlenmesine yazılarıyla katkıda bulundu.

1911 yılında karısıyla birlikte kendini öldürdü. Yaşlılığın, beden ve zihin güçlerini azar azar kemirdiğini görmek istemeyen Lafargue, yetmiş yaşını aşmamak üzere kendine verdiği sözü tutmuş oluyordu.
fransız asıllıdır. marx' ın kızı laura ile evlenir. peşi sıra üç çocukları ölür.
kendini tümüyle sosyalist düşünceye verir. işçi hareketlerini örgütlemede etkin rol alır.
1911 de eşi laura ile birlikte siyanür alarak intihar eder. bir de mektup bırakır:
" kırkbeş yıldan beri kendimi adadığım davanın, yakın bir gelecekte başarıya ulaşacağından emin olmanın büyük sevinciyle ölüyorum."
tembellik hakkı kitabının yazarı. marx'ın kızı laura ile evlenmiştir. üç çocukları olur ancak hepsi ölür, lafargue tıptan soğur. kendisini kapitalizmin vahşice çalıştırdığı emekçilerin yaşam/tembellik haklarına adar. proudhondan etkilenmiştir gençlik yıllarında, daha sonra marx'ı tanıyınca görüşleri değişmeye başlar. hayatı gordon childe benzeri, 70 yaşından sonra ilerleyen yaşlılıkla beraber insanın beden ve düşünce gücünün yavaş yavaş kemirildiğini öngördüğünden, 69 yaşındayken karısıyla beraber hayatına "deri altına siyanür enjekte etmek" suretiyle son verir.. (1842-1911)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.