1. 1.
  Kalbin atışlarını yavaşlatan,sindirim sistemini,salgıları düzenleyen yaşatkan sinir sistemini oluşturan,iki sistemden biri.
  1 ... italiano
 2. 2.
  otonom sinir sistemi kontrolünde bulunan alt sinir sistemi. Diğeri için (bkz: sempatik sinir sistemi)
  1 ... coincidental magic
 3. 3.
  stres arz eden durum ortadan kalktığında vücudun eski performansına kavuşmasını sağlar, sakinleştirir.
  sempatik sinir sistemi ile dönüşümlü olarak çalışır. bilişsel kontrolümüzün dışındadır, otomatik olarak devreye girer.
  1 ... peride3
 4. 4.
  ejekulasyon hariç diğer bütün ürogenital sistemi ilgilendiren bütün işlevlerin yöneticisi olan sinir sistemi alt kümesi.
  1 ... brubaker
 5. 5.
  penil ereksiyon için aktive olması gerekirken ejekülasyon için karşıt sistemi olan sempatik sistemin aktive olması gerekir.
  buradan anladığımız şey;
  aşırı heyecanlanmak penis ereksiyonu engeller.
  aşırı rahatlık ejekülasyonu * geciktirir.

  (bkz: demek ki neymiş)
  1 ... dusersmynarim
 6. 6.
  omuriliğin cervical ve sacral bölgelerinden çıkan sinirlerdir. ayrıca kıl kökü kaslarına, böbrek hücrelerine ve tükürük bezlerine uzanmaz.
  1 ... crazymafya
 7. 7.
  genelde sempatik sinir sistemini dengeleme görevi vardır. genellikle sempatik tepkilerin sonucunda ortaya çıkar. dinlen ve sindir tepkisi oluşur.
  1 ... siriuscalisani
 8. 8.
  Parasempatik sinir sistemi merkezi ve çevresel olmak üzere başlıca iki bölümden oluşur. Merkezi bölüm mezansefalon, pons ve medulla oblongatada bulunan parasempatik sinir merkezleri ve omuriliğin sakrum bölgesindeki parasempatik sinir merkezleri tarafından oluşturulmuştur. Mezansefalon, pons ve medulla oblongatadadaki merkezlerden çıkan parasempatik sinir lifleri, kafa sinirleri içinde yol alarak hedef organlara varırlar. Sinir liflerinin bu yolculuğu çevresel bölümün bir kısmını oluşturmaktadır. Omurilikteki parasempatik merkezlerden çıkan sinir lifleri, bu bölgedeki ön köklerde ilerleyip daha sonra omurilik sinirlerinin ön dalı içindeki parasempatik ganglionlara, oradan da ilgili hedef organlara ulaşırlar. Bu, parasempatik sinir sisteminin çevresel bölümünün diğer kısmını oluşturmaktadır.
  ... happy ending
 9. 9.
  Bu sinir sisteminin transmitteri asetilkolindir. Asetilkolin, regangliyonik ve postgangliyonik liflerden salgılanır. Bu liflere de (bkz: kolinerjik lifler) denir.
  3 ... maksatmarulolsun