1. 1.
  Papa 16. Benedikt, tarihte Hıristiyan dini adına şiddet uygulandığını kabul etti.
  talya'nın Perugia kentine bağlı Assisi Beldesi'ndeki bazilik kilisesinde, farklı inançlara mensup yaklaşık 300 dini lider önünde konuşan Papa, "Bir Hıristiyan olarak bir noktayı belirtmem gerekiyor: evet, doğrudur, tarih boyunca şiddet, Hıristiyan inancı adına da uygulanmıştı. Bunun utanç verici birşey olduğunu kabul ediyoruz." dedi.

  Hürriyet'in haberine göre, Papa adını anmadı; ama uzmanlar, "utanç verici" şiddetten kastedilenlerin başında Haçlı Seferleri'nin bulunduğunu belirtiyor. Önceki Papa 2'nci Jean Paul'ün 1986 yılında başlattığı inisyatifle gelenekselleşen "Dünyada barış ve adalet için diyalog ve dua günü" 25'ncisi olan toplantıda 16'ncı Benedikt, 2'nci Dünya Savaşı'nın patlak vermesineyse "Tanrı'dan uzaklaşılmasının bir sonucu" olarak değerlendirdi.

  istanbul'da bulunan Rum Ortodoks Kilisesi Patriği I. Bartholomeos da toplantıda "Ortadoğu'daki Hıristiyan cemaatlerinin giderek daha da izole edilmesini endişeyle izliyoruz" dedi. Assisi'deki toplantılarda Müslümanlar adına söz alan Uluslararası islam Alimleri Konferansı Genel Sekreteri Hasyim Muzadi ise dünyada birçok farklı dinin, geniş kitleleri bağlayan dinlerin altında ezildiğine dikkat çekerek, "Dünya dinlerinin liderleri için, yerel dinlere, diğer inanışlara olan saygı ve ilgiyi göstermenin vakti artık geldi" şeklinde konuştu.

  alıntıdır.
  kaynak:
  http://www.rotahaber.com/...ddet-itirafi-_220169.html
  ... selika
 2. 2.
  papanın en büyük itirafı ben ''müslümanım'' demesidir.
  (bkz: allah-u ekber)
  1 -1 ... caps lock
 3. 3.
  papanın en büyük itirafı kutsal simgeleri olan hac işaretinin anlamını bilmediğini söylemesidir. (#1)
  1 ... ukala prenses