bugün

gerile gerile "türk'üm" diyip de ay yıldızlı formayla maça çıktığında patates çuvalı gibi yıkılan uyuşuklardan olmadığı için taktir edilesi kişidir. iyi yapıyordur türk milli takımında oynamayarak.
elinde patlamistir. zira havasi gitgide sonuyor. eger turklugu secseydi belki bu kadar populer olmazdi ama az vergi cok gelir felsefeli turk liginde daha cok para kazanirdi.
para vermeselerdi yine almanya'yı seçecek olan oyuncudur.

adam almanya'da doğmuş, bütün hayatı almanya'da geçmiş, tek kelime türkçe bilmiyor, bütün hayatını orada kurmuş, oranın akademilerine yetişmiş, futbolu orada öğrenmiş. şimdi çıkıp türkiye'yi seçse asıl ihaneti almanya'ya yapmış olmayacak mıydı? adam ailesinden biri türk diye bütün türklerden küfür yemek zorunda mı?

hadi empati yapamıyorsan yardım edeyim. düşün ki baban amerikan. sen de futbolcusun. türkiye'de doğup büyümüşsün şu anki gibi, burada top oynamışsın, tek kelime ingilizce bilmiyorsun. bi anda çıkıp ben amerikayı seçiyorum desen senin görüşüne göre asılman gerekir.

biraz mantık.
göreceli bir iddiadır. gelgelelelim, ne yani tüpçünün sikindirik federasyonuna bağlı dengesiz takımda mı yer alacaktı.
türk olduğu bile şüpheli olan futbolcudur.

iddiaya göre "Hocaefendi Hans Möller isimli Alman topçuyu keşfedip ve hizmet okullarında ona "Mesut Özil" ismini vermiş."

diğer bir iddia "Almanya Gana maçında golü atan Ganalı Ayew, hizmet okullarında yetişmiş 2006 Türkçe Olimpiyatlarında da "Gülüm Benim" şarkısını söylemişti."

https://twitter.com/furuatanvi
zamanında bu ülke mesut un ailesine iş ve ekmek parası bulabilseydi mesut almanyalarda oynamak zorunda kalmazdı.
Doğru seçim yapan futbolcudur. Türk milli takımını seçip ne yapacaktı? fatih terimle sörvayvıra gidip acunla geyik muhabbeti mi? adam kendini sergiledi dört yıl önce ve dünyanın en iyi Kulüplerinde oynadı, oynuyor. bu başarısını almanlara ve disiplinlerine, futbol kültürlerine ve eğitimlerine borçludur. hayatında iki yıla bi trye tatile giden biri neden sırf babasının memleketi olduğu için Türk milli takımını seçsin? ki bu adamlar zamanında mesutu istememisler. Bazı insanların hiçbir zaman anlayamayacagi bişey bu. para için seçmedi bu adam alman milli takımını. zaten yeterince parası var. Akıllıca davrandı. her iki tarafta karlı oldu.
Ya ne olacaktı? Türk milli takımını seçip, ne bir dünya kupası ne de avrupa şampiyonası görmese miydi? Bu tarz durumlarda artık vatan millet sakarya durumları kalmadı dostlar. Mesut Özil, türk milli takımını seçseydi sadece bir kulüp futbolcusu olarak kalacaktı. Ama şuanda uluslararası turnuvalarda boy gösteren bir milli futbolcu aynı zamanda.

Bence bu noktada eleştirilmesi gerekilen mesut özil' in kendisi değil, federasyon olmalı. Almanya' nın Fransa' nın ve son dönemlerde ise Amerika Birleşik Devletleri' nin sadece milli takıma oyuncu kazandırmak için tiril tiril dünyayı gezen scoutları var. Bunlar göz önünde bulundurulmalı, hele ki birde bizim ' gurbetçi' dediğimiz cevherlerimiz avrupanın dört bir tarafında iken. Nice yetenekli gençler federasyonun ilgisizliğinden dolayı belçika, almanya, fransa ve ingiltere milli takımlarını seçtiler, allah bilir.

