bugün

sefaletin gözüne vurmuş, sefaletten her gün yeşil mercimek yiyen insanın avuntusudur. bir gün 2 lirası olursa kes abicim yağlı yerinden diyecektir. salatasını dökmeden yemeğe çalışacaktır ki tavuğunu dökemez zaten, tavuk ekmeğin içinde dökülecek kadar yoktur. olsun ama o tavuk dönerdir. tavuk döner candır, kandır.
seçim şansı olan insandır. virgül kullanmayı da biliyorsa her türlü doyar.
para bulunca tavuk, döner yiyecek olan insan.

(bkz: oku adam ol baban gibi eşek olma)
öğrencilik yıllarımızda memleketten üç kuruş para geldiğinde yaptığımız eylemdir efendim. evet para bulunmuştur ve karın bir güzel doyurulacaktır.
sonradan öfkeli not: evet arkadaşım sefillik içindeydi öğrenciliğim. evde memleketten çuvalla gelen patates vardı ve akşam olsun eve gidelim de patates yiyelim diye beklerdik. patatesin her türlüsünü yaparım. çünkü cebimizde dışarıdan karnımızı doyuracak paramız olmazdı. ev dediğim de konya'yı bilenler için söylüyorum konya aydoğdu semtinde toprak bir evdi. iki odalı omasına rağmen odanın biri çökmek üzereydi ki duvarı 30 cm içe eğilmişti. her ne kadar daha sonra kendimiz çalışıp durumu biraz olsun kotarsak da uzunca bir dönem bu şekilde yaşadık. şimdi soruyorum ulan dengesiz senin eksin ne için. biz para bulunca tavuk döner yerdik dedik. sen ballı kaymaklı yaşamış olabilirsin. lakin bu eksinin sebebini açıkla görelim.
Ayran da içerse ne mutlu ona.
(bkz: ben)
Küçük şeylerle mutlu olabilen insandır.
istanbul avrupa yakasındaysa para bulmasına gerek olmayan insandır.

gelsin birlikte yiyelim. parası olunca o da bana ısmarlar.

öldü mü lan insanlık?