bugün

PARLAMENTER SiSTEM

» Koalisyon ve hükumetin kurulamaması ihtimal dahilindedir.

» Çift başlı bir yönetim vardır. Yürütme içinde siyasi krizler çıkabilir.

» Hükumet doğrudan halka değil Meclise karşı sorumludur.

» Kuvvetler ayrılığı zayıf ve yumuşaktır. Özellikle yasama ve yürütme arasında keskin bir kuvvetler ayrılığı yoktur.

» Aynı kişi hem yürütmede hem yasamada yer alabilir. Yasama ve yürütme iç içedir.

» Yasama organı, büyük ölçüde, yürütme organının istekleri doğrultusunda yasa çıkarır. Yürütme organı dışında kalan partilerin yasamaya etkisi azdır.

» Meclis'ten güvenoyu alamayan hükumet düşer. Bu durumda yönetim boşluğu oluşur.

» Erken genel seçimler sık sık gündeme gelebilir, bu süreçte istikrar tesisi zorlaşır.

» Denge ve denetim mekanizması belirsiz ve zayıftır.

» iktidar partisi, yargı kararı ve Meclis oylamasıyla kapatılabilir ve bu durumda hükumet düşer.

CUMHURBAŞKANLIĞI SiSTEMi

» Koalisyon ihtimali yoktur.

» Tek başlı bir hükumet modelidir. Yürütme organı hızlı ve esnek karar alır.

» Yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı doğrudan halka karşı sorumludur.

» Kuvvetler ayrılığı net ve keskindir.

» TBMM üyeleri, Bakan olarak atanırlarsa üyelikleri sona erer. Aynı kişi hem yürütmede hem yasamada yer alamaz.

» Parlamento, yürütmenin etkisi altında olmadan yasa yapar.

» Kabineyi Cumhurbaşkanı oluşturur. Hükumet doğrudan ve kısa sürede kurulur. Meclis'ten güvenoyu alma zorunluluğu yoktur.

» Yasama ve yürütme seçimleri belirlenen tarihlerde ve birlikte yapılır. Siyasi ve ekonomik istikrara katkı sağlar.

» Meclis, Cumhurbaşkanını denetler.

» Yürütme organı olan Cumhurbaşkanı ve kabinesi, parti kapatmalarından etkilenmez.
parlamenter sistem gece kondu sahibi olmaktır, cumhurbaşkanlığı sistemiyse gökdelen.
cumhurbaşkanlığı sistemi nedir pardon;? heee bir akıllı sizsiziniz dimi....şark kurnazları sizi başkanlığı böyle cumhurbaşkanlığı vs adı altında kaktıracaksınız cahillere. yalnız bunu onlar yer de biz yemeyiz ya.

gören de parlementer sistemde devlet başında cumhurbaşkanı yok da kral var sanacak.
parlamenter sistemde seçilenler herkesimden olsa da, her kesimi değil sadece kendi kesimlerini temsil etmekteler, ancak cumhurbaşkanlığı sisteminde ise seçilenler halkın iradesiyle en az %51i temsil edecektir, bu da sorumluluk bilincini olumlu yönde etkileyecek, seçilmiş kişi aman benim kitlem var diyerek düşünmeyecek, ben bu milleti temsil ediyorum diye düşünmek durumunda kalacaktır.
ekonomik krizlerde parlamenter sistemler çözüm üretemiyor sıkışıp kalıp kaderlerine razı oluyorlar. tıpkı geçmişte yaşadığımız gibi, bu durumun yaşanmaması için tekrar güçlü bir demokrasi ve birlik beraber içinde bir millet lazım. bunu sağlamanın tek yolu da %50i ikna edebilen bir siyasi oluşumun ülke yönetiminde söz sahibi olmasıdır. bunu içinde cumhurbaşkanlığı sistemi parlamenter sistemden üstündür ve gereklidir.