bugün

günümüz türkiyesinde hala sadece parası olanın rahatlıkla avukat olabileceğini gösteren olay. paran yoksa her şey daha zor tabii ki.
sadece türkiyede olmayan durumdur. dünyanın en iyi hukuk fakültelerinde de paranız yoksa veya burs alacak kadar iyi değilsezniz okuyamazsınız.
Dünyanın ne kadar adil olduğunu ileride adaleti sağlamakla görevlendirilecek insanlara gösteren durumdur.
dünyanın en iyi okulundan da en kötü okulundan da mezun olduğunuzda aynı ruhsatnameye sahip olduğunuz için adaletsizlik oluşturur. eleman zengin babasının çevresi var basacak 2000-3000 neyse alcak ankara marmara ist mezunu genç avukatları koşturtacak, meyvesini de bu yiyecek, bunlar gerçek vakalar.
yıl olmuş 2015 binlerce devlet üniversitesinde kontenjanı olan ve 3 yıl içinde bu kadar düşen bir bölüme hala gitmeye çalışıp bir de özelde okuyacak olmak, bilemiyorum yani. yazık o paraya
olması gereken.

parası olmayan adamın hukuk fakültesinde ne işi var? üstelik herkes üniversite okumak zorunda değil. ben okudum sen okuma birader. bu ülkenin ameleye de ihtiyacı var.
ironiye bakarmınız.
Parayla açılmıyacak kapı yoktur.
parası varsa sıkıntı yok açar bir büro koyar 5 avukat gene para kazanır gene. zaten parası olan kazanıyor bu devirde. ha aksi için gidin tıp okuyun 9bin tl en az.
olay sadece parayı verip diploma almak değil ki, eğer ortada bu amaç için harcanan emek varsa ve gerekli çalışmalar yapılmışsa bunu hak etmiş olmalıdır.
önyargılarıyla saldıran insanların savunduğu gibi zengin çocuğu olmakla salak olmakla alakalı değildir.

anadolu lisesi mezunuyum, üniversiteye kadar hiç özel okulda okumadım. üniversiteye hazırlanırken insanüstü bir performans gösterdim sağlığımı bile hiçe saydım, ancak girdiğim yıl hukuk puanları şimdiki gibi değildi ve benim tek bir hedefim vardı. sınavda türkiye genelinde 15bininci oldum, devletlere girebiliyordum hatta burslu okuyabileceğim özeller bile vardı, ama hedefim çok iyi bir özel üniversiteydi ve burslu sıralaması ilk 2000di, babam tüm yıl gayretimi gördükten ve ikinci kez hazırlanmama razı gelmediğinden beni burssuz yollamayı kendisi teklif etti, ailem zengin değildir, babam şu an beni okuturken zorlanıyor evet. ama ne şımarıklığımdan, ne başarısızlığımdan okuyorum ben bu fakülteyi. ideallerim ve gayretim dolayısıyla, babamın bana olan güveni sayesinde okuyorum. çamur atmadan önce iki kez düşünün derim.
(bkz: mal)
Parası olmayan çomarların zoruna gitmiştir. Size ne? Senin babanda da para olsa sende okurdun. Ayrıca hemen hukuk bolumunu adaletle ilişkilendirip duygu sömürüsü yapmaya gerek yok. Adalet kavramı her yerde olmalı. Parayla hukuk okuyanların, parayla başka bir bölümde okuyanlardan hiçbir farkı yok
güncel Önemli Başlıklar