6

 1. 1.
  bu günlerde her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan oluşum.
  #637957 :)
 2. 2.
  (bkz: turan dan bozkurt a)
  #637961 :)
 3. 3.
  turancılık olarak da nitelendirilen ırk temelli ideolojidir.
  #637968 :)
 4. 4.
  Osmanlı Devleti'nin kurtuluşunun islamcılık ve Osmanlıcılıkla mümkün olamayacağını, kurtuluşun ancak Türk unsuruna dayanmakla mümkün olacağını kabul eden bir fikir akımıdır. Ziya Gökalp'in temsilciliğini yaptığı bu görüş de kendi içinde uzak ve yakın Türkçülük diye ayrılmaktadır.
  #1280255 :)
 5. 5.
  osmanlılarda 2. meşrutiyet döneminde etkisini göstermeye başlamış düşüncedir. asya'daki türkleri bir çatı altında birlşetirmeyi öngörür. mamafih türklerin çok geniş kıtalara yayılması ve aralarındaki bağın kopmuş olması gerekçeleriyle sadece düşünce olarak kalmış, hayata geçememiştir.
  #2343260 :)
 6. 6.
  yayılımcı türkçülük'tür kendileri. namı değer turancılık. 2. meşrutiyet dönemi en azılı dönemidir. ismail türüt ve ozan arif bunun artçılarıdır.

  türk ve islam güneşi
  batmaz karadenizde
  #2872032 :)
 7. 7.
  halihazırda bulunan türk devletlerin ve toplulukların bir arada ortak kültürle yaşamasını savunan görüş, çoğu kez yabancı kökenli "pan" ön ekinin yanlış biçimde getirilmesi ile doğru olarak anlatılamamıştır, ya da anlamazlıktan gelinmiştir.

  en basit hali:

  zaten türk olanların bir araya gelmesi ile sürgünlerle, işkencelerle, katliamlarla, zorbalıkla özdeş bazı malum yaptırımlar arasında dağlar kadar fark vardır.

  anlayana...
  #2872091 :)
 8. 8.
  +merhaba ben pan
  -merhaba bende türkizm.
  +memnun oldum
  -bende
  +ya bak sana ne diycem
  -söyle bakalım neymiş
  +biz birleşsek tam süper olacak
  -bi aralar uğraştılar hatırlamıyomusun.hatta milletin meclisine silah sokup basbakana suikast düzenlediler
  +olmaz diyosun yani
  -nasip..
  #4525685 :)
 9. 9.
  fransız ihtilali sonucu hareketlenmeye başlayan milliyetçi düşüncelerin biraz geç kalmış bir türk versiyonudur. osmanlı devletinin dağılma döneminde etkili olmaya başlamış, 1. dünya savaşı'na giriş sebeplerinden de biri olmuştur. tüm türk topluluklarını tek çatı altında toplama fikri ışığında kafkasya cephesi'nde sanırım büyük bir hüsranla karşılaşılmıştır. orta asya dan adriyatik denizine gibi sloganlarla hala varlığını sürdürmeye çalışsa da bence gereksiz ve boş bir çabadır. hem öbür türki devletler isteyecek mi türkiye egemenliğini diye de bi sormak gerekir.
  #4805140 :)
 10. 10.
  tarih derslerinin vazgeçilmezi.

  (bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler)
  #4805228 :)
 11. 11.
  bir devlet ölmeye yakın bazı adamlar çıkmış meydane. hepsi birbirinden merdane. bu böyük devlet adamları ortaya teoremler atmışlar. demişler ki biz bir şey yapalım 600 yıllık osmanlımızı kurtaralım.
  önce biri demiş ki efenim balkanlar isyanlarda gelin onları da birleştirelim, kaynaşalım. 72 milletten insanları besleyelim (bkz: osmanlıcılık)
  bu fikir kabul edilmiş edilmesine lakin birileri istemezük diye bagırmaya başlayıp kendi devletlerini özerkte olsa bagımsızlıklarını ilan edi ediveemişler..
  hal böyle olunca yüce divan toplanmış ve bu sefer kaldık biz kendimize. ne yapak ne edek düzeltek. biz varız bir de araplar. aha işte islamiyet güneşinde birleşelüm ey devletlüm. buyrun size (bkz: ümmetçilik)
  lakin araplar ingilizlerle işbirliği yapıncaaa yüce divan yılmış ve demiş ki; türk kanını kullanmanın zamanıdır devletlüm. dünyanın tüm türkleri birleşelüm!! * * (bkz: turancılık)

  ayrıca pan 'ın kelime anlamı birleştirmektir. kelime yapısı olarak türkleri birleştirmek'i de buradan anlayabiliriz.
  #4886528 :)
 12. 12.
  atatürk'ün hiçbir zaman itibar etmediği hayalperest ideoloji.
  #8039028 :)
 13. 13.
  asdasdasdsada
  #8309427 :)
 14. 14.
  (bkz: pankürdizm)
  (bkz: yaran yanlış okumalar)
  #8309440 :)
 15. 15.
  turancılık değildir. türkçülüktür. turancılık ural-altay kökenli kavimlerin birleşmesini öngörürken, türkçülük yani pantürkizm türklerin birleşmesini öngörür.

  bu ise yalnız türk dünyasındaki milliyetçi partilerin iktidara gelmesi ile mümkün olacaktır. sovyet komünizminin getirdiği onca şeye rağmen orta asya türklerinde türk milliyetçiliği yeniden yaygınlaşıyor.

