bugün

bir zamanlar askerliğini yapmayana kız bile verilmeyen bir ülkede, para verip askerlikten kaçan bir hanımevladını adam yerine koymaktır.
(bkz: paraya tapmak).
(bkz: işler tersine döndü).
(bkz: maneviyat öldü).
(bkz: nonoş bir nesil yetişiyor).

edit:

ulan askerde temel eğitim veriliyor zaten. 15 ay fazla sadece. herkes (kısa dönem mezun işçi amele) en fazla 5 ay yapmalı. ama kesinlikle yapmalı. bu ülkenin vatandaşıysan savaşmayı öğreneceksin. öğrenmiyorsan nonoşsun topsun işte. bunun başka bir açıklaması yok.

not: 10 daire 2 kocaman dükkan kirası alıyorum ve babam fabrikatör amk. heh oldu mu hoşunuza gitti mi? konunun fakirlikle zengilikle alakası yok. ya da her askerlik yapan adamdır diye bir kaidede yok. işinize geldiği gibi bulandırmayın amk.
askerlik yapmış birisi olarak. Adamdan sayılmasada akıllı biri olarak sayılabilir.
para vermeyip gidip 15 ay askerlik yapan herkesi adamdan saymaktan daha hallicedir.

kıskanmayın olum.
parası var yapıyo işte.
siz yapamıyosunuz diye bok atmaya çalışmayın, sizinde içiniz gidiyo aslında bilmiyomuyuz.

patates soymakla, şınav çekmekle kimse vatanı kurtarmıyo, bunu yapmayanda vatan haini olmuyo.

geçiniz efendim geçiniz.
30000tl bulamayan adamın kendini adam sanmasından daha iyidir.
30000tl si olan yaşasın, olmayan zaten adam değil onlar siktirsin gitsin ölsün diyen kişilerle aynı zihniyete ve karaktere sahip olmaktır.
yanlıştır, önemli olan para vermeden askerlik yapmamaktır.
bunu söyleyen adam askerliği ne olarak yapmış ki gi joe falan mı?

siz bana ülke için, millet için canını defalarca tehlikeye atan insanlar neden silivri'de onu söyleyin, ben 36 ay da yaparım askerlik çok istiyorsanız.
Sen yasayı çıkaranları adamdan say, yasal hakkını kullananları aşağıla. Böyle bir hak tanınmışsa kullanmak en doğal hakkıdır. Paralı askerlik yapılması doğru mudur, bu tartışılır.
(bkz: vicdani ret)
ha askerde yatmış ha evinde yatmış. versin parayıda en azından şehit ailelerine bi yararı dokunsun.
hükümetin bu kadar aç varken ne de olsa birileri askerlik yapmak zorunda kalır diye düşünmesinin sonucu. he asıl şeyi unuyordum az daha;

(bkz: para)
sayıp, saymamak görecelidir bittabi.

kücük bi terör olayında götünün köküne kadar ucuklayanlar halen daha vicdanı red olayından bahsediyor. sınır bölgelerinde namlu ucunda yaşayan askerlerin durumlarından bi haberler. askerliğini yapıp, şehit olan mehmetciklerle aralarında fark olması gerek tabiki..

nazarımda sokak köpeğinden farkları yoktur.. tabiki zaruri sebepten dolayı gidenler bu kategoriye giremez bile.
vicdani reddi savunmaktır. behzat ç. den bir alıntı yapacak olursak;

(bkz: vicdanını sikerim lan senin)
karşıt görüşte olan yazarların bahane sunarken yönelttikleri bazı soruların cevaplarını (#15852953) entry kapsamaktadır. askerlikte yatmak, askerliğini ne olarak yapmış vs. gibi.
15 ay yaptık ne oldu, para ile olsa bende yapardım kız vermeyende vermesin.
Adamlıkla alakası yoktur, bedelli olayı devletin milletten para koparmak için çıkardığı bir şeydir ama haksızlıktır, parayı veren askere gitmez, terörle yüzleşmez, çatışmaya girmez biraz daha uzatırsak para veren şehit düşmez gibi ve daha da uzatabileceğimiz bir yorum çıkar ortaya. Sivilde kim nasıl yaşarsa yaşasın ama devlet önünde herkes eşit olmalı.
güncel Önemli Başlıklar