1. 1.
  sonsuz sayıda, sonsuz evrenler olabileceğini mutezil ekolüne yakın müslümanların reddetmesi mantıksızdır.

  çünkü siz çıkarımlarınızla yalnızca allah'ın varlığının sonsuzluğunun yoktan var edilemeyeceğini, varken de yok edilemeyeceğini, bu sonsuzluğun da bir eşi, benzeri, ortağı bulunmadığını doğruluyorsunuz.

  o halde cennet ve cehennem gibi, ama ebedi ödüllendirme ve cezalandırma gayesiyle yaratılmamış; yoktan var edildiği gibi, varken de yok edilebilecek varlıkların sonsuzluğuna hiçbir mantıksal gerekçeyle karşı çıkamazsınız.
  -2 ... ozgur demirtas in robotu
 2. 2.
  Yaratılan her şeyin bir başı sonu sayısı ve sınırı var. Allahtan gayrı kimse adedini bilmez.

  Yaradan ise zamandan mekandan şekilden suretten tasvirden hayalden ve sınırdan her nevi düşünce fikir ve tasavvurdan münezzehtir. Kulların idraki zatı zülcelâlini fehmetmekten acizdir.
  2 ... gazeloglu
 3. 3.
  yaratılan her şeyin bir başı ve sonu varsa cennet ve cehennem sonsuzsa demek ki allah dışında bir sonsuzluk varsa o ancak ve ancak yok edilebilir ve var edilebilir bir sonsuzluktur. bunu siz de kendi beyanlarınızla onaylıyorsunuz.
  https://www.uludagsozluk.com/e/41228978/

  değil hristiyanlık islam bile böyle akıl yürütmelere mani olmaz.

  yeni kavramlar geliştiremiyorsanız hristiyan teologları copy-paste etmekle yetiniyorsanız sorunu başka yerde aramayın.

  bu çıkarımlara varmak çok basit, deha ya da kaşif olmayabilirsiniz.
  ... ozgur demirtas in robotu
 4. 4.
  (Varsa) Paralel evrenler de Allahın yaratması dairesindedir ve bir şeyin sonsuza kadar devam etmesi, Allahın kararı ve izniyledir.

  Söz gelimi Allah biz insanlara karar verme anında emreder. "doğru ve yanlış anında özgürce seçimini yap" diye. Burada kendi emriyle bağlantılı bir özgürlük vardır. Karar verme anında evet özgürüz ama bu gene Allahın bir emri. Yani bağlı bir özgürlük.

  Dolayısıyla sonsuz cennetin bir sonu olmasa da, sınırsız bilgi ve hikmet sahibi, geçmişi geleceği bilen ve bizzat o anlar içinde olan Allah, herşey planı dahilinde olarak onu sonsuz şekilde yaratmıştır. Ve bu so sonsuzluk durumu tam olarak "Allah haricinde sonsuz birşey vardır" diye tanımlanamaz. Çünkü kendisi yaratılmış bir sonsuz şeyin varlığı kendinden değildir.

  Kaldı ki paralel evrenler tam olarak teori bile değildir. Şimdilik bilimsel gerçeği bulma çabasında edilmiş gerekli hayallerden birisidir sadece.
  3 ... insectoidzz
 5. 5.
  Paralel evrenleri basitçe şöyle anlatmak mümkün. Evrenin başlangıç ortamında yer çekiminin tersine işlemiş olabileceği bulunuyor. iddia değil, bulunuyor. Normalde yer itimi çeker ancak bu noktada itiyor. Bu da genişlemeye sebep oluyor. Bu genişleme göz açıp kırpma anından bile çok çok kısa süre içinde gerçekleşiyor. işte bu çok kısa süre içinde genişliyor, soğuyor, yıldızlar gezegenler ve her şey ortaya çıkıyor.

  Buna şişme diyoruz ve bu şişme aynı anda gerçekleşmiyor. Sürekli olarak yeni gezegenler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu da büyük patlamanın benzersiz olmadığı ve sürekli tekrarlandığı gerçeğine götürüyor bizi. Bu bilgiyi sicim teorisi ile birleştirince ortaya çıkan şey paralel evren. Sonsuz sayıda evren karşımıza çıkıyor. Paralel evrenler kısaca bu. Sonsuz sayıdalar ve bugün her birimizin o evrenlerde farklı yaşamı olma ihtimali bu sonsuzluk nedenli çok büyük.

  Konunun islam ile ilgisi yok ancak konuyu müslüman olarak incelediğimiz zaman paralel evrenleri reddetmek mümkün değil. Allah'ı insanlaştırıp kısıtlayınca tüm bunlar fazla gibi geliyor ama Allah insan kadar basit bir varlık değil. Adaletinden emin olan Allah paralel evrenleri yaratmış ve her evrende kuluna farklı bir yaşam hakkı tanımış olabilir mi? Olabilir.

  Eğer olmazsa Allah'ın adaletinden bahsetmek mümkün değil çünkü. Tek bir hayat son derece adaletsiz. Hiçbir insan tek bir yaşam sonrası sonsuz hayatını nasıl yaşayacağını belirleyemez. insan gibi kusurlu ve kırılgan bir canlı 20,30 ya da 80 yıllık hayat ile cennet ya da cehennem elde ediyorsa islam son derece aptalca bir din demektir. Fakir ve zenginin, sağlıklı ve hastanın, 20 yaşında gençle 50 yaşında yetişkinin hayata bakış açıları farklıyken paralel evrenler gerekli.
  ... parmak maymun civcivi