bugün

eğer ilk oyunuzu kullanmışsanız mantıklıdır. çevreye karşı istenilen mesajlar iletilebilir bu yolla.
ama sonradan sıkmaya başlar ' kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz arkadaş' dedirtir.
aslında parmağa sürüldükten hemen sonra yüze de sürülmelidir. savaş boyası olarak kullanılacaktır çünkü ileriki zamanlarda...
teoride mantıklı deseler de uygulamada ne kadar mantıksız olduğu görülebilir. kabine gider istediğinize "evet" damgası basar, pusulayı katlayıp zarfa koyar, gidip sandığa atarsınız. sonra önünüze bir kağıt uzatırlar, isminize karşılık gelen yere imzayı atarsınız. en sonunda da birisi eline mürekkebi alıp "sol işaret parmağınızı uzatın" der. bu noktada daha önce oy kullandıysanız görevli parmaktaki mürekkebi görür. siz ceza alsanız da verdiğiniz oy sandıktadır. sandığı açıp sizin oyu çıkartma ihtimalleri yoktur. yani paranız varsa ve bir kaç yerde isminiz varsa, istediğiniz kadar oy verebilirsiniz.
bokum gibi başlık açmanın mantıksızlığı kadar anlaşılmaz değildir.
bir arkadaşa göre, biri onu gördüğünde parmağında boya yoksa, oy kullanmadı diyebilecekmiş bu sayede. oy kullanma yaşında olduğunun nasıl anlaşıldığını ve bunun ne işe yaradığını sormayı gereksiz buldum haliyle fakat,

o nası bi boyadır lan, aseton götürdüm, sildim hemen, çıktı da, ertesi gün aynen geri geldi. bi de o kadar hava atmıştım çıkarttım diye..
tek amacı, oy kullanan kişinin tekrar tekrar oy kullanmasının önüne geçmektir. zaten herkes sadece bir odaya kayıtlı ve orada ismi yok mu? bir daha oy kullanma olasılığı sıfırdır. *
(bkz: kurdu kuzudan ayırmak)
hiç bir mantığı yoktur. eğer parmağınıza bir miktar vazalin sürüp de boyayı sonra sürmelerini sağlarsanız hiçbir izi kalmaz.bizzat denenmiştir.
madem vatandaşlık numarası verdin ve yıllar oldu,sistemi oturttun,neden hala boyarsın beni?

e boyıycan,neden numara verdin?
parmaga 2 gün gecmesine ragmen hic cıkmamıs boya sürmenin mantıksızlıgıdır.bu gidisle 2 secim daha bu mantık yüzünden oy kullanamıyacagım.
koyunlarıda diğer sürülerle karışmasın diye damgalarlar.
parmağa sürülen seçim boyası "anayasa"ya aykırıdır. istendiği kadar araştırılsın, anayasa derki "kişileri yaptıkları ya da yapmadıkları eylemlerden dolayı ifşa edemezsin" başka bişey söylemeye gerek yoktur.
(bkz: parmak boyasi yerine her secmene parmak atmak)
eğer oy atmaya gitmeden önce parmağınıza vazelin sürdüyseniz sizi alakadar etmeyecek konu hele birde çıktıktan sonra kolanyalı mendille desteklediyseniz projenizi işlem tamamdır.
uzun bir süre parmağına bakıp bakıp türkiyenin kara günü olan 22 temmuzu hatırlamak...
"zaten bir halta yaramıyorsunuz, bari cilt kanseri olun da geberin" olabilir.

(bkz: ben bugün bunu dedim)
mantıksızlıktır.madem o acayip ve çıkmayan şeyi sürüyosunuz bir de özellikle tutup tırnağımızın üstüne dökmeyin lan!girdi mi tırnak arasına tırnak uzayana kadar çıkmıyor...
bir çeşit damga, vesika, mimleme ya da adına ne derseniz deyin onun gibi bir şey.
mantıksızdır. en azından boya görünmez olmalıdır. sandık görevlilerinin elinde özel ışık olması yeterlidir. azerbaycan'da böyledir.
önemli kısmı düzenli olarak manikür yaptıran ve "vereceğim bir oy ne ki? neyi değiştirir? bari elim batmasın.." düşüncesindeki, acı tecrübelere de sahip; el estetiğine önem veren en az %2lik kitleyi sandıktan uzak tutmak.

not: "mükerrer oy kullanımını engellemek" demeyiniz; elektronik sistemde hile yapmak, o boyayı çıkartmaktan daha zor.
(bkz: mantık olmayan şeylerde mantık aramak)
Oy kullanmadi demesinler anlaminada gelir...
ilk entry mutlak suretle tanım olmalıdır ancak bu mantığı tanımlayacak kadar zeki değilim. başlığı açtım arkadaş tanımlayacak delikanlı varsa beri gelsin.

(bkz: bu entry üç vakte kadar kendini imha edecektir yada edilecektir)