1. 1.
  pH'sı 4,5'in altındaki gıdalara uygulanan 100 derecenin altındaki ısıl işlem. genellikle meyve sularında uygulanır. sütte de uygulanmasına rağmen bakteri sporları ölmediği için sütün ömrü 2-3 gün ile sınırlı kalır.
  ... denizci cakabey
 2. 2.
  sonucu için ise buyrun burdan yakın;
  (bkz: pastörize)
  ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  Gıdadaki patojenlerin vejetatif* formlarının yıkımlanması için belli zaman ve ısı derecelerinde uygulanan ısıl işlemdir. Pastörizasyonda hedef mikroorganizma Mycobacterium tuberculosis'tir. Gıdanın besleyiciliğini ve lezzetini koruma esasına dayanır.
  ... gamze
 4. 4.
  liseden beri gına getiren konu...
  agırlama gida ve turizm okuyanlar bilir...
  1 ... pink floyd
 5. 5.
  örneğin süt için önemli bir işlem olup, sütte bulunan patojen bakterilerin vejatatif formlarının küf, maya ve spor yapmayan bakterilerin yıkımlanması amacı ile yeterli derece, uygun süre içinde lezzet ve bileşimi en az etkileyecek şekilde ısıl işlem uygulamak, bu uygulamadan sonra soğutma işleminin yapılmasıdır.

  Pastörizasyon şu metodlarla uygulanır;

  yavaş pastörizasyon
  çabuk pastörizasyon
  yüksek pastörizasyon
  ... ben miyim
 6. 6.
  20 dakida ile 70 dakika arasında değişen sürelerde, 60-66 derece arasındaki sıcaklıkta, paslanmaz çelikten yapılmış tanklar icerisinde pastörize edilir.* amaç; bakterileri ve filtrasyon işleminde kurtulan olası maya hücrelerini öldürmektir.
  ... dave mustaine
 7. 7.
  sıvı besin maddelerine ısıtma yoluyla uygulanan ve vitamin gibi yararlı öğelere zarar vermeden, bakterilerden arıtmayı amaçlayan kimyasal işlem.
  1 ... linka
 8. 8.
  Sütün fabrikalarda süzülmesinden sonra 80-85C'de ısıtılıp ve hızla soğutulup paketlenmesi olayıdır .
  ... rsekn
 9. 9.
  bir dezenfeksiyon yöntemidir, sterilizasyon değil. materyal 70 derecede 15 saniye tutulduktan sonra birden soğutulma şeklinde uygulanır genelde.
  ... drygt
 10. 10.
  süt için yaklaşık 70-75 derecede 15 saniye bekletilerek ya da 90 derecede 1 saniye bekletilerek yapılan işlem. başarılı olabilmesi için sütteki bütün enzimlerin tahrip olması şartı aranıyormuş. Prof. Dr. Ahmet Aydın'ın kitabında öyle yazıyor.

  (bkz: elçiye zeval olmaz)
  -1 ... berrakyesil