bugün

Salgın bir hastalığın kıta düzeyinde çok geniş bir alana yayılmasına verilen isimdir.
3 e ayrılmaktadır;
Pandemi arası dönem, Pandemi alarmı dönemi ve pandemi dönemi..
Pandemi arası dönem 2 safhadan, Pandemi alarmı dönemi 3 safhada oluşur. hazırlıkta toplam 5 adet safha vardır. 6 safha ise virüsün kıtasal boyutlara ulaştığı safha yani tam pandemi dir.

virüsün bulaşıcılığının yükselmiş ve kesintisiz olarak insan nüfusunun tamanına yayılmış durumda olan en az iki ülkede görülen ve insandan insana şaka yoluyla bulaşan ayıp.

(bkz: salgın)
(bkz: epidemi)
(bkz: faz 6)
(bkz: domuz gribi)
çok geniş alanlarda, tüm dünyada vuku bulan salgın hastalık anlamındaki tıbbi terim.
kontrolden çıkmak üzere olan anlamı da taşımaktadır.

who ilk kez bir virüsü pandemi ilan etmiştir; covid-19.
ilk duyduğumdan beri "pandik" kelimesini çağrıştıran kelime. Halbuki "pandemi" ile "pandik"in ne benzerlikleri var?
Dünya sağlık örgütüne göre pandemi ancak aşağıdaki üç koşulu sağladığında başlamış sayılır:

1. Nüfusun daha önce hiç maruz kalmadığı bir hastalığın ortaya çıkışı,
2. Hastalığa sebep olan etmenlerin insanlara bulaşması ve tehlikeli bir hastalığa yol açması,
3. Hastalık etmeninin kolayca ve devamlı olarak yayılması.
en çok zenginlere yarayan süreçtir.
https://www.gelecekgeldi....rlerin-gelirini-arttirdi/
bit artık bit de kurtulalım senden. içimizi kuruttun be.
bir kurtulamadık artık bitse mesaisi de gitse.
hayatımızdan şimdilik bir yıl çaldı. Daha ne kadar çalacağı muamma.
Tüm dünyada ya da bir kıtada ciddi anlamda yayılmış ve etkili olan tüm salgın hastalıklarına verilen ad.
karantina anlamına gelen sözcük.
günümüzde devam eden tek gerçek pandemi aids pandemisidir. bir de epidemiden bozma malum bir pandomim var işte.

bu da böyle bir entry'dir.
Kendisine bilinç akışım desteğiyle şiir yazdım:

Çığlıklar yardım çığlıkları.

Gerçekten dibin dibi var. Birçok şekilde dip görmüş biri olarak söylüyorum.

(O gördüklerin de dip değildi bu arada.)

Bir savaş sonrası evini, tüm eşyalarını, memleketini bırakan bütün o insanlar. Bütün o sırtlarından atmak zorunda oldukları yükler, çünkü insanın evi yük olduysa o savaş kaybedilir.

Güçsüzlüğüm tahmini ne zaman gücüm olur acaba?

Sığındım sarkılara, hadi bakalım.

Bu bir düz yazı değildir, meditasyondur belki de kim karar veriyor?

Bu bir şiirdir hadi bakalım.

Hece ölçülerine o konuda ben de kırgınım.

Bilinç akışım beni şaşırmıyor artık, bir çeşit alışkanlık.

Aklından bir sayı tut, 10.

Pandemideyiz. Pan, de, mi, DOREMiFASOL.

Bitti.
bilim kurulu toplanmıştı bir ara kararlar falan vardı vakalar düşüyor gibi bakalım.
(bkz: )https://www.sabah.com.tr/...deleri-bizzat-aciklayacak
insanlık çokça salgın atlattı. Bu pandemi terimi hayatımızın bir köşesinde olacak. Fakat bazı şeyleri kontrol etmek bizim elimizde. Salgının yayılımını durdurma ve kurallara uyma gibi kritik kuralları. Eğer pandemi başında insanlar kurallara uysaydı, bugün bulunduğumuz konuma asla gelmeyecektik. Akıllanın !
Korona yerine kullanılan bir kelime olabiliyor. Pandemik salgın hastalık anlamına gelir. Aslında pandemi de bir epidemidir ancak pandemi ile epideminin farkı daha büyük bir çapta olmasıdır.

görsel
Pandemonium sözcüğünden gelir. Bu sözcük de bütün şeytanların yeri anlamına gelir. Milton'un kayıp cennet isimli eserinde bu yönde kullanılarak 17. Yüzyılda kökeni oluşturulmuş bir sözcüktür.

Kaynak: The new oxford american dictionary.
"bununla herhangi bir yeri yok edebilirsiniz" notuyla illuminati oyun kartı mevcut.

görsel
Dezenfektan ve ilaçları gördüğümüze göre, ciğerleri tehdit eden bir sağlık sorunu olduğunu tahmin edebiliriz.
corona virüsü yerine kullanılan kelime.
küresel salgın anlamına gelen bir kelimedir. mesela pandemi nedeniyle yani küresel salgın nedeniyle. küresel salgın ifadesi vapur iskelesinde de deniliyordu. inşallah en kısa zamanda pandemi biter de rahata kavuşuruz. pandemiyi de tattık artık kurtulalım bu pandemiden. ben sanki pandemiden önce kalabalıkların olmamasını istiyordum kalabalıklardan şikayetler neticesinde ancak kalabalıkların olmaması pandemiyle mümkünmüş. pandemi olmazsa önlemler de olmadığından haliyle kalabalıklık olabiliyormuş. pandemi bitsin de ne kadar kalabalık bir dünya olursa olsun dünyamız.
edit: nüfus artmasın tabii ki ama pandemi kötü bir şey. ne değişik düşünüyormuşum o zaman.
itici bir nicki olan yazar.
güncel Önemli Başlıklar