1. 1.
  "paso da neymiş ulan, paso sorarlarsa çıkarır bir integral sorusu çözerim" diyerek paso almayan tutumlu öğrencinin, her otobüse binişinde dert olacak hadise indirimli bilet istemek.

  her otobüse binişinde acaba paso soracak mı diye dilini dişini yer. pasosuz öğencinin yürüyüşü kendini belli eder hemen.otobüs koridorunda ürkek bakışlar ve zorla atılan adımlar. sonra biletçi amcanın önüne gelinir istemeye istemeye. amca bir öğrenci bileti kesermisin az pişmiş tarafından dersin. öğrencinin o küçük yüreği küt küt çarpar oracıkta. ve biletçinin o buz gibi sorusu yürekleri dağlar. pason var mı delikanlı der. biraz önceki ürkek bakışlar yerini sert ve manidar bakışlara bırakır. ama diyemezsin ki orda abi bu t cetveli fakirin pasosu. anlamaz ki senin aslında suya muhtaç olduğun gibi pasoya muhtaç olduğunu. adam da nihayetinde anlar pason olmadığını. öyle ya günde en az senin gibi kaç öğrenciyle karşılaşmıştır. keser öğrenci biletini tutuşturur nasırlı ellerine acıyarak. koridorun geri kalan kısmını acı dolu bakışlarınla yararak geçersin. otobüsün kuytu köşesinde durağını beklersin elinde buruşmuş indirimli bilet ve bir kaç yüz liralık soğuk bozuk parayla.
  4 ... dünyayı kurtaran adam
 2. 2.
  otobüse bindiğinde pasonun bile ne olduğunu unutmuş olan öğrencinin giriştiği eylemdir.

  zira daha taze otobüse bindiğimde bu hareketi dalgınlıkla yaptım ve amca "paso var mı?" dediğinde büyük bir gururla öğrenci kimliğimi çıkardım. tabii ki o anda biletçi amca ve tankut kabzanın "salak mısın yoksa kafaya mı alıyosun?" bakışıyla karşı karşıya geldim. iyice burjuva olmuşum haberim yok.* * *
  1 ... alas
 3. 3.
  tam bilet almak zorunda kaldığımız andır.
  ... semi
 4. 4.
  pazarlık yapmadan hiçbir şey satın almayan kişinin yapacağı eylem. ayrıten öğrenci olup pasosuz indirimli bilet almak istemek ise içeriğinde mantığı barındıran bir harekettir.
  ... tankut kabza
 5. 5.
  istanbul'da iett otobüsleri bakımındna artık imkansız hale gelmiş olaydır, çünkü indirimli bilet satışı kaldırılmış durumdadır. indirimli seyahati ancak akbille yapmak mümkündür ki sözkonusu akbil de pasoya takılı olmak duurmundadır. bu uygulamanın yürürlüğe girmesi de pasosu olmayan kişilerin bayiden indiriml bilet isteyip alıp sonra belediye otobüslerinde bu biletleri kullanarak iett'nin zarar görmesini engellemektir. bu işi ankara'da yapmaya kalkarsanız ankara'daki tüm otobüslerdeki şöförler paso bekçisi kıvamında olduğundan bu isteğiniz karşılıksız kalacak ve tam bilete mahkum kalacaksınızdır.
  1 ... schenardi