bugün

umumiyetle kullanıyorum bu cümleyi. napolyon'la alakası yok aslında. bugün herkesin taptığı, bir tür full powered system, overdose bir tanrı olan sevgili paranın, karşısında duran ve aslında ondan başka da başka bir tanrının olmadığına iman ettiğimiz allah'tan istenen bir duadır bu.
ama gel gelelim,

zaman kötü, millet paraya taptığının yarısını allah'a tapsa, sorun kalmayacak ya, neyse.
uzun zamandır görüşmediğim afet-i devran hatun, büyüklerini ziyaret için ankara'ya geldi. klasik, sıkıcı ankara muhabbetleri başlayınca konuyu başka yöne çekmeye çalışsamda laf dönüp dolaşıp istanbul'a geldi. mevzu o kadar uzadı ki yanımıza birkaç kişiyi de alıp istanbul'a gitmeye karar verdik. en başta kalabalık gideceğimiz için arabayla gitmenin mantıklı olacağına karar verdik ve ona göre organizasyon yapıldı. yola çıkılacak gün, kalınacak yer, gidilecek yerlerin hepsi ayarlanmışken arabada çıkan bir problemden dolayı arabayla gitme işi suya düştü. ne olduysa ondan sonra oldu işte. istanbul'a gitmek için can atan zibidi karı kendisinin tünel fobisi olduğunu, otobüsle gidemeyeceğini söyleyip vazgeçti. arabayla gidersek de o tünelden geçeceğimizi söylesemde bir kulağında girdi diğerine bile varmaya gerek kalmadan yine aynı kulağından çıktı. neymiş efendim arabayla daha hızlı geçermişiz bişey olmazmış o zaman. al bak güzelim bu benim külahım buna anlat sen derdini. senin asıl korkun tünel değil, vereceğin 60tl otobüs parası.
muhtemelen fakir bir insanın ağzından çıkan söz.

mesela ben zengin ve süpersonik bir insan olduğumdann para para para! deyip kesiyorum, napolyon hesabı işte banka kasam! böyle parası olmayan insanların enginleri eleştirmesi yok mu? deli ediyorlar beni dolarsız kalayım!
Türkçesi "para var mı para?" dır.Bu soruyu soran kişi kendine napoleon bonaparte'ı örnek almış bir Fr(v)ansız'dır.
cinsiyet bakımından uyuşmasa da (bkz: maldanmadam).
ekmek teknesindeki ''heredot cevdet'' karakterinin kahve ahalisine napolyon'un otobiyografisini anlatırken sarf ettiği söz, lanetleme. parasızlıktan dert yananların hislerine tercüman olmuştur.
derbeder birey söylemi ki 2012 dünyasında karşılaşmak mümkün.
Benim gibi fakirlerin sürekli ettiği beddua. Keşke bir işe yarasa.