bugün

devlet üniversitesine girmeyi başaramamış fakat idealinin peşinden koşan insandır. bunun benim param var yaya yaya okurum düşüncesiyle asla ilişkisi yoktur. bir özel üniversite mezunu olarak marmara iletişim'e giremedim diye özel üniversiteye gidiyorsam bu sadece idealimin peşinde olmaktır, artistlikle alakası yoktur. *
belli bir kesimi çekemeyip nasıl bok atsam diyer düşünülüp açılmış başlıktır.. öss de puan yapmam özel okula giderim çift çift giderim dikiş ata ata sonra dayalı döşeli eve de çıkarım bi de gidip üstüne cluplarda parayı karı kızla yerim hayat bana güzel nasıl olsa * bunları yapabilirimde sana ne be kardeş? sen madem adam olmuşsun girmisin devlet üniversitesine sus dimi adam sansınlar bok atma ona buna?
hayat sanıldığı kadar kolay değildir. paranın gücüyle falan da bir yere kadar kolaylaştırılır ancak. öyle kimse durduk yere "ver parayı al diplomayı" dememektedir adı geçen üniversitelerde. elbette hayatın her alanında olduğu gibi üniversitede de parası olan daha rahat şartlarda yaşıyor. * * ancak öyle örnekler vardır ki o okullarda, insanlar babasının kesesini düşünürek 3 yılda okullarını bitirmeye çalışmaktadırlar. şu an para vererek okuyorlar diye kendimizce yadırgadığımız,yargıladığımız, anlamadığımız ve belki kıskandığımız insanların arasından çıkmakta birçok bölüm birincileri. * * * *
tahminen babasına babişko diyen insandır.
tanım:össden istediği puanı alamayıp açıkta kalmamak için özel üniversitede okumuş ve ya daha iyi şartlarda okumak için burslu olarak okumuş kişidir. devlet üniversitesinden aldığı diplomayla övünen kişi kadar övünmesi normal olan mezundur.

yorum:mezun olan her öğrenci gibi övünme hakkına sahiptir.
özel bir üniversiteden mezun olmak devlet üniversitesinden mezun olmaktan daha zordur. insanları "sen özel çocuğusun, baba parasıyla okudun o yüzden sen şusun busun hatta onu bunu da dersin" gibi cümleler kurmanın her hangi bir anlam taşıdığını düşünmüyorum.

her yerin iyisi de kötüsü de vardır. devlet üniversitesinde okuyan babasına babişko diyen dedesine moruk diyen annesine de küfür eden bir çok öğrenci mevcuttur.

baz alınması gereken nokta hangi üniversiteden mezun olduğunuz değil nasıl bir kişiliğinizin olduğudur.
(bkz: aa bu benim lan)

oyle ki burdaki entrylerimi de parayi bastirip baskasina yazdiriyorum.. simdi buradan cikip, 2009 model jeep' ime atlayip starbucks' a gidicem, g.tumdeki diesel marka kot ile piyasa yapicam.. yine yakisikli, zeki ve basarili cocuklarin ellerinden manitalarini sirf zenginim diye alicam.. gunumu gun edicem... pazartesi de sinavim var ama, s.ktir et zaten parayi pesin verdim ya donem basi kafadan 90-95 arasi bir not vericekler bana.. hiiic dusunmuyorum o yuzden... starbucks' ta kaptigim manitayi yedikten sonra 405 ekran plazma tv' im de wii oynayarak vakit oldurecem... boyle cunku hayat... ha ama 2+2' nin 6 ettigini sorsaniz bilmem kafam calismiyor cunku.. ihtiyacim da yok.. her boku paramla basarabiliyorum.

'yukaridaki paragraf, agir ironi icermektedir'... sebebi de sudur; oss' den kotu puan aldigi icin, baska sebepler baska zorunluluklar yuzunden parali bir okula giden, orada, burslular burslarina guvenip g.tlerini yaydigi icin mezun olamazken bolumunu dereceyle bitiren, sonrasinda "onca paranin icinde yuzup", "hatunlarla gununu gun etmek" varken "ben meslegimde ilerleyecegim" safsatasinin pesine dusup, su anda world top 500 icindeki bir universitede yuksek lisans icin kendini parcalayan tanidiklarim var cunku benim.. hayat oss' de odtu' yu tutturmaktan daha fazlasini gerektiriyor arkadasim.. nerde okudugunun cok onemi yok.. o "devlet universitesini kazandim ben, acaip zekiyim hepiniz malsiniz" ya da "babam zengin a.q ne ugrascam" diyen kalkik gotlerin ne 'basarili' ne de 'sahsiyetli' olmalarina imkan tanimiyor bu hayat dediginiz bok... bir yere gelmek istiyorsan once baskalarina sonra kendine saygili olacaksin sonrada o tirnaklari kaziya kaziya kanatacaksin... yapmazsan; ya iyi egitimli ama capsiz biri olursun ya da zengin ama sahsiyetsiz.. yani o got kalkmadan evvel o tirnaklar bi kanayacak... oyle ya da boyle.
parayı basıp bilkent'e giden arkadaşlardan gördüğüm kadarıyla onlar rahatlıkla dönem tekrarına düşebiliyor, yani çalışmayana gene diploma yok. burdan devamla üniversite bitirmeyi lise bitirmeyle eşdeğer tutmamak lazım.
parayla okuyup aldiğı diploma ile övünen insanmış.

