bugün

Suphesiz ki hayatinin en verimli donemlerinden birinde yapilarak odenen kutsal bir borctur. Yuksek kalifikasyon istemektedir. Bicagi biraz farkli aciyla tutsan zira ziyan edebilirsin. Bu sebeple her sene duzenlenen senliklerde yeni patates soyacak vatan borclulari coskulu bir rituel ile rastgele cekilen medeniyetin besigi noktalara ugurlanir. O kadar asker patates soymasa, o kadar patates soyarak vatan borcu odeyecek genc nasil beslenecek, sorarim size. Onemli is.
o soyduğun patatesleri yiyenler senden başka işler yaptığından o öyledir.başka bi işe yarasaydın, o zaman seni de başka bi konuma koyarlardı.

biz de dil biliyoruz diye, bize de bisürü çeviri yaptırdılar. avukat bürosunda çalışsaydık, daha az belgeyle işimiz olurdu. yani belki dağa çıkan komando gibi zor şartlarımız yoktu, ama gene de çok stresli geceler geçirmek zorunda kaldık biz de.

enstruman çalıyosan seni subay gazinosuna alırlar, dil biliyosan başka şey yaptırırlar, hiçbi şey yapamıyosan patates soyarsın- ki bilindiği üzre o da çok işe yarayan bir meşgaledir. 3000 kişilik garnizon için patates soymak, başlı başına büyük bir iştir. o işi yapan adamın da kendisiyle gurur duyması , gayet de hakkıdır...

lojistik bi problemdir o, büyük gemilerde falan, o tür işleri yapan adamlara çok iyi para verirler, çünkü büyük iştir o. 2,5 ton patatesi soymak, çocuk oyuncağı bir iş değildir.

benim arkadaşlarım vardı o işleri yapanlar askerde- hepsi çok iyi çocuklardı, hepsiyle halen daha yazışırım. ben gördüm o işi, çok büyük bi iş o...herifler 3-4 kişi 2,5 ton patatese girişiyolar...demiştim, aga sizin işiniz de zor ,diye...

yani...konuyu küçümsemeyeceksin.
Gayet mantıklı önermedir. Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir kumandanı, bir kumandan bir orduyu, bir ordu bir milleti kurtarır. Bence konu anlaşıldı.
Kendisine verilen görevi layıkıyla yaparak borç ödemektir. Askerden kaçanların da sıkça kullandığı laftır. Patates soymaktan kaçıyor operasyona gönderseler gönüllü gidecek sanki pezevenk.
Ağaç sayarak ödeyen de varmış.
Mobbinge, tacize, tecavüze uğrayarak ödeyen de var, komutanı tarafından eğitim zayiatı edilip ödeyen de.

Abuk subuk kararların bedeli olarak da ödeyen var bu vatan borcunu.

Hayatının yıllarının kendi tasarrufunda olmaması acı birşey.

Umarım profesyonel ordu gelir. Ben katarda ölmek, tacize uğramak, eğitim zayiatı olmak, intihara kadar mobbinge uğrayıp sonra ailemin de kurşun parasıyla aşağılanmasını istemiyorum. Seçenek istiyorum.

Adettendir diye not: Zimbabwe Muz Cumhuriyeti vatandaşıyım. iyi derecede Türkçe biliyorum.
Arkadaş, bu nasıl bir borçtur ki, vatanın sadece fakirlerine ödetilir. Yahu zaten daha doğarken borca girmiştir anamız, babamız. Ölürken bile borçlu ölüyoruz. Peki ya bizi yönetenler? Onlar hep alacaklı tarafta.
sanki patates soymayanların çoğu dağa çıkıp terörist falan öldürüyor. askerliğin %90nı eften püften şeylerle geçiyor. ayrıca en çok onlar yapıyor askerliği çünkü diğerlerinden çok daha fazla yoruldukları kesin.
(bkz: patates soyma makinası)

http://lmgtfy.com/?q=patates+soyma+makinası
Tamamen katıldığım hede. Patatesi geçtim tuvalet yıkayarak ülke kurtaranlar var. Askere bir şey dediğim yok ama 20 yaşına gelmiş insana bunları amaçsızca yaptırmak işkenceye girer.
Askerden gelip bir zaman geçip iyice olgunlaştıktan sonra askerliğin birey için de ne kadar gerekli olduğu anlaşılır. Zira üstteki çoluk çocuk entrylerinden de bu anlaşılıyor.
Siktimin arap ülkelerine gidip arapları koruyarak ödemekten kat kat iyidir.

soyulan patatesleri bizim vatanimizin evlatlari yiyip, egitimine, görevine, nöbetine gidiyor. Helali hoş olsun.

