bugün

ilk olarak aslında çok da anormal gözükmeyen, gayet güzel yardımlaşma adına yapılmış iyi bir iş olarak görülebilir.
ama asıl dikkat çekilmesi gereken iftar çadırlarının dört bir yanında duran devasa parti bayraklarıdır. işte o zaman bir anda işlerin daha "farklı", asıl amacın daha "başka" olma ihtimali akla gelir. zira "yardım" yapmak ve "sevap" işlemek istiyorsan bunu, "ahanda biz x partisi halkımıza iftarda yemek veriyoruz" diye bağırmadan da yapabilirler. peki asıl amaç nedir o zaman? bunu tabiki partinin içine girmeden bilemezsin ama dışarıdan görüldüğü kadarıyla basit bir "oy peşinde koşuş" olarak görülüyor. işte buna ben de "insanların dini duygularını sömürmek" diyorum. zira zaten siyaset konusunda pek bilgili(!) olan türk halkı, nasıl kendisine seçim zamanı erzak yardımı yapan partiye oyunu veriyorsa, aynı mantık burada da geçerli olacaktır. hafızası biraz kuvvetli olan vatandaş "aaa bak bu parti beni ramazanda doyurmuştu" diyerek oyunu o partiye verecektir. (en azından parti tarafından ümit edilen budur)

şimdi tabiki "kardeşim nasıl yapsın, o zaman açmasın mı iftar çadırı?" diye düşünecekler olacaktır, ona gelince; bu işin nasıl yapılacağı barizdir. sen gene açarsın iftar cadırını, insanlara yemek dağıtırsın, ama insanların gözüne sokarcasına parti bayrağı asmaz, ya da "x partisi iftar çadırı" pankartı yerleştirmezsin. insanlar gelir, yemeğini yer, "allah razı olsun" der ve gider. işte o zaman ben bu işin gerçekten sevap işlemek ya da insanlara yardım etmek için yapıldığına inanırım.
hesaplarina gore gelecek secimlerden sonraki secimler ramazana gelmektedir
gelecek secimlerde umitler tukenmis olup ileriye bakmaktadirlar
ne de olsa (bkz: bi oy bi oydur)
ama bizim milletimiz boyle tuzaklara fazla dusmemektedir
yemegini yer takimini partisini degistirmez
egr gercekten temız duygularla yapılıyorsa mukkemmel bır yardım olan ama gelnelde zıhnıyetın bır tas corba bır adet oy mantıgına donen yardım.
insanları rencide etmekten başka işe yaramayan, oy toplama amaçlı yapılan şovlardır. eğer yardım yapacaksan git bul gerçek fakiri, yap yardımını ama o zamanda halk bilmez oy veremez. o çadıra fakir mi gelmektedir, tinercisi, değnekçisi, beleşçisi, şarapçısı her kesimden insan orda olmaktadır.