1. 1.
  pandora kutusunun içinde kalan son kötülük umuttur ve bu yüzdendir ki insanlar umut ettikçe acı çekerler.
  4 ... gosen
 2. 2.
  (bkz: pandora nın kutusu)
  2 ... bikereindiroeli
 3. 3.
  konuyla ilgili çok çeşitli efsaneler vardır. bir diğeri yukarda anlatılan ile benzeşen başka bir öyküdür. zeus pandoraya bir kutu verir ve saklamasını salıkverir. kutunun içinde kötülük, iyilik, güç, zenginlik, acı...v.b. hayal edilebilecek herşey vardır. pandora merakına yenik düşüp kutuyu açar ve herşey serbest kalır. kutunun içinde ne varsa gider bir insanı bulur. güç bir kişiye zenginlik bir kişiye, kötülük bir kişiye yapışır kalır. oysa zeus bunları eşit olarak dağıtmayı planlamaktadır. zeus geri geldiğinde kutu da sadece umudun kaldığını görür ve bütün insanlara eşit olarak dağıtır. bu yüzden insanın bir türlü vazgeçemediği illüzyon, en büyük güç ve zayıflık kaynağı olan umut herkeste vardır.
  3 ... gnchkkc
 4. 4.
  bir kitabevi ismi.
  1 ... nanosinano
 5. 5.
  Küçükken kardeşime babamın japon pazarından 1 tlye aldığı kutudur. hala evin kenarında durur. üstünde sim filan var böyle cicili bicili birşey ama ne zaman elimi atsam yamuluyor, içinde ne olduğuna gelince tabikide sik yok. ne olacak ulan bir kızın saç tokası lastik filan o kadar.
  3 ... falcata
 6. 6.
  (bkz: kuku)
  1 ... soul forged sin
 7. 7.
  Yeşim ustaoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı 2008 çıkışlı bir film.
  1 ... legendsneverdie
 8. 8.
  filmlere ve operasyonlara bol bol isim babalığı yapan efsanedir..
  efsaneyi anlatmaya gerek yok zeusun uzun uzadıya sadece ateş hırsızı prometeus u cezalandırmak adına içine kötülü hapsettiği bir kutuyu eş olarak yolladığı pandora adlı kadının merakına yenik düşerek kutuyu açmasıyla kötülüğün yeryüzüne yayılmasına sebebiyet veren hediyedir.bir nevi adem havva ve yasak elma hikayesinin türevi olup(kadının dayanamyıp kutuyu açması havvanın dayanamayıp elmayı yemesi) kutsal kitaplarda geçen bir olayın yunan mitolojiisnde uydurma bir hikayede yer alması itibarıyla şüpheci kişilerde kıvılcım yaratacak olaydır.uydurma bir insan ürünü destanın bir kopyası nasıl olurda kutsal kitaplarda yer alır.yoksa ...yoksa ...
  (bkz: her şey yalanmış)
  1 ... fireball
 9. 9.
  yunan mitolojisine göre, hephaestus bir gün prometheus un yarattığı tüm fanilerin tek bir cinsiyeti olmasına, yani hepsinin erkek olmasına kızar ve ilk kadını yani pandora yı yaratır.

  -bir diğer rivayete göre de zeus, insanoğlunu cezalandırmak için diğer tanrılara pandora yı zehirli bir hediyeye dönüştürmesini emreder.-

  hephaestus pandora yı balçıktan yaratır, afrodit güzelliğini verir, apollo müzik yeteneğini verir, poseidon inci bir gerdanlık ve asla batmama becerisini verir, hera merak aşılar, ve son olarak da bu meşhur kutu görünümlü nesne pandora ya verilir ve bunu da zeus un verdiği söylenir.

  epimetheus pandora ya bu kutuyu hiç açmamasını söyler fakat pandora birgün merakına yenik düşer ve bu doğaüstü güçleri barındıran kutuyu açarak dünyadaki tüm kötülüklerin açığa çıkmasına neden olur.

  hem tanrıların erkeğe verdiği hediyenin olumsuz getirisinin simgesi, hem de bugün dünyadaki kötülüklerin nedeni olarak bilinir.

  hee bir de "sen pandora nın kutusu nu hiç açmamalıydın dostum!" şeklinde savrulan bir tehdit cümlesinde geçen, bir amerikan filmi klişesine ait sözcüktür bu aynı zamanda.
  2 ... iakbay
 10. 10.
  pandora'nın a.ına sokulup gerisin geri cehenneme yollanası.
  2 ... yarmagul