bugün

A.k.a Okan yalabık
Kaynak: (bkz: muhteşem yüzyıl)
sülüman tarafından öldürüldü. hepimiz göz yaşları içinde izledik. (!)
Heykel diktirdiği için putperest sayılıp idam edilmiştir.
başardığı inanılmaz şeyler yüzünden kendisinin kibri, kanuninin ise endişeleri dağları aştığı için idam edilmiştir. ama adamda büyük cesaret varmış hani. osmanlı padişahının yanında o kadar atar gider yapıp kendini sultana eş görmek büyük cesaret ister. gerçi bizzat padişah tarafından bir tek hilafet hariç 6 tuğa layık görülmüş. padişahın 7 tuğu var. askeri dehası yüksek birisiymiş. tabi sonunu da başarısı getiriyor.

(bkz: hiçbir başarı cezasız kalmaz)
Heykel yüzünden idam edilmedi. Dönemin Avrupa seyahatnamelerini okuyun. Saraya bir şekilde giden görevliler ibrahimi padişah sanıyor. Kibri tüm avrupada meşhur olmuştu. Bardağı taşıran da sadece sultanın kullandığı ünvanlarla ferman yazmasıydı.
Öldükten sonra devlet durma noktasına geliyor.
pargalıyı öldürtmesi kanuni´nin yaptığı en büyük hatalardan birisiydi, başka bir çözüm yoluna gitmeliydi, çünkü pargalı devlet işlerinden çok iyi anlayan büyük de bir askeri dehaya sahip olan bir kimseydi.

kanuni de büyük adamdı, ancak her büyük adam gibi o da hatalar yapmıştır.
Mezari bile belli degildir.
Nereden nereye.
Mezarı bile olmayan rahmetli paşa. Yazık adama o kadar hizmet et sonuç bu. Evet.
mezarı yok bilen var mi? yok. bir yere gömmülmüş bilen yok. o zaman yok. madem mezarı var git bul. yarın eba’dan dersleri takip et az türkçen gelişsin. evet.
Mezarı boğazın serin sularındaki balıkların karnı da olabilir, fındıklı'daki çitlembik ağacının altı da. Kesin bir bilgi yoktur.
"Dünyaya iki ibrahim geldi
Biri putlari yıktı diğeri putları dikti"

Figani.
Rahmetlinin ağzı çok iyi laf yapar pek nüktedandı.

Köse ishak efendiden rivayet olur ki; makbul ibrahim paşa evlad-ı iyalinin sünnet düğününe harput’tan Karabekmez, Erzurum vilayetinden berf getirip şerbet yaptırdı. Urfa’dan getirilen ceylanlar kebap edildi. Bu şaşaa cennetmekan Süleyman han’a pek nahoş aksedildi. Şöyle ki hünkarın şehzadelerinin sünneti biraz sönük kaldı. Süleyman’a padişah sen misin yoksa ibrahim midir denildi! Celallenen Süleyman ibrahim’e bu kepazelik nedir diye çıkışınca ibrahim durur mu yapıştırmış cevabı;

-devletlüm, zat-ı şahanelerinizin ziyafetlerinin baş misafiri ben aciz kulunuz idi ancak benim başmisafirim koskoca bir Cihan şahıdır. izzet ü ikramım ondandır. Deyince bu cevap Süleyman han’ın çok hoşuna gitti.

Yine bursevî çolakkadızade mürsel efendi ahbar-ı zaman ismiyle müsemma eserinde ceylanların Urfa’dan değil diyar-ı bekr’den getirtildiğinden Dem vurmuş ise de her ne kadar ehemmiyetsiz bir bahs olmakla mürekkep rivayetin hakikiliğine halel gelmesin diyerek belirtmiş olalım efenim!
Hammer yanlış biliyor, doğrusunu sen biliyorsun öyle mi?

Bu defa olmadı reis. Otur sıfır.

Osmanlı'nın en entelektüel vezir-i azamlarından biridir.
görsel
E tabii, "aslanı ancak aslan terbiyecisi kontrol eder, o aslan terbiyecisi de benim!!" demiştir!! Bunu, düşman olan kişilere, demiştir!! Onlar, bi anlaşma konuyken, anlaşma şartları pargalı'ya "şöyle şöyle yapcaksın yoksa masadan kalkcaksın!" denilmesine rağmen, pargalı'nın anlaşma şartlarını değiştirmesi, ve buna karşı tarafın kuşkulu yaklaşıp, "siz böyle diyosunuz ama hünkar süleyman bunu kabul eder mi?!" diye sorduklarında söylemiştir!! Bu kayda geçti tabii ki de...cenevizli' lerdi karşı taraf...

Bunu yaparsan, verilen emri uygulamamış olursun...

Yani diyo ki, ben aslan diilim, ama aslan beni dinler, çünkü ben onun terbiyecisiyim!!

Bu, direkt olarak "güç zehirlenmesidir!"

Çünkü onun geldiği her yere onu kanuni kendi buyruklarıyla getirmişti!!

Kanuni, "devletin başı benim, sen diilsin!" Demek zorundaydı...ve dedi !!
Hürrem sultan nasıl koydu ama.
sanıyorum ki, mezarı karaköy'de, hemen sahile bakan, yarı metruk bir bahçe vardır, canfeda türbesi; orada olması lazım.. mezarı aslında bilinmemektedir fakat 500 yıllık minyatürlerde, başının ucunda bir çitlembik ağacı olduğu görülür.. istanbul'un anası bellenmeyen nadir yerlerinden biri olan bu türbede de, hala bir çitlembik ağacı bulunmaktadır ve yaşı 500 civarındadır.. araştırmacılar, mezartaşı olmayan paşa'nın mezar yerini böyle tespit etmişlerdir..

ibrahim paşa neden öldürüldü.. aslan-kaplan ya da hürrem mevzusundan değil de, doğu anadolu ve iran'ı kapsayan bir hanedanlık istemiştir.. sultan'a, ülkeyi ikiye bölelim, sorunlu olan bu bölgelerde ben tampom bir devlet kurayım; benim soyum ve senin soyun akraba olsunlar, ben doğu meselelerini çözerken, osmanlı rahatlıkla batıya açılabilsin, demiştir.. bu müthiş bir vizyonerliktir ve bugün hayatımızda şu sorunlar olmayabilirdi:

- iran sorunu,
- ırak-suriye ve türkiyede kürt sorunu (hepsini yağda kızartırdı demiyorum, o bölgenin halkı olan anadolu türkler'i, türkmen ve kürtler, araplar ve bilmem ne varsa artık; merkezden düşük yatırım alan, ihmal edilen, devletle senkronize olamayan gruplar olmayacaklardı..
- celali isyanları,
- belki batıdaki akınlarımızın nihayet bulması...
- belki osmanlı'nın ortadoğu'daki topraklarının kaybı..

ve güvenebileceğimiz, hala akraba olacağımız bir hanedan olacaktı.. şimdiki bölücü takımı gibi, arkamızı döndüğümüzde bizi ingilizler'e satan bir tayfa olmayacaktı.. onlar da osmanlı hanedan ailesinden gelecekti..

ama ödüllendirilmek yerine katledilmiştir.