Edit: ne cok milliyetci varmis la sozlukte, huyunuz kurusun.
dünyanın en zavallıca ve sığ tespitlerinden biridir. sadece ergenlerin düşünebileceği bir durumdur. ulan adama bu ülkenin ne katkısı olmuş. orada doğmuş, orada büyümüş, alt yapısını orada almış, kendini orada geliştirmiş, her şeyi orada öğrenmiş, almanlar bu adama maddi manevi yatırım yapmışlar. ee sonra ne yapacak; hadi bana eyvallah ben türkiye forması giyiyorum diyeek he.
kusura bakmayın da kimse başkalsını kendisi gibi geçmişini satacak kadar şerefsiz sanmasın. yediği ekmeğe, aldığı eğitime saygısı olan adamdır.
vay anasını ya; adamlar yakalayacak, pişirecek, tabağa koyacak biz yiyeceğiz he. ulan bir dünya kupasına bak önce; avrupa takımalrının almanlar, italyanlar ve ispanyollar hariç alayı siyahi. ne işi var bu adamalrın diyen mi var. kaldı ki saydığım bu 3 ülkedeki ırkçı zihniyette malum olmasına rağmen hepsinin kadrosunda da yabancı futbolcular var.
ispanyollukla alakası olmayan diego costa bile ispanya forması giyerken, kardeşi gana forması giyen boateng almanya için mücadele ederken, afrika nın en derin yerlerinden gelme balotelli italya için ter dökerken, isviçre,fransa, belçika v.s. gibi takımalrın kadrolarının yarısından fazlası afrikalı iken sen ne anlatıyorsun.
Para için değildir çünkü mesut hiçbir zaman Türkiye'de para kazanmamıştır. Olsa olsa kariyer diyebiliriz ancak bu adam almanya'da büyümüş oranın kültürü ile hemhal olmuş yani ne bekliyordunuz? Hayir nuri Şahin seçti de ne oldu? Oturuyor şu an evinde. Yapmayın gençler, adil olun.

Hayır brezilya halkının diego costa'ya tepkisi yine neyse ikisi de büyük takım ama mesut örneği gayet absürd.

Saçma önerme.
kendisine futbol disiplini veren kendisini yetiştiren kendisine 22 yaşında milli takımda ilk 11de oynama fırsatı veren tarafı seçtiği için aklı sineklerle yarışan andavalların eleştirmeye çalıştığı oyuncu.
bu başlığın zaten hangi kafayla açıldığı başlıktan belli.
"tabiki getirisi olan ve daha prestijli takımı seçecek" diyen dallamaları ortaya cikaran başlık.
Yav he he hatta aynı tarife Kostas Mitroglu içinde geçerli karaman topraklarından c vitamini almış adam gidip yunan milli takımında oynuyor püüüüüüüh.

Edit:Bunu eksileyen neden eksiledi anlamadım gerçekten, ya ironiye aşina değilsiniz yada dünya görüşünüzde bir bozukluk var özil almanyanın yetiştirdiği, parlattığı bir adam gelipte türkiyede oynaması için sebep yok oynamaması için ise dünya kadar sebep var

(bkz: nuri şahin)

Kostas mitroğlu mevzuna gelince kendisi karaman türkü bir ailenin çocuğu olmakla beraber bu arkadaşlar hristiyan oldukları için rum muamelesi görüp techir ettirilmişlerdir.
beyin fakiri ve gerici argümanlara dayanarak profesyonel bir sporcuyu neredeyse vatan hainliğiyle itham etme potansiyeline sahip barzoları görmemize vesile olmuştur.
türk milli takımını seçtiği takdirde mesut özilin fakir kalacağını zanneden yazar yorumu. (bkz: bu balıklar suda nasıl nefes alıyor amk)
ne yapsaydı? yerinin garanti olduğu almanyayı seçmeyip daha macaristanlı grupta ilk ikiye giremeyen takımı mı seçseydi?
12 senedir dünya kupasına çıkamayan milli oyuncularımızdan daha türk dür. kendi takımların da it gibi koşturan futbolcular, milli takıma gelince bir dahaki maçta rezil olmamak için topu kasten dışarıya atıp kart cezalısı olacak kadar da düşük karekterde olabiliyorlar. bu mu türklük. el yetiştirir bel yetiştirir, adam hiç olmazsa türk aileden gelmiş birisi olarak gol attığı zaman keyiflendiriyor.
Mesut türk kökenli bir alman dır ötesi yok bir daha altını çizelim alman. Mesela ismini özıl yazdırır ö almanca da var diye i ama ı dır. Bunu dedim diye onu savunmuyorum, elin almanına ihtiyacımız yok. Schweistiger neyse özıl de o dur gözümde.
eskiden bende mesut özil'e kızardım ama insan zamanla anlıyor. ben olsam bende almanya milli takımını seçerdim. orada doğman, yetişmen, kültürüyle büyümen faso fiso bu değil. ben kendimi düşünürdüm ve bakardım türkiye milli takımı ölmüş. hiç bir disiplini, felsefesi, futbol kültürü yok. saha dışı olaylar alabildiğince futbolun önüne geçmiş. 40 yılda bir dünya kupalarına, ondan biraz da hallice olarak 12-16 yılda bir de avrupa kupalarına katılan türkiye mi yoksa her turnuvanın en büyük favorilerden biri olan almanya kadrosu mu?

bunu en ağır milliyetçilerden biri olarak söylüyorum. zira milliyetçilik futbolla ölçülmez.
o gözler almanya'dan başka yerde iflah olmaz.
bilmeden yorum yapanları bir kez daha gösteren futbolcudur. fatih terim'in kendisine milli takıma alırım ama forma için garanti veremem o kadar iyi değilsin tutumu yüzünden seçmiştir. para için milli takım mı seçilir amına koyayım?
mezut özil milliyetini satmamıştır. çünkü milliyeti almandır. amk bunu kabul etmek bu kadar mı zor?
güncel Önemli Başlıklar