özel okul ögrencisi aptaldır. baba parası yemekten başka bir şey yapmaz değil mi?

yok efendim kazın ayağı hiç öyle değil!

ben bir özel okul ögrencisiyim. burada okuduklarıma göre beş para etmez adamın tekiyim. nedeni ise babamın parası ile okula gidip orda aldığım eğitim değil mi? bundan utanmam gerektiği hiç aklıma gelmemişti.

evet ben öss' de iyi bir puan alamadım ve özel okula gittim bu benim eşşekliğimdir(!).
ama ben üniversite de para karşılığı da olsa belki burda atıp tutanların bir çoğundan çok daha iyi eğitim alacağım ve bu övünmem gereken bir konu. iyi eğitim almak dünyanın her yerinde bir övünç kaynağı zira.

şimdi gel gelelim paranın harcandığı yere: o seni hiç ilgilendirmez!

not: özel okul ögrencisi uzaylı değildir.
işe girdiğim zaman tamamlanacak olan eylemdir.* haa sen o zamanda, kesin torpil vardır dersin.***
memeleketimizdeki fırsat eşitliğinden yararlanmış! insandır.
düdüt: ünlem vastasıyla oluşan kinaye özel üni.de okuyan arkadaşlara diğil fırsat eşitliği konusundaki başarısı aşikar kimseleredir.
ayrıca başlığın altındaki eleştirel yorumlar burjuva kesiminedir azıcık algımın yettiği kadar.
kontrolsüz alınganlık alınganlık diğildir.
+ ya aldık sonunda diplomayı .

- kaça aldın ?
hele bir de 50 bin dolar odeyip (*) okuyan, 100 bin ytl verip (*) mba yapan hiyar agalari vardir ki hic girmiyorum bile.

ortaokulu bitirince sanayide raif ustanin yanina gidip bir meslek ogrenceksin. ne o lan okumak falan, gominik mi ulacan basimiza.

hem necmi dayinin ogluna bak, okumadi ama mis gibi isi var, paraya para demiyor. *
öncelikle paralı üniversite ne demek, onu sorgulamak lazım. bütün üniversitelerde harç olayı var, hepsi paralı.* özel üniversiteleri kast ettiğinizi farz ederek başlıyorum:
övünmek en doğal hakkıdır, hele bir de üstüne paralı bir üniversitede master yapmışsa tadından yenmez. evet, ciddiyim, bakmayın öyle. devlet üniversitelerinde kredi dolsun diye sıkılanan onlarca derse kafa patlatmak yerine kendi uzmanlıklarını çok daha net bir kafa dinginliği ile alırlar. eğer okudukları özel üniversite eğitime cidden önem veriyorsa,* dünyadaki en iyi hocaları da getirtebilirler.
bir diğer faktör ise buradaki öğrencilerin hepsi öss sınavında başarılı olamamış öğrenciler değildir. kalitesine inanmadıkları üniversiteleri tercih etmek yerine kadrosunu ve müfredatını inceledikleri, güvendikleri üniversiteleri tercih etmişlerdir.
ayrıca kariyer planları gereği ingilizce eğitim almak için bu üniversiteleri tercih edenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. çok uluslu şirketlerde görev alırsanız eğer, devlet üniversitelerinde verilen üfürükten, günlük ingilizcenin hiç bi halta yaramadığını ve teknik ingilizcenin önemini de görürsünüz.
ve lütfen bu üniversitelerde okuyan herkesi aynı kefeye koyup baba parası yiyen zengin piç yaftası yapıştırmayın.
(bkz: zengin erkege vurulan yaftalar/#4872947)
edit: imla.
parayla da olsa, zorla da olsa okumuş, diploma almış insandır.

boşver gitsin hacı, paranın da diploma aldıramadığı öküz çok bu memlekette.
paralı okuyup aldığı diploma ile övünen insan lise mezunu da olabilir, ne var ki bunda bu kadar büyütecek?* bu gün kolejlerin devlet liselerine oranla çok daha iyi eğitim verdiği su götürmez bir gerçek. ayrıca ebeveynler çocuklarının daha temiz tuvaletleri olan, daha güvenli bir yerde eğitim almasını istemesinden daha doğal ne var? ayrıca kolejdeki arkadaşlık ortamlarının ne gibi sürprizlere gebe olduğuna dair şehir efsanelerinden kaynaklanan bir durum da abazaların kolejli kız rüyalarını süsler, osbire meze ederler.*
devlette okuyan insan gibi normal insandır.