  türk soylu türk olan herkeste islamcılık ve komünizm gibi hastalıkları bırakıp bu birlik için uğraş vermelidir.

  ayrıca atatürk'ün hiçbir zaman itibar etmediği görüş deyip atmak son derece yanlıştır. atatürk'ün yaptığı faliyetler ve söylevlerine bakarsak atatürk elbetteki türkçüdür.
  --spoiler--
  bizim devlet hayatımızda bilindiği gibi osmanlı siyaseti, gayri mütecanis unsurlardan ve maddelerden meydana gelmişti. bunlardan bir harita yapmak mümkün olmadığı için osmanlı siyaseti yerine yeni bir siyaset çıktı. o siyaset, millî siyaset, türkçülük siyasetidir.
  --spoiler--
  --spoiler--
  ben her seyden önce bir türk milliyetçisiyim. böyle doğdum. böyle öleceğim. türk birliğinin, bir gün hakikat olacagina inancim vardir. ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyalari içinde kapayacağim. türk birligine inaniyorum, onu görüyorum. yarinin tarihi, yeni fasillarini türk birliğiyle açacaktir. dünya sükununu bu fasillar içinde bulacaktir. türk'ün varligi bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, günes ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek
  --spoiler--
  mustafa kemal atatürk, 1930, kırklareli
  #9277312 :)
 16. 16.
  En azından bugün için mümkün olmayan ideolojimsi..

  işim gereği bazı orta asyalılarla temasım oldu. Bize en ufak bir ilgi duymuyorlar. Haydi bizi geçelim, birbirlerini de sevmiyorlar. ne kırgız türkmene güveniyor, ne kazak özbeğe. aynı bütünün parçaları olduklarına dair bir algılamaları yok.

  hepsi ruslara, rusyaya, rus kültürüne çok büyük bir ilgi ve hayranlık duyuyor.

  folklorik bazı öğeler benzeşiyor tabii, fakat hayata genel bakışları bizden çok, çok farklı.

  azeriler istisna. (bazı) azerbaycan azerilerinin türkiye'ye ilgisi var. fakat türkiyeden yedikleri bazı kazıklar canlarını acıtmış. iran azerileri ise türkiye'ye tamamen ilgisiz.

  bize gelince, türkiye'de devlet dışındaki iki baskın ideoloji, yani dinciler ve entel sol, pantürkizme karşıdır. dincilerin genel ilgisi araplara, solcuların avrupayadır. iki ideoloji de nefret ettikleri kemalist / devletçi ideolojinin değirmenine su taşıyacağını düşündükleri pantürkizmi sevmez.

  Bütün bu söylediklerim uluslararası toplantılarda rahatlıkla görülebilir: Ortaasyalılar ruslarla takılır, iran azerileri iranlılarla takılır, türkler ise meşrebine göre araplarla ya da (eğer aralarına alırlarsa) avrupalılarla takılır.

  bu şartlar altında pantürkizm mümkün değildir. fakat bir saniye için mümkün olduğunu düşünelim. bunun türkiyeye ve insanlığa ne faydası olacak? ülkemizin kaynaklarını muğlak siyasi maceraların peşinde koşarak harcamak yerine teknolojide, bilimde imrenilen ülke haline gelmeye harcamak daha akıllıca değil mi?
  #9277957 :)
 17. 17.
  öncelikle türk dış politikası yönetimini badem bıyıklı teslimiyetçi zihniyetten kurtarılarak başlatılması gereken hareket.
  #9429508 :)
 18. 18.
  o dönemde başına pan eklenerek oluşturulan çok fazla ırk ütopyası olmasından ötürü bizimkilerin her zamanki dünya özentiliğidir.
  #9429607 :)
 19. 19.

  #9429632 :)
 20. 20.
  (bkz: kızıl elma) diğer panlar için örnek: (bkz: panslavizm) (bkz: panislamizm)
  #9429648 :)
 21. 21.
  (bkz: pancake)
  #9429657 :)
 22. 22.
  Türk düşmanlarının karşı olduğu bir fikir akımıdır.
  #9533864 :)
 23. 23.
  tüm türkler arasında çok eskiden beri olan ideoloji. çoğu türk hükümdarlarının amacı tüm türkleri aynı devlet çatısı altında toplamak olmuştur. son gerçekleştiren ise timur dur.
  kısacası fransız ihtilali ile ortaya çıkmış milliyetçi bir akım değildir. türklerin her zaman kalbinde yatan bir ülküdür.
  #10067947 :)
 24. 24.
  asiri radikal turk yada oz ama oz-turk insanlarin yani (bkz: panturkist) lerin benimsedigi ideoloji anlamina da gelir. Kesinlikle hicbir farkli esinti tasimayan, %100 turklugu ve turkculugu destekleyen orf,adet ve kultur bakimindan da turk ve turk gelenekleriyle bezenmis onemli bir dusuncedir . ayrica Kendi dini, kendi dili, kendi alfabesini kullanan yada kullanilmasini dusunen, islamiyetle yada bilimum diger dinlerle hic bir iligisi olmayan, goktanriya inanan, atalarinin yasadigi gibi onur ve erdemi ozumsemis, gururu'nun asla satilik olmadigi insan turunun benimsedigi ideolojidir ...
  #11321312 :)
 25. 25.
  aslında araştırılırsa kökeni mu kıtası'na kadar dayanır.
  #13998406 :)