bugün

zengin insan hastalığı...
yaptıgı en iyi şeyin gösteriş oldugu insan sözüdür.
doğru bir önerme. zira, bu önermeyi kullanan kişi için her şeyin tanım aralığı çok geniş değildir.
''her şeyi mi?'' diye bastıra bastıra sorulası, zengin insan söylemi.
(bkz: parası neyse veririz)
(bkz: bombam var herkese atabilirim)
skim var herkesi skebilirmle eşdeğer saçmalıkta olan durumdur.
bunu diyene "kalkanları da indirebilir misin?" sorusunu sormak vaciptir.
yanlış bir önermedir. parası olan kişinin kaza geçirdiğini ve ayaklarını kullanamayacağını farzedelim, bu saatten sonra araba bile kullanamaz. sonu hüsran olur, önce sağlık diyelim ve yaşamımıza devam edelim, havaya girmeyelim.
(bkz: görgüsüz)
- karşıtez -
param yok bir bok yapamam
aile şerefi filminde oktay ve babasının yaşam felsefesi edindiğini anladığımız söz.
(bkz: paranın satın alamayacağı şeyler vardır)
' zekamı kullanmakta sıkıntı yaşıyorum, o yüzden parama güveniyorum ' cümlesinin değişik bir versiyonu.
para var huzur var, para yok huzur yok! *

(bkz: sen öyle san)
insanlığın bittiği andır.
asla ve ka'a kendileri oldukları için sevilmemiş insan cümlesi. kendisi de bilmez bunun nedeni. gören olursa söylesin, öyleyken böyle..
doğru bir önermedir. kimse kalkıp soyut şeyler üzerinden paranın gücünü az gibi göstermeye kalkışmasın.
- param var, her şeyi yapabilirim!
+ her şeyi yapamazsın canım kardeşim.
- yapamazsam, yaptırırım!
+ git, beyin nakli yaptır o zaman.
paranın herşey olduğunu zanneden acınacak insan .
sadece insan bedenine sahip olabilmiş fakat ruhuna asla sahip olamamış ve olamayacak kişi söylemi.

afiyet olsun.
paraya tapan, duyguları körelmiş nüfusun üzerinde birleştiği korkunç ve yakışıksız cümle.
(bkz: para var huzur var)
nah yaparsın. Hadi ölmüş dedeni diriltsene. Kolu kopmuş bir gaziye kolunu versene. Demek para herşey değilmiş. O halde ne diyoruz.
Param yok, pulum yok,
malım mülküm olmasın ziyanı yok.
Aşk dolu şu kalbim
işte budur benim servetim.
çoksa bana versin parasından.