bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  komünizmin geleceğini düşünerek elde silah beklemek, son birkaç tane numunelik kalan komünisti de def etmek psikolojisi olarak da algılanabilinecek haleti ruhiye durumu...

  (bkz: halen komünizm hayaliyle yaşayan insanlar)
  1 -2 ... grejuva
 2. 2.
  ülkeye faşizm gelir korkusuyla yer altı hücrelerde sabahtan akşama kadar afiş hazırlamak olarak da algılanabilecek psikoloji de olabilir.
  2 -1 ... kara hilal
 3. 3.
  paranoyak olmamam takip edilmediğim anlamına gelir mi ? gelmez...
  ... argiris
 4. 4.
  tamam doktor artık arpa tanesi olmadığımdan eminim ... de şu tavuklar da bunu biliyor mu?
  1 ... argiris
 5. 5.
  ilerlemiş vakalarda durum çok ciddileşebilir , bilimsel olarak açıklarsak ;

  belirtisidir ve nedeninin kısmen kalıtsal, kısmen de çevre etkilerine bağlı olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar, aynı genetik yapıya sahip tek yumurta ikizlerinin ya birlikte paranoyak olduklarını ya da olmadıklarını, oysa farklı genetik yapıları olan çift yumurta ikizlerinde bu birlikteliğin çok daha az olduğunu göstermektedir. Sonuç, bir tür kalıtsal etkinin var olduğu görüşünü desteklemektedir. Öte yandan, çevrenin yarattığı stresler, belli aile içi ilişki biçimleri ve yaşam tarzları da paranoya olasılığını artırmaktadır. Ancak kalıtsal yatkınlık olmaksızın bu etkilerin paranoyaya yol açma olasılığı düşüktür.

  Aşağı yukarı herkes zaman zaman kendisiyle "uğraşıldığı" düşüncesine kapılır. Ama bu geçicidir ve değişen koşullarla birlikte ortadan kalkar. Ancak eğer kalıtsal etken söz konusuysa belirtilerin dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Araştırmalar, anne - babaları paranoyak olanların en yüksek risk grubuna girdiklerini göstermektedir. Paranoya, daha çok ileri yaşlarda ve toplumun alt tabakalarından kişilerde görülmektedir. Dikkatli incelemeler, bu ruhsal rahatsızlık ciddileştikçe, gerek hastalığının, gerekse kendisine kötülük edildiği duygularının yoğunlaşması sonucu hastanın, insanlarla yakın ilişkilerden kaçındığını, bunun da onu toplam merdiveninin alt basamaklarına doğru ittiğini ortaya koymaktadır. Paranoya, kendi başına pek tehlikeli değildir. Ama daha tehlikeli bir durumun, yani paranoid şizofreninin bir ön uyarısı olabileceği unutulmamalıdır. Kötülük görme duyguları bazen, misillemede bulunma arzusu ya da içinde bulunduğu durumla kendi başına, başa çıkma düşüncesini doğurabilir. Sözgelimi insanların kendisini ve başkalarını radyodan çıkan elektrik dalgalarıyla ele geçirdiğine inanan bir paranoyak, karşı önlem almanın görevi olduğunu düşünebilir ve harekete geçebilir. Ama gerçek bir tehlike olasılığı pek azdır, çünkü hasta kişi aynı zamanda çok tedirgin ve korku içinde olduğundan, tehditleri yalnızca sözde kalır.

  Belirtiler
  Hasta çok canlı sanrılar yaşayabilir, olmayan sesler işitebilir. Günlük olaylara, rastlantılara, başkalarının sıradan hareketlerine, kendine ilişkin olağanüstü anlamlar verir. Kulak misafiri olduğu konuşmaların kendisine ilişkin olduğunu, bunun herkesin ona karşı birleşmiş olduğunu kanıtladığına inanabilir. Sokaklarda, rastlantı sonucu birbirine benzer insanlar görse, izlendiği kanısına kapılabilir. Sonuç olarak, paranoyak kişi çoğunlukla korkak, kafası karışık ve sinirlidir. Yine de, başka akıl hastalıklarına oranla, düşünme ve öteki zihinsel süreçlerde fazla bir bozulma olmaz. Eziyete, haksızlığa uğrama duygusu, bunamada, epilepside ve amfetamin türü ilaçların alınması sonucunda da görülebilir. ilaçla ortaya çıktığında geçicidir ancak ilaç bedende etkisini sürdürdüğü varlığını korur.

  Tedavi
  Paranoya ciddi bir hastalıktır ve tedavisi kolay değildir. Ne yazık ki, belirtiler genellikle geç fark edilir. Uzun süre hastanın yalnızca kavgacı, huzursuzluk yaratıcı olduğu düşünülür. Öteki davranışları ve inançları olağan, akla uygun olduğu için, kimse akıl hastalığından kuşkulanmaz. Tam anlamıyla ileri bir durum olan paranoid şizofreni, genellikle psikotrop türü ilaçlarla tedavi edilir. Hastaların dörtte biri ilaç tedavisi ve psikoterapiyle belli bir süre sonra iyileşir. Ancak paranoyak özellikler ortadan kalksa da, hasta sürekli tıbbi gözetim altında tutulmalıdır.

  kaynak :netbul.com / sağlık
  1 ... dancerinthedark
 6. 6.
  http://www.nedir.net/gost...sozluk+ve+turk+dusmanligi

  bu olmalı, evet evet..
  ... purpledreamz
 7. 7.
  hiç akılda yokken, hiç alakası yokken bilmiyorum belkide alakası vardır akla gelen seylerdir.
  su an mesela, bir anda canımın acıdıgını hissettim. ve ya su an oluyorsa. ya gercekten hissettiysem. tanrım hiç böyle olmamıstı. öyle tuhaf ki bir anda içinin cız etmesi diye bir tabir vardır ya onu yasıyorsun.
  ya olduysa, ya gercekten düsündügüm su an olduysa, inanamıyorum ya.

  bilmiyorum bunun adı paranoyaklık mı ama, çok tuhaf ya çok tuhaf. lanet olsun. lanet olsun lanet olsun lanet olsun su ana ve diğerlerine.
  -1 ... tatlı su levregi
 8. 8.
  cam bardaktan su icerken bardagin kirilacagini, dilinizin ve dudaginizin kesilecegini sanmak.
  -1 ... limon cicegi kolonyasi
 9. 9.
  geçici hafıza kaybına da neden olmaktadır. ölücem.
  ... kasgarli tost
 10. 10.
  her insanda biraz da olsa olan davranıştır. fazla olduğu zaman hayatı çekilmez kılabilir o yüzden dikkat etmek gerekir. eğer abartılmazsa iyidir. * * **

  #4116539

  (bkz: sadece paranoyaklar hayatta kalır)
  ... rapidoya kafa atan ogrenci