devlet okulunda reisi dinleyeceğine, yemekhanede kürtçe slogan atanları izleyeceğine, eline afiş sokuşturanlarla boğuşacağına, eğitim almak isteyen insandır.

bir insanın parasının olması onu piç, seviyesiz, gerizekalı ya da salak yapmaz. üniversite sınavı zeka ölçen bir sınav değildir. madem öyle;

bugüne kadar yüzlerce türkiye birincisi barındırmış, okutmuş devlet üniversitelerimiz, nerede buluşlarınız? aldığınız patentleriniz? nerede bilimsel araştırmalarınız? mit, stanford hanginizle ortak çalışmalar yürütüyor?
adam gibi ders çalışmayıp mecburen özel üniversiteye gönderilen adamın sıçtığı boka bakıp onu övmesi gibi bir şeydir.
uff bunlar oyle kotu oyle igrenc insanlardir ki. sumuklu bocegi ezip sonra uzerine iserler, o derece yaaaaneeee.
paranın karşılamayacağı şeyler vardır,sonuçta paralı da olsa okunmuştur,emek verilmiştir,fazla takılmamak gereklidir.

edit:ben paralı okumadım bu arada...
"Dunyada egitimin en pahali oldugu ulke amerika olmasi itibari ile amerikadaki butun ogrencilerin kendilerinden utanc duymalari gerekmelidir parali okuduklari icin" gibi bir cikarim yapacagim anda ama her ne hikmetse dunyada bilim ureten birinci ulkede Amerikadir diye ayikarak aradaki orantinin ters mi duzmu oldugu yonunde celisiler deryasina acilmama vesile oldu. bir insan parali da okuyabilir parasiz da. onemli olan hangi donanimlari kazanarak hayata basladigidir.

Sen kicini yirtip bogazicinden mezun olunca gidipte parali okuyan adamin yaninda calistigin zaman adam sana turup dese ki "ulan inek, yillarca okudunda ne oldu bak para bende, sen de benim yanimda calisiyorsun" dese acaba hayata baslarken sahip olunan avantajlar noktasinda cok mu asimetrik bir durum ortaya cikar?

Nedir yani ha parali okumussun ha parasiz. PArali okuyup bi baltaya sap olamayan ve hala babasinin parasi ile yasayan bircok arkadasim da oldu harc parasi odeyemeyen bircok arkadasimda. Muhim olan o insanin "kendi ozverisi ile" sosyal statusunde ne kadar degisiklik yapabildigidir.

Adam babasinin en buyuk ogludur, iki kucuk kardesi vardir, babasinin fabrikasina gider yardim etmek ve isi ogrenmek zorundadir, dershaneye gidemez, oss'ye zaman ayiramaz pek ve gider parali okur. Rahat okur. Sen simdi ondan daha mi zeki olmus oluyorsun?

madalyonun obur yuzunu kizgin ateste pisirip kaba etinize damga basacam onunla da empati yetiniz gelissin biraz.
devlet üniversitesinde okuyup işsiz gezen denyoların özendiği genel olarak zengin insandır. *
eğer iyi bir bölümde * * * okumuşsa hakkı olanı yapan insandır. zira bazı bölümlerin puanları özel üniversitelerde de yüksektir. tabi bu durumda övündüğü durum bölümünü bitirebilmesi olacaktır.
üniversite paralıysa da, diplomayı gene çalışarak almak zorunda olan kişidir.

hem özel üniversite var, özel üniversite var değil mi? nasıl ki, her devlet üniversitesi süper eğitim veremediği, her devlet üniversitesi süper prestijli olmadığı gibi.

genellenebilir bir konu değildir.
neyin ne olduğunu herkes bilir. övünmeyi hakeden de, haketmeyen de şıp diye ayırt edilebilir.
ne olduğunun farkında olan insandırda ayrıca sözde okumuş olup özde boş olan insan tipidir var böyle tipler sorsanız hiç birşeyden haberleri yoktur aralarında hakkını vererek okuyanları olduğu gibi okulu eylence olarak görenleride azımsanmıcak kadar çoktur. nokta.
sayelerinde "sozde okumus olup ozde dolu olmak" onermesinin, insanlari zekalari ile kategorize etme araci olarak okuduklari okul uzerinden tanimlama yapan hem sozde hem ozde dolu insanlardan gecilmedigini gorduk. su yanaginizdan bi makas alsam rahatlarim.
güncel Önemli Başlıklar