bugün

görsel
amına koyayım bilsem ki 6 bin liralık maaş için hayatınızı sikmiyorsunuz bunu kabul edebilirdim. ama kabul edelim... para her şeydir. elbette avunmak, bunu reddetmek de bir yöntem ama gerçekleri değiştiremezsiniz. birkaç şeye açıklık getirmek istedim:

- para ile saat satın alabilirsin ama zaman satın alamazsın. (yanlış)

kendine hizmetçi tutarsın zamandan tasarruf etmiş olursun en basiti. bahsedilen şey hayatsa sağlıkla ilgili problemlerini para ile daha rahat çözersin. kalan zamanlarını paran ile daha iyi geçirirsin. hem parası olmayan adam daha uzun yaşıyor gibi bir durum da yok ne yazık ki...

- para ile yatak satın alabilirsin ama uyku satın alamazsın. (yanlış)

para ile güzel bir yatak alırsın ve osura osura uyursun. hem parası olan adamların daha rahat uyuduğu ortada. parasız adam uyuyamaz, aklına kira gelir, faturalar gelir. iyi bir koruma sistemi, kasa ve banka hesapları bunun için var.

- sen para ile kitap satın alabilirsin ama bilgi satın alamazsın. (yanlış)

parayı bastırınca gider uzmanları karşında dansöz edersin. hem para varken ne yapayım kitabı? gider birine para verir okuttururum. özel üniversiteleri de görmek lazım... para bilgiyi nasıl ayağınıza getiriyor!

- sen para ile doktora gidebilirsin ama sağlık satın alamazsın. (yanlış)

bundan az önce bahsettim. ulan insanlar böbreğini satıyor para için siz halen sağlık satın alamazsınız diyorsunuz. parasız adam gamdan, dertten ölür gider be ahahaha. bir de sağlık alınmazmış. özel bir hastaneye gitmediniz mi hiç?

- sen para ile rütbe elde edebilirsin ama saygı satın alamazsın. (yanlış)

en saçması belki de bu... parası olan adam saygı görür günümüzde. parası olmayan adam ise ancak göstermelik bir saygınlık. örnek de şu olsun: öğretmen bir adam en fazla saygı duyulan bir öğretmen olur... ama bir iş adamının çok fazla parası varsa çevreyi sikse bile saygı görür. gider başbakanınla bile o görüşür.

- sen para ile seks satın alabilirsin ama sevgi satın alamazsın. (yanlış)

ya siktirin gidin harbi... sanki günümüzde sevgi, aşk vs. kaldı da bir de bu polimlere girişmişsiniz. parası olan adam şakıcıdır, tatlıdır... hadi kızlar, itiraf etsenize! rahat yaşatan bir erkek sevilesi değil midir? hem para olmadan aşk oluyor mu? en fazla 2 ay öpüşürsün durmadan. sonra faturalar gelmeye başlar. aşkına içini boşaltıp özüne sövmüş bir nesil buna inanıyor mu? yazık cidden.

gerçekleri ben belirlemedim. tekrar ediyorum para her şeydir. çok paran varken güzel bir evde oturup manzara eşliğinde viskini içerken de mutlu olabilirsin. para salt mutluluk değil belki ama mutluluğun temeli. sistem böyle azizim, dediğim gibi gerçekler bunlar ne yazık ki...