Askerlikte soymadim ama sivilde soyarim sıkıntı yok.
saçmalığın zirvesidir. bi de bunun izmarit toplayarak ve tuvalet temizleyerek yapılan versiyonu var.

bence çok gereksiz. yapmak benim zoruma arkadaş ki yapmayı da düşünmüyorum. bunları yaparak kendini bi bok zannedenler var ya onlara da uyuz olurum, neymiş vatan borcuymuş.

vatan borcu savaşarak ya da vatan için bir şeylere çabalayarak ödenir, allah göstermesin de öyle bir durum olursa en önde ben giderim.
Önde gidersin. Acıkınca da taş kökü yersin.
Napacaklardi operasyonami gotureceklerdi. Doguda en fazla uyusturucu, ev aramasi, mayin aramasi var. Pateteside suriyeler mi yiyor asker yiyor.
Hic bir zaman bitmeyen borctur.
Vatani birilerinden borc almissin da, hayatinin 1.5 senesini patates soyarak, tuvalet nobeti bekleyerek, cay getirip goturerek odemek zorundaymissin ve tum devletin guvenligi senin Sinop bozkirlarinda gece 3-5 nobetinde bekledigin tuvaletin etrafinda sekilleniyormus gibi bir hava estirirler.
Bu kadar kolaysa vatan savunmasi, her sene 30 agustosta neyi kutluyoruz tam olarak ?
Profesyonel ordu sistemine geçilmeye başlandı artık.tabiki geri hizmette kullanılacaksın. Kimse sana çık dağa operasyona git demiyor ki.
işte sen sevgili yazar tam da burada devreye giriyorsun.

Elinden mutfak işi geliyorsa mutfakta değerlendirilirsin , ehliyetin varsa şoförlük yaparsın , berbersen kuaförsen ona göre muamele görürsün vs vs...

Korkacak bir durum yok yani.

Ayrıca ;
Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da koca bir ülkeyi kurtarır.

Bilmem anlatabildim mi?
bedelli yapan ve yapmak isteyenlerin vicdanını rahatlatmak için bahanesi.

ulan görende askerde 7/24 patates soyuluyor sanacak.

15 ay askerlik yaptım bir gün patates soymadım.

patates soymak için mutfak ekibi var amk. zaten mutfağa almıyor ibneler. 15 ay mutfağa giremedim. kısacası askerlikte patates soyulmuyor arkadaşlar.
Askerlik yapmaktır. Kim neye yönelikse onu yapar sen patates soyarken bir digeri dagda operasyona çıkar. Zaten daha o bilinci yakalayamamissin ki ne anlatıyorsun? Arkadaş yemiyorsa yemiyor de bahane uydurma. Ayrıca askerlik yaptığına da inanmıyorum.
Askerlik yapmamış kişilerin ibaresidir. Yok bixi sağ elim de, mg42 yi sırtım da taşıyorumcular.
Ayıp ama böyle sözler sarfetmek. Oraya gidebilmek bile yiğitlik ister bedellinin var olduğu ülkemizde.
cok buyuk bir basariymis gibi anlatilan durum.

bedelli yapanlar adam degildir diye tantana yaparlar bir de. ulan patates soymaya giden tiplere bak. sanki ordu bunu ozel olarak cagirmis. bi havalar bi havalar. bu kafaya ulasmak icin napmam lazim?
vur vur dağcı komando diye balıkesire patates soymaya gönderilenler var, o daha bir trajikomik.

bunlar yüzünden hiç bir şehirler arası otobüs zamanında kalkamıyordu perondan. sonra bekleneni karşılıcam diye oyuncak bazuka ile fotoğraf stüdyosuna koşuyorlar.
Salatalık soyarak telefon borcumu ödedim.
Bu da bir sonraki adımım olabilir.